Casper TW9 BIOS Güncellemesi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Evet sonunda başardım ve laptop açılmıyor, siyah ekranda kalıyor. Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Bu arada birşey sormak istiyorum, laptop'taki DVD-ROM u çıkartıp yerine SSD takmıştım garanti dışı kalmıştır cihaz büyük ihtimalle. Eğer şimdi tekrar DVD-ROM'u yerine takıp garantiye yollasam anlarlar mı acaba? :D Gerçi altındaki garanti etiketini de sökmek zorunda kalmıştım.

Dün gece 3'ten beridir bununla uğraşıyorum, hiç mesafe katedemedim :(

Aslında kafama göre atmadım, baştan alayım şöyle ki:

Bilgisayarım Casper, altındaki etikette Model no: TW9 yazıyor. Intel i7 740QM işlemcili, 6Gb ramli, nVidia GT 425m ekran kartlı, 640gb HDD li olan modelden.

Ve güncellemeden önceki BIOS Version: Q3F21 idi.

BIOS güncellemek adına araştırmalarım sonucunda bu siteyi buldum:
http://kfgl.hasee.com/lookup/bios/bios_nb.asp

Buradan, Hasee TW9E ve SW9D modellerinin benim laptop ile aynı BIOS versiyonuna(Q3F21) sahip olduklarını gördüm. Yine aynı sayfada TW9E ve SW9D modelleri için başka BIOS versiyonu(Q3F31) sunulduğunu da gördüm ve versiyonların sonlarındaki 21-31 rakamlarını baz alarak daha yenisi olabileceğini düşündüğümden şu linkten Q3F31 versiyonunu indirdim:

ftp://fuwuzhan:[email protected]/bios/bios_nb/tw9e/TWDQ3F31.fd.rar

Akabinde DOS altında güncellemeyi gerçekleştirdim ve bilgisayarım açıldı, CPU-Z programı ile baktığımda 09/06/2010 olan BIOS release tarihinin 10/25/2010 olarak değiştiğini gördüm, başaralı olmuştum, her şey yolundaydı lakin açılıştaki Casper logosu kaybolmuştu. Bunun üzerine kendine iş çıkarmayı seven ben, açılışa kendi özel BIOS logomu koyabileceğimi düşündüm, biraz araştırdıktan sonra BIOS versiyonunu güncellemekte kullandığım 4,5 MB boyutundaki TWDQ3F31.fd dosyasını Insyde ezH20 Editor ile açıp açılıştaki siyah boş resim üzerine kendi logomu ekledim ve değişiklik yaptığım BIOS dosyasını kaydedip çıktım. Düzenlemiş olduğum TWDQ3F31.fd dosyasını USB diskime atıp bilgisayarı DOS'da başlattım, BIOS'u güncelledim amma fakat lakin bu sefer laptop açılmadı :( Güç geliyor, ekran hiç gelmiyor!

2 gündür çince forumlarda dolaşıyorum, konular açıyorum, denilenleri yapıyorum, halen BIOS u geri getirebilmiş değilim. Denemelerim sürüyor. Teşekkürler..

Son düzenleyen: Moderatör:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı