Elektro gitarda amfi vs ses kartı

Neden amfiyi tercih ediyorsunuz. Size göre avantajları nedir?

Ses kartı için araya bilgisayar koymak gerekiyor her zaman bilgisayarı yanımda taşıyamayabilirim ondan sonra ses kartlarının gecikme süresi çok fazla ancak amfide böyle bir problem olmuyor bir de ses kartı taktığım zaman (belki de psikolojik) amfideki kadar hacimli bir ses almadığımı düşünüyorum. O yüzden bence en iyisi lambalı amfi + analog pedallar.

Ama amfininde apartman ortamında kullanılamama gibi bir sorunu var bir de bir mekanda çalacağın zaman taşıması çok zahmetli ama eğer ses kartın varsa at gitarın ön çantasına preamp gibi kullanıp direk sisteme girersin hiç ağırlık taşıma zahmeti olmaz.

Son düzenleme:
Ses kartı için araya bilgisayar koymak gerekiyor her zaman bilgisayarı yanımda taşıyamayabilirim ondan sonra ses kartlarının gecikme süresi çok fazla ancak amfide böyle bir problem olmuyor bir de ses kartı taktığım zaman (belki de psikolojik) amfideki kadar hacimli bir ses almadığımı düşünüyorum. O yüzden bence en iyisi lambalı amfi + analog pedallar.

Ama amfininde apartman ortamında kullanılamama gibi bir sorunu var bir de bir mekanda çalacağın zaman taşıması çok zahmetli ama eğer ses kartın varsa at gitarın ön çantasına preamp gibi kullanıp direk sisteme girersin hiç ağırlık taşıma zahmeti olmaz.

Ben apartmanda çalacağım. Hala ses kartı mı amfi mi alacağıma karar veremedim. Ses kartında istediğiniz tonları daha kolay elde edebilirsiniz diyorlar. Hem de fiyatları amfilere göre daha uygunmuş sanırım.

Bu gecikme sorununun bir çözümü var mı?

Hangisinin iyi olduğu çok tartışılır ve bir sonuca ulaşmaz.
Onun yerine "sizin seviyeniz / durumunuz / konumunuz / amacınız için hangisi daha uygundur?" diye sormak daha mantıklı.

- Misal; bir lambalı amfiyi, müstakil eviniz, ses yalıtımlı bir odanız yoksa, komşularınız akrabalarınız haline dönüşmeden apartmanda kullanamazsınız.

- Bir VST yi (yani siz ses kartı diyorsunuz), prossesörü, doğru ve amacına uygun / gerçekçi kullanabilmek için ise yardımcı ekipmanlara mesela "Flat Response - Full range stage monitöre" ihtiyacınız vardır. Ayrıca amfi, stompbox, kabin gibi Gerçek ekipmanlar kullanmış olmayı bilmeniz gerekir. "-Amfiyi boostlamak", "-Phaser i return pozisyonunda kullanmak" gibi şeyler dediğimizde apaşıp kalırsınız.

- Sizin gitar tecrübeniz, bunları kullanabilme kapasitenizi ve ihtiyacınızı belirler. Gitar a yeni başladıysanız; önünüze 10.000$ lık amfi prossesör, ses kartı yığsak; hiç bir işinize yaramaz. Çünkü çalmayı bilmiyorsunuz henüz. Çalamadığınız bir şeyin de tonundan / kalitesinden bahsedilmez.

Bu yüzden yeni başlamışsanız herkes gibi sadece ses çıkartan bir şey; 10w transstörlü bir amfi / kulaklık amfisi gibi basit zahmetsiz bir şey alın. Gitarda tecrübeniz / çalımınız geliştikçe diğer alternatiflere karar verirsiniz. Şu anda çok erken ve gereksiz.

Son düzenleme:
Ben apartmanda çalacağım. Hala ses kartı mı amfi mi alacağıma karar veremedim. Ses kartında istediğiniz tonları daha kolay elde edebilirsiniz diyorlar. Hem de fiyatları amfilere göre daha uygunmuş sanırım.

Bu gecikme sorununun bir çözümü var mı?

Evde çalacaksın gürültü çıkarmamak için amfi alacaksan lambalı olmaması gerek buna dikkat et onun dışında hangi amfiyi ya da ses kartını alacağın da çok önemli ama bence ses kartı kayıt almayı düşünmediğin sürece gerekli değil bütçen dahilinde üzerinde efekt olan (bu önemli) ucuz yollu bir amfi alsan sana yeter ses kartından da daha verimli olabilir.

Bir de şu amfi var ses kartı gibi de çalışabiliyor:

Amfi alırsan bunu kesinlikle öneririm.

Bu yüzden yeni başlamışsanız herkes gibi sadece ses çıkartan bir şey; 10W transstörlü bir amfi / kulaklık amfisi gibi basit zahmetsiz bir şey alın. Gitarda tecrübeniz / çalımınız geliştikçe diğer alternatiflere karar verirsiniz. Şu anda çok erken ve gereksiz.

Yazdıklarınıza katılıyorum ama bu kısımda bir hata var gibi amfi alırken üzerinde efekt olmasını ben kesinlikle tavsiye ediyorum çünkü üstünde efekt olmayan sadece ses çıkartan amfiler ile başlayınca phaser ı return pozisyonunda kullanmayı geçtim phaser ne gibi sorular sorulmaya başlanıyor.

Konu;
Bu yüzden yeni başlamışsanız herkes gibi sadece ses çıkartan bir şey; 10w transstörlü bir amfi / kulaklık amfisi gibi basit zahmetsiz bir şey alın. Gitarda tecrübeniz / çalımınız geliştikçe diğer alternatiflere karar verirsiniz. Şu anda çok erken ve gereksiz.
Cevap;
Yazdıklarınıza katılıyorum ama bu kısımda bir hata var gibi amfi alırken üzerinde efekt olmasını ben kesinlikle tavsiye ediyorum çünkü üstünde efekt olmayan sadece ses çıkartan amfiler ile başlayınca phaser ı return pozisyonunda kullanmayı geçtim phaser ne gibi sorular sorulmaya başlanıyor.
Cevaba, cevap...
- Sizin gitar tecrübeniz, bunları kullanabilme kapasitenizi ve ihtiyacınızı belirler. Gitar a yeni başladıysanız; önünüze 10.000$ lık amfi prossesör, ses kartı yığsak; hiç bir işinize yaramaz. Çünkü çalmayı bilmiyorsunuz henüz. Çalamadığınız bir şeyin de tonundan / kalitesinden bahsedilmez.

Rahmetli Asım Can GÜNDÜZ'den ders alırken amfi bile kullanmıyorduk.
Önce çalmayı öğrenin. Ton-mon-phaser-return hiçbiri olmayacak hayatınızda. Yeri-zamanı değil.
Bu süreçte efekt kullanımı işinize yaramayacağı gibi, sizin öğrenme, tuşe, çalım sürecinizi sabote eder.
Misal; distortion açarak çalıyorsanız, perdelere hatalı basışınız gibi çıkarttığınız bozuk seslerin bilincinde olamayacaksınız.
Delay / kompressör / Overdrive gibi şeyler açmışsanız; Aslında ne kadar Sustain li çadığınızı bilmeyecek ve tuşenizi doğru kullanmayı öğrenemeyeceksiniz.

Her şey, yeri - zamanı gelince...

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı