Dizüstü Bilgisayarımda Harici Ekran Kartımı Kullanamıyorum

atauyaroglu

Femtopat
Merhabalar, birkaç gün önce yeni bir laptop aldım. (Acer Aspire A315-42G)
Neredeyse her yolu denememe rağmen ikincil ekran kartını (Radeon 540X) kullanıma sokmayı başaramadım.

- Grafik Ayarları bölümünden uygulamayı yüksek performans yaptım.
- Güç Ayarları bölümünden bilgisayarı yüksek performans yaptım.
- Driver'lar günceldi ben de daha eski bir sürüm yükledim.
- Windows 10 sürüm 1909'dan sürüm 1903'e geçtim.
- BIOS güncel.
- Aygıt Yöneticisinden Vega 8 grafiklerini devre dışı bıraktım.(Bunu yaptığımda Minecraft'ta F3'e bastığımda grafik bölümünde Gallium 0.4 yazıyordu. Bazı oyunlara da hiç giremedim.)

Bilgisayarımın teknik özellikeri: Acer A315-42G-R8VU (NX.HF8EY.00A) Notebook

Yardım ederseniz çok sevinirim.

Son düzenleme:
Acer websitesinde gösterilen alakalı sürücüler şu şekilde (Bilgisayarda VGA çıkışı bulunmuyor. ):
Java SE uygulamasını yüksek performans çalıştırmayı dene.
O da olmazsa Acer kendi sitesinde verdiği driverı yükle.
Gerçekten ilginç. Peki bu linkteki modelinizin önerilen sürücülerini kurup denediniz mi? Belki Acer'ın kendi önerdiği sürücülerinde böyle bir sorun çıkmaz.
Minecraft için söylüyorsanız eğer, hem runtime'ın içindeki javaw.exe ve diğer java uygulamalarını hem de direk javanın kendi uygulamalarını(javaw.exe dahil) teker teker seçerek yüksek performansa aldım.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    8,7 KB · Görüntüleme: 44
Java SE uygulamasını yüksek performans çalıştırmayı dene.
O da olmazsa Acer kendi sitesinde verdiği driverı yükle.
Gerçekten ilginç. Peki bu linkteki modelinizin önerilen sürücülerini kurup denediniz mi? Belki Acer'ın kendi önerdiği sürücülerinde böyle bir sorun çıkmaz.
Hiçbir değişiklik yok hala aynı.
Daha önce de bahsettiğim gibi ekran bölümünde gördüğüm Gallium 0.4 çok kafamı karıştırdı.

Bazı yabancı kaynaklarda gördüğüm açıklamaları da pek anlayamadım.(Genellikle Linux tabanlı işletim sistemleri üzerinde bahsediliyor.)
@Recep Baltaş Sizi buraya etiketlediğim için kusura bakmayın lütfen. Ne yapacağımı bilemedim aklımda hiçbir çözüm yok.(Bulabildiğim kadarıyla internette de) Eğer bir çözüm bulamazsam bilgisayarı iade edeceğim. Eğer okuduysanız bile şimdiden teşekkür ederim.
Sıkıntının kaynağını buldum.

Ekran kartı sadece birkaç oyun için devre dışı kalıyormuş.
Hepsi de sadece hatalı bir opengl32.dll yüzünden.
(Recep Bey gerçekten böyle gereksiz bir nedenden ötürü sizi rahatsız ettiğim için çok özür diliyorum, ama benim için önemli bir konuydu.)

Daha önce sadece 2 oyunda test etmiştim.
Birinde hala nedenini bulamadığım bir FPS sabitlemesi yüzünden düşük performans alıyormuşum, diğeri de Minecraft zaten.

Konu kilitlenebilir.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    21,5 KB · Görüntüleme: 70
Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı