Coğrafya Harita Bilgisi

Peki ölçekle alakası ne ? Yanlış anlamayın öğrenmeye çalışıyorum :).
Şudur; Büyük ölçekli haritalarda paydanın az olma özelliği şöyle düşün 1/Bilmem kaç. 1 ne kadar bölersem 1 daha küçük parçalara bölünür değil mi? Ama büyük ölçekli de 1'i az böldüğümüz için küçük bir yeri temsil ya da gösteriyor. Anlamadıysan tekrar anlatayım.

Matematiksel olarak onu biliyorum. Fakat sizin söylediğiniz Silindirik Projeksiyon ile çizilmiş harita da kutuplara gidildikçe bozulmalar artıyor. Burada haritanın hangi yöntemle çizildiğinin bir önemi yok anladığım kadarıyla. Konik Projeksiyon ile de çizilmiş olabilir.

Matematiksel olarak onu biliyorum. Fakat sizin söylediğiniz Silindirik Projeksiyon ile çizilmiş harita da kutuplara gidildikçe bozulmalar artıyor. Burada haritanın hangi yöntemle çizildiğinin bir önemi yok anladığım kadarıyla. Konik Projeksiyon ile de çizilmiş olabilir.
Hayır, yanlış düşünüyorsun. Dediğim gibi harita yöntemi farksızın Ekvator'dan Kutup'lara gidildikçe hata payı artar. Dünya'nın şeklinin sonucu.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı