Format Atmadan Önce Dosya Yedeği Alma

serdar611

Kilopat
Daha fazla  
Bundan 1 ay önce arkadaşıma Windows 8.1 Pro yüklüyorduk. Bütün dosyalarını D oluşturup içine attık. Format esnasındaysa C'ye format atıp Windows'u C'ye kurduk ancak formattan sonra bir baktık format öncesi C dosyaları D'ye gitmiş ve D'deki yedek dosyalarımız silinmiş. Böyle bir durumun kendi başıma da gelmemesi için soruyorum, Rufus ile yüklerken ilk birkaç saniye garip şeyler oldu G (flash diskim) takılı olduğu halde (G İçine disk yerleştiriniz) gibisinde uyarılar aldım.
Sonra sorunsuz attı gerçi ama şüphe oluyor tabii. Şu an görüldüğü üzere F diye bir sürücü var kendiliğinden oluştu ve de belleğim altında diğerleri gibi kalan bilgisi vermemiş. Arkadaşlar birkaç videodan gördüğüme göre önce Local Roaming vs. oluşturmam gerekiyor mu? Format esnasında sadece C'yi format atsam D etkilenir mi? Nasıl yedek almalıyım?

Adsız.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Valla ilk defa duyuyorum C diskinin D diskine taşınıp D'dekilere yol vermesini.
Ben de genel olarak böyle formatlıyorum. Sistem diskini C'yi silip tabii silmeden önce alacaklarımı D'ye atıp formatlıyorum. Format bitince olduğu yerde duruyorlar. Benim gibi paranoyaksan harici bir diske de aktarabilirsin tabii.

Valla ilk defa duyuyorum C diskinin D diskine taşınıp D'dekilere yol vermesini.
Ben de genel olarak böyle formatlıyorum. Sistem diskini C'yi silip tabii silmeden önce alacaklarımı D'ye atıp formatlıyorum. Format bitince olduğu yerde duruyorlar. Benim gibi paranoyaksan harici bir diske de aktarabilirsin tabii.
Yani format esnasında D ye dokunmadığım sürece C yi formatlamamın bir sakıncası yok değil mi ?
Birde C ye format attıktan sonra C ye gelip ''yeni" mi diyeceğim , yoksa direk ileri mi diyeceğim .
100 ve ya 80 mb lik küçük kurtarma diskleri var onlara biçimlendirme vs. işlem uygulamam gerekir mi ?

Şimdi ben kendi uyguladığım yolları söyleyeyim ama şu ana kadar da bir sıkıntı yaşamadım.
Aldın yedeğini D'ye, kapattın bilgisayarı, taktın flaşı format ekranı geldi.

Burada sana sorar zaten nereye kurayım bunu diye. Sen C'yi ve o küçük kurtarma disklerini silip, D'ye dokunmayacaksın.
C'yi ve kurtarma bölümlerini sildikten sonra 2 tane disk görünmesi gerek. Birincisi hiç ayrılmamış disk bölümü, diğeri ise D diski.
O ayrılmamış bölümün üzerine gelip yeni diyeceksin, alabileceği maksimum boyutu vereceksin. Sana soracak kurtarma bölümleri falan oluşacak haberin olsun diye. Tamam diyip 1-2 saniye bekleyeceksin.
Önüne 1-2 tane kurtarma gibi ek bölüm bir de yeni oluşturduğun bomboş bir disk olacak. Ha bir de D diskin.
Kurtarma bölümlerine zaten Windowsu kuramazsın küçücük bölümler. D'ye de kurmayacaksın. Oradaki en büyük görünen disk bölümünü seçip ileri diyeceksin ona kurulum yapacak. D diskindeki hiçbir şeyine dokunmayacak.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı