Dershaneye gitmeli miyim?

Alleince

Decapat
Öncelikle merhaba, duyar kasmak gibi bir amacım yok baştan belirteyim. Ortaokulda çalışan bir insan değildim ancak lisede her şey değişti. Gerçekler biraz daha yüzüme çarpmaya başladı. Babam engelli bir insan annem de omurilik ameliyatı geçirmiş bir insan. Karar aldım 9. Sınıfta iyi bir yerde okuyup ailemi kurtaracağım diye. Şu an 11. Sınıf öğrencisiyim. 3 senedir de okulda birinci oldum. En son ki denemede il birincisi oldum. Okul bana yetersiz gelmeue başladı ve kendim halletmek için açığa geçtim. Okul çok zamanı mı yiyordu. Epey kötü bir okul bu arada. Şimdi babam istersen seni dershaneye gönderirim dedi. Az çok biliyorum onu çok zorlayacağını. Sizce yapabilir miyim Kendi başıma gerek var mı dershaneye?(Açığa geçmenin başka sebepleri de var)

Dershaneler evde çalışamıyorsanız işinize yarar. Fakat keşke okulu bırakmasaydınız. Okul birinciliği kontenjanı ve OBP ortalamanız üniversite sınavında sizin çok işinize yarardı. Eğer maddi durumunuz iyiyse ve ben evde odaklanamıyorum ders yapamıyorum diyorsan dershaneye gitmeni öneriririm.

Dostum ne yalan söyleyeyim, bir ara dershanede çalıştım ve iç yüzünü bildiğim için konuşuyorum. Dershaneler eğitim yuvasından çok ticarethane mantığıyla iş yaparlar. "Başarılıyız, şuyuz, buyuz" havası katmak ve reklam kasmak için hocaların ağzında sürekli üç dört iyi öğrencinin ismi olur. Tabi oradaki öğretmenler de böyle davranmak istemiyorlar. Zaten çoğu ya atanamayanlar ya da stajyer olarak çalışan üniversite öğrencileri.

Dershanelerin tek artısı psikolojiktir. Yani orada çalışacağın test kitapları vesaire evde olsa da, eğer sınav mentalitesine girmişsen, gayet başarılı olursun. Şunu da diyim; ailesinin dershaneye yolladığı, paralar bastığı çocuklar da oluyor - üst üste mezuna kalıp hala bir yeri tutturamayan.

Eğer ki odak sorunu çekersen evinde, çözüm dershaneden öte kütüphane de olabilir. Halk kütüphanelerine ya da üniversite kütüphanelerine gidebilirsin. En azından buradaki öğrenciler, üniversite kütüphanesini kullanabiliyorlar.

Allah sana ve ailene huzur versin, başarıların daim olsun dostum.

Eğer okula gider gibi giderseniz pek bir şey katmaz. Sonuçta okuldaki gibi düzen var, derse girersiniz, dinlersiniz ve çıkarsınız. Dershanenin asıl işe yarar kısmı öğrencilerin hocalara erişebilir olmasıdır. Bunun için dershaneleri iyi araştırmanız gerekiyor. Dershanenin günlük ders programından ayrı olarak etüt, soru çözümü, sınav vs. yapması önemli. Sizin de bunlara katılım sağlamanız gerekiyor.

Kardeşim keşke açığa geçmeseydin okul birinciliğinin o kadar çok etkisi oluyor ki. Dershane meselesine gelecek olursak da kardeşim dershaneler senin bireysel çalışmana kendi başına oturup eksiklerini kapatmana olanak sağlamazlar. Sadece bolca ödev sıkıştırıp kendilerince öğrenciye o konuları öğrettiklerini düşünürler. Benim sana önerim tek başına oturup kendini analiz ederek ilerlemen olur. Allah şifa versin ailene de. İnşallah hakkında hayırlısı olsun kardeşim. Başarılar dilerim yolunda da.

Öncelikle merhaba, duyar kasmak gibi bir amacım yok baştan belirteyim. Ortaokulda çalışan bir insan değildim ancak lisede her şey değişti. Gerçekler biraz daha yüzüme çarpmaya başladı. Babam engelli bir insan annem de omurilik ameliyatı geçirmiş bir insan. Karar aldım 9. Sınıfta iyi bir yerde okuyup ailemi kurtaracağım diye. Şu an 11. Sınıf öğrencisiyim. 3 senedir de okulda birinci oldum. En son ki denemede il birincisi oldum. Okul bana yetersiz gelmeue başladı ve kendim halletmek için açığa geçtim. Okul çok zamanı mı yiyordu. Epey kötü bir okul bu arada. Şimdi babam istersen seni dershaneye gönderirim dedi. Az çok biliyorum onu çok zorlayacağını. Sizce yapabilir miyim Kendi başıma gerek var mı dershaneye?(Açığa geçmenin başka sebepleri de var)
Şansın varsa Özel okulların bursluluk sınavlarına gir hem eğitimin yükselir hem de yabancı dilini gelistirirsin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı