Sözel Bu parçada betimleme ağır basmıyor mu?

oblomovv

Decapat
Makaleler
1
1703767773979.jpeg

Yav kafayı yedirttirdi bu deneme. Türkçem fena değildir en son ki TYT'de 33 net yaptım adamakıllı hazırlandığım yılda 34 net yapmıştım 40 dakikada ama PEGEM yayınlarının denemesini aldım ve her denemede 20 paragraf sorusundan 6-7 yanlış çıkıyor çıldırdım. Örnek olarak bu soruda betimleme ve öyküleme var bariz şekilde hangisi ağır basıyor diye sormuş ve ikisi de aşağı yukarı eşit şekilde var. Bu nasıl bir soru? Böyle saçma bir soru olabilir mi?

Betimleme çok ağır basan taraf değil aslında, betimlemede gerçekten iyi bir şekilde çevreyi veya olayı canlandırır gözünün önünde. Attığın parçada zayıf parmak, buğulu cam ve kır dışında gözümde canlanan bir şey olmadı. Yani öyküleme tarafı daha ağır basıyor.

Eki Görüntüle 2066952

Yav kafayı yedirttirdi bu deneme. Türkçem fena değildir en son ki TYT'de 33 net yaptım adamakıllı hazırlandığım yılda 34 net yapmıştım 40 dakikada ama PEGEM yayınlarının denemesini aldım ve her denemede 20 paragraf sorusundan 6-7 yanlış çıkıyor çıldırdım. Örnek olarak bu soruda betimleme ve öyküleme var bariz şekilde hangisi ağır basıyor diye sormuş ve ikisi de aşağı yukarı eşit şekilde var. Bu nasıl bir soru? Böyle saçma bir soru olabilir mi?
Betimleme ağır basmamış gibi.

Sanmıyorum betimlemeden çok öyküleme var metnin sonunda net bir resim canlandıramıyoruz zihnimizde o yüzden öyküleme olduğunu düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı