Egzoz Fanı'nı Molex Girişlerine Bağlarsam Sorun Olur mu?

iEternal

Decapat
Yer
Adıyaman
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar hepinize merhabalar. Bu gün 3 adet LED'li fan aldım. Fakat fanlardan birisini anakarta taktığımda yavaş çalıştığını gözlemledim. Diğer molex girişlerine taktığım fanlarda herhangi bir sorun gözlemlenemiyor. Gayet hızlı dönüyorlar. Şimdi ben bu egzoz fanı yerine taktığım fanı, anakart üzerine değil de molex girişine taksam sıkıntı olur mu?

NOT: Kasanın içinde gelen egzoz fanını söküp, yeni aldığım LED'li fanı taktım. Sorduğum şey ise o fanı anakart üzerinde bulunan 4 pin girişine değil de, molex girişine bağlasam sıkıntı olur mu?

Fanlarda kendinden molex girişi mevcutsa, fan kontrolüne dahil olmamak dışında her hangi bir sıkıntı olmaz.

Hayır. Sorun olmaz ancak full hızda çalışacak yani gürültü yapabilir. Anakart üzerinde yavaş çalışmasının nedeni ayarlı olmamasıdır. Anakart üzerinden takarsanoz mujtemelen hızı kontrol edebilirsiniz. BIOS'unuza bir göz atın.

Gürültü sorun değil fakat, Performansta bir düşüş yaşanır mı? Fps düşüşü vesayre
Fanlarda kendinden molex girişi mevcutsa, fan kontrolüne dahil olmamak dışında her hangi bir sıkıntı olmaz.
Gürültü sorun değil fakat, Performansta bir düşüş yaşanır mı? Fps düşüşü vesayre

Ön fanların soğuk havayı içeri aldığından, egsoz fanın sıcak havayı dışarı çıkardığından emin olup, ters takmadığınız sürece herhangi bir sorun olmaz.

Hayır. Sorun olmaz ancak full hızda çalışacak yani gürültü yapabilir. Anakart üzerinde yavaş çalışmasının nedeni ayarlı olmamasıdır. Anakart üzerinden takarsanoz mujtemelen hızı kontrol edebilirsiniz. BIOS'unuza bir göz atın.
Bios'tan hangi bölüme bakıp ne yapmam gerekiyor. Anakartım MSI AMD A68HM P33 V2.
Ön fanların soğuk havayı içeri aldığından, egsoz fanın sıcak havayı dışarı çıkardığından emin olup, ters takmadığınız sürece herhangi bir sorun olmaz.
Tam tersi bir şekilde yaptım. Fanların hepsi dışarıya hava veriyor. Ön fan girişine değil de üst girişe taktım fanları. Çıkartıp içeri hava verecek şekilde mi ayarlamam gerekiyor?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı