Çok Amaçlı Üst Seviye Sistem Toplama

Deeper

Kilopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhaba, 4 hafta en fazla 6 hafta içinde yeni bir sistem toplamayı planlıyorum. Geçen sene de forum da benzer bir konu açmıştım fakat bilgisayar için ayırdığım bütçeyi kendimi geliştirmek amacıyla müzik ekipmanlarına harcadığımdan istediğim sistemi toplayamadım.

Sisteme gelecek olursak kullanım alanlarını, üst düzey performans almak istediğim programları ve düşündüğüm parçaları aşağıya bırakıyorum.

Ek: Bazı parçaları Amazon.com dan alacağım, hangileri olduğunu aşağıda belirttim.

Kullanım Alanları:
Game Design:
  • 3D Modelleme programları (Maya, 3DS Max vb. )
  • Oyun motoru/ları (Unreal Engine)
DAW (Ableton Live):
  • Ableton Live programında fazla plugin çalışması durumunda zora sokmaması lazım.
  • Ses kartı için Thunderbolt 3 yuvasına ihtiyacım olacak.
Üst Düzey Oyun Zevki:
  • En son çıkan/sistem gereksinimi yüksek olan oyunlarda 4K 2K sabit +60 FPS alabilmek.
  • 1080p Ultra+ +60 FPS alması lazım.
Olmasını İstediğim, Düşündüğüm Parçalar:

Anakart: Gigabyte Z390 Aorus Elite
Amazon: 170$+34$ (Vergi)
TR: 1300₺-1500₺

İşlemci: Intel i9-9900K
Amazon: 490$+98$ (Vergi)
TR: 3620₺-3900₺ (Teknobiyotik, Fansız? )

Ekran Kartı: NVIDIA RTX 2080 (Herhangi bir model)
Amazon: 700$-900$+140$-180$ (vergi)
TR: 5000₺-8000₺

RAM: Corsair Vengeance LPX C15 2X8GB
Amazon: 70$+15$ (Vergi)
TR: 550₺-650₺

Sıvı Soğutma: Corsair H500i 280mm
Amazon: 160$140$+32$28$ (Vergi)
TR: 1150₺-1350₺

PSU: Corsair TX750M 750W
Amazon: 115$+23$ (Vergi)
TR: 900₺-950₺

ThunderBolt 3 PCI-e: Gigabyte GC-Titan Ridge
Amazon: 100$+20$ (Vergi)
TR: Yok

Kasa: NZXT H500i
Amazon: 92$+18,5$ (Vergi)
TR: 750₺-850₺

Depolama: Samsung SSD 970 Pro 512 GB
Amazon: 150$+30$ (Vergi)
TR: 1100₺-1300₺

Depolama 2: 2X2TB HDD

Monitör: AOC CQ32G1 31.5"
Amazon: 380$+76$ (Vergi)
TR: 3800₺

ThunderBolt 3 PCI-e, M.2 SSD, Sıvı Soğutma ve RAM'leri Amazon'dan almak istiyorum. Diğerlerini TR'den seçme nedenim hem garanti de sorun yaşamamak hem de diğerlerinin boyutu yüksek olduğundan kargo fiyatı bayağı yükseliyor.
  • TR'den alacağım ürünler için de Amazon fiyatı eklememin sebebi karşılaştırma yapılabilmesi.
  • 2 Tane 2TB HDD almak istiyorum olmazsa bile en azından başlangıç için 1 tane 2TB. Ne önerirsiniz?
  • Ekran kartı için hangi markanın hangi sürümlerini önerirsiniz?
  • Seçtiğim monitör yerine başka bir tavsiyeniz var mıdır ve seçtiğim monitör nasıldır?
  • Kasa da fazla pahalı bir şeye kaçmak istemiyorum o yüzden bunu seçtim.
  • RGB tarzı şeylere yönelip para öldürmek istemediğimden onlardan kaçınmaya çalıştım.
Düşündüğüm sistem bu şekilde fakat sizden hangi parçaları başka hangi parça ile değiştirmem gerek, bunun yerine şunu al dediğiniz parça varsa mutlaka yazınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM'lerinizi 32GB yapmanızı öneririm, Grafik tasarım gibi işler çoğunlukla RAM'leri sömürüyor. HDD Almak yerine M.2 SSD alabilirseniz çok iyi olur, Programlama ve Render gibi işlerde 10 kat daha hızlı bitirirsiniz. Sistem dediklerim haricinde üst seviye'de o yüzden alabilirsiniz(M.2 SSD bence en iyisi olur).

Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim.
RAM'lerinizi 32GB yapmanızı öneririm, Grafik tasarım gibi işler çoğunlukla RAM'leri sömürüyor. HDD Almak yerine M.2 SSD alabilirseniz çok iyi olur, Programlama ve Render gibi işlerde 10 kat daha hızlı bitirirsiniz. Sistem dediklerim haricinde üst seviye'de o yüzden alabilirsiniz(M.2 SSD bence en iyisi olur).
RAM'leri dediğiniz üzere 32GB yaptım. (Corsair Vengeance LPX 2x16GB 3200 C16)
Zaten 1 tane Samsung 970 pro m2 alıyorum 512GB boyutunda ek olarak bir tane oyunlar için bir tane de dosyalar için 2TB HDD düşünüyorum.

Asus Rog Strix RTX 2080 yerine RTX 2070 Super alabilirsin, 1 TB 7200 RPM HDD alabilirsin, M.2 SSD'lere bak derim.
RTX 2080 Super yerine RTX 2070 Super önermenizin bir nedeni var mıdır ? 1 TB yeterli geleceğini düşünmüyorum o yüzden 2 TB alacağım. 7200 rpm olarak önerdiğiniz belirli bir model var mı ?
M2 olarak Samsung 512 GB 970 Pro düşünüyorum.
Böyle bir sistem için kesinlikle 7 ve 9 Temmuz'u beklemekte yarar var. 7 Temmuz'da Ryzen 3000 işlemciler, 9 Temmuzda (öyle söyleniyor) bazı RTX Super ekran kartları çıkacak.
PSU Önerim: Corsair HX850
Aylarca beklemişim o zaman super serisi için bir kaç haftacık bekleyebilirim. 😁 Önerdiğiniz PSU'yu listeye ekledim. 👍

Şimdi düşündüm de 2 tane 2 TB HDD almak yerine 1 tane 2TB HDD ve 1 tane 1TB SSD alsam daha verimli olmaz mı ? SSD olarak aklıma samsung 860 Evo geldi.

Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim.

RAM'leri dediğiniz üzere 32GB yaptım. (Corsair Vengeance LPX 2x16GB 3200 C16)
Zaten 1 tane Samsung 970 pro m2 alıyorum 512GB boyutunda ek olarak bir tane oyunlar için bir tane de dosyalar için 2TB HDD düşünüyorum.

RTX 2080 Super yerine RTX 2070 Super önermenizin bir nedeni var mıdır ? 1 TB yeterli geleceğini düşünmüyorum o yüzden 2 TB alacağım. 7200 rpm olarak önerdiğiniz belirli bir model var mı ?
M2 olarak Samsung 512 GB 970 Pro düşünüyorum.

Aylarca beklemişim o zaman super serisi için bir kaç haftacık bekleyebilirim. 😁 Önerdiğiniz PSU'yu listeye ekledim. 👍

Şimdi düşündüm de 2 tane 2 TB HDD almak yerine 1 tane 2TB HDD ve 1 tane 1TB SSD alsam daha verimli olmaz mı ? SSD olarak aklıma samsung 860 Evo geldi.
RTX 2080 2K'ya uygun, fakat 1080p'de çok hafif bir darboğaz sorunu yaşama ihtimaline karşı önerdim. Bana kalırsa 1 tane 1 TB HDD, 1 tane de 1 TB'lık SSD yeterli olur. Sonra bütçene göre ekleme yaparsın. Ama renkler ve zevkler tartışılmaz😇

Monitör olarak Ağustos ortalarında çıkacak olan LG 27GL850'yi beklemenizi öneririm. Tasarım için IPS panel VA panelden daha iyi olacaktır.

Monitör olarak Ağustos ortalarında çıkacak olan LG 27GL850'yi beklemenizi öneririm. Tasarım için IPS panel VA panelden daha iyi olacaktır.
Siz dedikten sonra baktım gayet güzel bir monitöre benziyor. Eğer sistemi toplamada biraz sıkıntı çekersem ve birkaç ay ertelemem gerekirse kesinlikle bunu alırım fakat sorunsuz bir şekilde kısa zamanda toplayabilir isem piyasada olan bir monitöre yönelmem gerekecek. Olmadı bu attığınız satışa sunulunca değişime bile gidebilirim. Teşekkürler. :)

DÜZENLEME:
Herkese selam, aylar önce açtığım bu konuda almak istediğim bilgisayarı sonunda birkaç parça değişikliğine giderek ibuypower dan “custom” olarak sipariş verdim ve haftaya elime ulaşmasını umuyorum. Elime ulaşınca benzer sistem toplamak isteyen yada bilgi edinmek isteyen arkadaşlara yardımcı olması için mikrofonsuz, benchmark testleri vb. İle bir inceleme yapmak istiyorum fakat bu konuda bilgisiz olduğum için sizlere soruyorum; hangi program, oyunlarda hangi ayarlarda nasıl bir inceleme yapmalıyım ?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı