Casper Nirvana Ekran kartı değişimi

rare81

Hectopat
Daha fazla  
Casper Nirvana laptopum var. Alalı çok zaman geçtiği için modelini bilmiyorum.
Sistemim bios hariç güncel yazılım ve sürücüler yüklü. Stabil çalışıyor. Bu sisteme ekran kartı olarak takabileceğim en kart nedir? Veya takılabilir mi? Ne olur ekran kartı değişimi mümkün deyin.
Daha fazla bilgi gerekirse verebilirim.

Sistemimin özellilkleri:

Genel :
İşletim Sistemi : Microsoft Windows 7 Ultimate
Ana İşlemci : Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU P7350 @ 2.00GHz
Kullanıcı Adı : cihangir
Grafikler :
Video Bağdaştırıcı : NVIDIA GeForce 9600M GS
Video Belleği : 512,00 MB
Ekran Çözünürlüğü : 1280 x 800
Depolama :
Toplam Bellek : 3,00 GB
Serbest Bellek : 1,63 GB
Toplam Sabit Disk : 232,88 GB
Serbest Sabit Disk : 64,90 GB
İşletim Sistemi :
OS Adı : Microsoft Windows 7 Ultimate
OS Sürümü : 6.1.7601
Service Paketi : 1.0
Ana İşlemci :
CPU Adı : Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU P7350 @ 2.00GHz
Kod Adı : N/A
Üretici : GenuineIntel
Geçerli Saat Hızı : 2000 Mhz
Maksimum Saat Hızı : 2000 Mhz
Voltaj : 1,6V
Dış Saat : 1066 Mhz
Seri Numarası : BFEBFBFF00010676
CPU ID : x64 Family 6 Model 23 Stepping 6
Soket Tanımı : CPU
Unknown 3072 KB
Unknown 32 KB
Unknown 32 KB
Anakart :
Model : TW8/SW8/DW8
Üretici : Quanta
Seri Numarası : QTFEQQ83600391
BIOS Adı : Default System BIOS
BIOS Sağlayıcı : INSYDE
SMBIOS Sürümü : Q3B62
BIOS Tarihi : 21.08.2008
Fiziksel Bellek :
Bellek Sırası : BANK 0
Tarifi : Physical Memory 0
Aygıt Konumlandırıcı : DIMM0
Kapasite : 2,00 GB
Hız : 800 Mhz
Üretici : 7F7F7F7FCB000000
Veri Genişliği : 64 bit
Bellek Türü :
Biçim Katsayısı : SODIMM
Fiziksel Bellek :
Bellek Sırası : BANK 2
Tarifi : Physical Memory 1
Aygıt Konumlandırıcı : DIMM2
Kapasite : 1,00 GB
Hız : 800 Mhz
Üretici : Kinston
Veri Genişliği : 64 bit
Bellek Türü :
Biçim Katsayısı : SODIMM
Disk Sürücüler :
Adı : TOSHIBA MK2552GSX ATA Device
Ortam Türü : Fixed hard disk media
Yetenek : 232,88 GB
Arabirim Türü : IDE
Disk Bölümleri : 1
Toplam Silindirler : 30401
Toplam Kafalar : 255
Toplam Sektörler : 488392065
Toplam İzler : 7752255
Silindir başına İzler : 255
Sektör başına Byte'lar: 512
İz başına Sektörler : 63
S.M.A.R.T Desteği : Evet
Geçerli Isı : 0C (32F)
Video Bağdaştırıcı :
Adı : NVIDIA GeForce 9600M GS
Video İşlemcisi : GeForce 9600M GS
Üretici : NVIDIA
Video Mimarisi : VGA
DAC Türü : Integrated RAMDAC
Bellek Boyutu : 512,00 MB
Bellek Türü : Unknown
Video Kipi : 1280 x 800 x 4294967296 colors
Geçerli Yenileme Hızı : 59 Hz
Sürücü Sürümü : 9.18.13.2049
Sürücü Tarihi : 21.06.2013
Monitor :
Adı : Genel PnP Monitör
Ekran Yüksekliği : 800
Ekran Genişliği : 1280
Durum : OK

Son düzenleyen: Moderatör:
MXM 2 Desteği bulunmakta. Ancak en doğrusunu içini açıp bakabilirsin. Ayrıca Ekran kartının nereden alınacağını bilmeden bu soruları sormayazsanız iyi edersiniz. Ekran kartlarını çoğunlukla yurt dışından getirmeniz gerekecek Eğer getirecek durumunuz yoksa boşa konu kirliliği yapmayalım.

MXM 2 Desteği bulunmakta. Ancak en doğrusunu içini açıp bakabilirsin. Ayrıca Ekran kartının nereden alınacağını bilmeden bu soruları sormayazsanız iyi edersiniz. Ekran kartlarını çoğunlukla yurt dışından getirmeniz gerekecek Eğer getirecek durumunuz yoksa boşa konu kirliliği yapmayalım.

Ekran kartını dışarıdan getirmeyi de göze aldım. Sadece ekran kartı güncellemesi yapabilir miyim ? Ya da takabilirsem en iyi ne takabilirim ? Diye merak ediyorum.

Dostum eBay dan getirebilirsin eğer değişiyorsa fakat uyumlu ekran kartını bulmak oldukça zor olacaktır zira eski bir sistem kullanıyorsun tahminime göre ürünün fabrikasyonunda dahi ısınma problemi yaşıyorsundur yeni alacağın kartı soğutmak imkansız olacaktır. Her açıdan sıkıntılı bir işlem olacaktır.

Dostum eBay dan getirebilirsin eğer değişiyorsa fakat uyumlu ekran kartını bulmak oldukça zor olacaktır zira eski bir sistem kullanıyorsun tahminime göre ürünün fabrikasyonunda dahi ısınma problemi yaşıyorsundur yeni alacağın kartı soğutmak imkansız olacaktır. Her açıdan sıkıntılı bir işlem olacaktır.

Dediklerinizde haklısınız. Bir şekilde uygun ekran kartı bulsam bile soğutma sorun olacak. Mevcut laptopum da ısınma problemi var.Ama laptopumu sürekli temizliyorum. Hava delikleriden sıcak hava üflüyor mu diye sürekli kontrol ediyorum. İyi bir soğutucum var.Laptopum kritik sıcaklık seviyelerine ulaşmıyor. Bu yaz sıcaklarında bile bilgisayarım bütün gün açık. Performans olarak gücünün yettiği kadarını aldığımı düşünüyorum. Bu şekilde ısınma problemini çözer miyim bilmiyorum? Ama denemek istiyorum. Bakalım. Zor olan biraz ilgimi çekiyor. :)

Şimdi siz istediğiniz kadar temizlik yapın, altına en iyi soğutucuyu koyun (o soğutucular kalabalık, gürültü, toz toplama ve 3-5 dercelik soğutmadan başka bir işe yaramaz.) Almak istediğiniz ekran kartına kara vermelisiniz öncelikle, seçim yaparken MXM slotuna güç kaynağınızın verdiği voltaj değeri 1. kriter olmalı. Öyle performanslı olsun diye üst seviye ekran kartları almak mantıksız olacaktır. Asıl soğutma işini yapan dahili aktif soğutmadır ve laptopların fabrikasyon çıkışlı bileşenleri göz önüne alınarak tasarlanır daha fazla ısı üreten parçalarda yetersiz kalır. Casper gibi bir laptopta ekran kartı değişimi sokağa para atmak olacaktır. (yanlış anlama sakın)

Sonuç olarak hiç uğraşmana gerek yok ekran kartını değiştirsen bile RAM ve işlemcin sıkıntı çıkaracaktır. Oyun performansı yükselmeyecektir, sık sık mavi ekranla karşılaşacaksındır.

Eğer oyun dışı performans artışı istersen en mantıklısın SSD olacaktır. :)

Şimdi siz istediğiniz kadar temizlik yapın, altına en iyi soğutucuyu koyun (o soğutucular kalabalık, gürültü, toz toplama ve 3-5 dercelik soğutmadan başka bir işe yaramaz.) Almak istediğiniz ekran kartına kara vermelisiniz öncelikle, seçim yaparken MXM slotuna güç kaynağınızın verdiği voltaj değeri 1. kriter olmalı. Öyle performanslı olsun diye üst seviye ekran kartları almak mantıksız olacaktır. Asıl soğutma işini yapan dahili aktif soğutmadır ve laptopların fabrikasyon çıkışlı bileşenleri göz önüne alınarak tasarlanır daha fazla ısı üreten parçalarda yetersiz kalır. Casper gibi bir laptopta ekran kartı değişimi sokağa para atmak olacaktır. (yanlış anlama sakın)

Sonuç olarak hiç uğraşmana gerek yok ekran kartını değiştirsen bile RAM ve işlemcin sıkıntı çıkaracaktır. Oyun performansı yükselmeyecektir, sık sık mavi ekranla karşılaşacaksındır.

Eğer oyun dışı performans artışı istersen en mantıklısın SSD olacaktır. :)
Durumu çok güzel açıklamış ve noktayı koymuşsunuz. Ben de dizüstü ekran kartı değişimiyle ilgili videoyu izledikten sonra -bir umut işte- heveslenmiştim. O zaman en iyisi bozulmasını bekleyip yeni bir dizüstü almak. :D

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı