Casper Nirvana TW9 İşlemci Değişimi

MustaF Tuncer

Hectopat
Merhaba Technopat üyeleri.

Benim elimde şu an kullandığım Casper Nirvana TW9 modeli var. İçerisinde de intel i7-740QM işlemcisi bulunuyor. Ben bu işlemciyi yenilemek istiyorum. Bir kaç sorum olacak

1.İşlemci PGA988, ama anakart da soket tipi rPGA 989 nasıl işlemcim çalışıyor?

2 İşlemciyi değiştirmeden önce veya değiştirdikten sonra BIOS (BIOS hakkında hiç bir bilgim yok) ile ne yapacağım?

3.Almak istediğim işlemci intel i5-3210 FCPGA988, ama kullandığım işlemci i7-740QM PGA988, ama bulunduğu slotun soket tipi rPGA989. i5-3210 taksam çalışır mı?

Olabildiğince sade dille anlatırsanız sevinirim.

Bu arada BİOS sürümü Q3F21
Eğer istediğim işlemci olmazsa uygun değilse onun yerine işlemci önerir misiniz

Son düzenleme:
1.nesil i serisi makinaya 3.nesil işlemci takamazsın. Mevcut işlemcin zaten kullanılabileceklerin iyilerinden yani artık yapabileceğin birşey yok.
Bu işlemci yerine alabileceğim bi işlemci varsa alayım. Yeter ki bu işlemciyi değiştireyim ekran kartını zaten değiştiremiyorum bari bi işlemciyi değiştireyim. Önerdiğiniz 1. Nesil işlemci var mı?
1.nesil i serisi makinaya 3.nesil işlemci takamazsın. Mevcut işlemcin zaten kullanılabileceklerin iyilerinden yani artık yapabileceğin birşey yok.
İntel i5 480m işlemci olur mu? Peki

Son düzenleme:
Kullanmakta olduğun işlemci zaten 1.neslin en iyileri arasında. 480m ondan daha zayıf ve 2 çekirdekli.

Sorun yaşıyorsan, sorunu tanımlaman daha iyi olur.
Laptopu değiştirmeyi tasiye edebilirsiniz ama ben yine de söyleyim. İşlemci odaklı oyunlarda yeterince fps alamıyorum ve işlemci darboğazı yaşıyorum.
Kullanmakta olduğun işlemci zaten 1.neslin en iyileri arasında. 480m ondan daha zayıf ve 2 çekirdekli.

Sorun yaşıyorsan, sorunu tanımlaman daha iyi olur.
i5.jpg

Burdan yola çıkarak işlemci bulabilir miyiz?
Az önce bir araştırma yaptım İ7 840QM işlemcisini buldum. Bunu elimde bulunan işlemcinin yerine taksam laptobum çalışır mı?

Son düzenleme:
Eklediğin görseldekilerden ilk üçü masaüstü işlemci, geriye kalanlar da sendekinden zayıf işlemciler ki zaten sonuncu anakarta lehimlenen tipte.
Ekran kartın yetiyorsa işlemcinin de yetmesi lazım çünkü 2 kez belirttiğim gibi zamanının üst seviye işlemcisi.
Ekran kartın yetiyor, işlemci yetmiyorsa ısınma sorunu ya da başka bir sorun vardır.

Eklediğin görseldekilerden ilk üçü masaüstü işlemci, geriye kalanlar da sendekinden zayıf işlemciler ki zaten sonuncu anakarta lehimlenen tipte.
Ekran kartın yetiyorsa işlemcinin de yetmesi lazım çünkü 2 kez belirttiğim gibi zamanının üst seviye işlemcisi.
Ekran kartın yetiyor, işlemci yetmiyorsa ısınma sorunu ya da başka bir sorun vardır.
Evet ısınma sorunu var termal macunları yenileme vakti gelmiş sanırsam. Yardımınızdan dolayı çok teşekkür ederim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı