Boğaziçi mi, İTÜ mü, YTÜ mi?

Geride kaldı derken bilkent, sabancı ve koç var sadece iyi özellerde.
Bilkent, Koç, Sabancı ve Özyeğin dörtlüsü şu an devletlere kıyasla öndeler, maalesef ülkenin durumundan dolayı bu fark her yıl artıyor. Zaten vakıf üniversitesi denilebilecek maksimum 10 yer var ya da yok, bazıları sadece belirli alanlarda iyi olabiliyor. Geri kalanlar tamamen ticarethane.

Bilkent, koç, sabancı ve özyeğin dörtlüsü şu an devletlere kıyasla öndeler, maalesef ülkenin durumundan dolayı bu fark her yıl artıyor. Zaten vakıf üniversitesi denilebilecek maksimum 10 yer var ya da yok, bazıları sadece belirli alanlarda iyi olabiliyor. Geri kalanlar tamamen ticarethane.

Özyeğin önde değil sıralamasının yüksek olduğuna bakma. İTÜ ve yıldız 100 kişi alıyorsa o burslu 8 kişi alıyor ondan yüksek.

Özyeğin önde değil sıralamasının yüksek olduğuna bakma. İTÜ ve yıldız 100 kişi alıyorsa o burslu 8 kişi alıyor ondan yüksek.
Bu mantıkla üniversite değerlendiriyorsan çok hata yaparsın. Okulların sayfasını açıp mühendislik alanlarındaki akademik kadrolarını ve yapılan araştırmaları incelersen bunu fark edersin. Özellikle akademik kadro kısmında Özyeğin ciddi fark atıyor. Bunun yanında vakıf üniversitesi olarak getirdiği imkânların fazlalığından ve avantajlarından bahsetmiyorum. Tercih döneminde fazlasıyla araştırma yaptım ve Özyeğin-İTÜ-ODTÜ arasından hiç düşünmeden Özyeğin'i yazdım. Benimle aynı durumda olup farklı tercihler yapan arkadaşlarımın birçoğu pişman şu an. Okula başladığımda dışarıdan görünenden çok daha fazlasının olduğunu fark etmem çok uzun sürmedi.

Bu mantıkla üniversite değerlendiriyorsan çok hata yaparsın. Okulların sayfasını açıp mühendislik alanlarındaki akademik kadrolarını ve yapılan araştırmaları incelersen bunu fark edersin. Özellikle akademik kadro kısmında özyeğin ciddi fark atıyor. Bunun yanında vakıf üniversitesi olarak getirdiği imkânların fazlalığından ve avantajlarından bahsetmiyorum. Tercih döneminde fazlasıyla araştırma yaptım ve özyeğin-İTÜ-ODTÜ arasından hiç düşünmeden özyeğin'i yazdım. Benimle aynı durumda olup farklı tercihler yapan arkadaşlarımın birçoğu pişman şu an. Okula başladığımda dışarıdan görünenden çok daha fazlasının olduğunu fark etmem çok uzun sürmedi.

Bilkent kendini kanıtlamış bir üniversite de özyeğinin bu kadar iyi olduğunu sizden duydum. İTÜ ODTÜ varken özyeğin yazılacağını zannetmiyorum. İmkanı iyi olsa da marka diye bir şey var ve İTÜ ile ODTÜ Türkiye'nin en iyi okulları.

Bilkent kendini kanıtlamış bir üniversite de özyeğinin bu kadar iyi olduğunu sizden duydum. İTÜ ODTÜ varken özyeğin yazılacağını zannetmiyorum. İmkanı iyi olsa da marka diye bir şey var ve İTÜ ile ODTÜ Türkiye'nin en iyi okulları.
Özyeğin henüz çok yeni ancak yüksek bir ivmeyle yükseliyor, reklam konusunda zayıflar. İTÜ ve ODTÜ iyi okullar ancak her devlet okulunda olan sorunlara sahipler. Bu sorunların birçoğu haberlere de yansıyor. Sırf ismi var diye eğitim ve imkânlardan kısıp başka üniversiteye gitmenin hiçbir anlamı yok. Özellikle yurt dışında lisansüstü eğitim düşünen veya orada çalışma planı olan biri için isim hiçbir işe yaramaz. Aslında bakarsak Türkiye'de de büyük etkisi yok, her şey sizin bilginize ve yeteneklerinize bakıyor.

Özyeğin henüz çok yeni ancak yüksek bir ivmeyle yükseliyor, reklam konusunda zayıflar. İTÜ ve ODTÜ iyi okullar ancak her devlet okulunda olan sorunlara sahipler. Bu sorunların birçoğu haberlere de yansıyor. Sırf ismi var diye eğitim ve imkânlardan kısıp başka üniversiteye gitmenin hiçbir anlamı yok. Özellikle yurt dışında lisansüstü eğitim düşünen veya orada çalışma planı olan biri için isim hiçbir işe yaramaz. Aslında bakarsak Türkiye'de de büyük etkisi yok, her şey sizin bilginize ve yeteneklerinize bakıyor.

Doğrudur ama TEKNOFEST gibi yarışmalarda da genelde ödülleri İTÜ, ODTÜ veya YTÜ alıyor.

Geri
Yukarı