Güç kaynağı fanından ses geliyor

Gürkan DUMAN

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar;

2 gün öncesinde bilgisayarım gayet sessiz çalışmaktaydı. Fakat dün sabah bilgisayarımı açtığımda fan sesinin geldiğini duydum. Bilgisayarımın içini açıp fanları temizledim. Fakat hala ses gelmekte ve bu sesin güç kaynağı fanından geldiğini anladım. Bayağı gürültülü bir ses çıkıyor. Sizce neden olabilir? Bilgisayarıma zarar verir mi?

Bu konuda ciddi olduğunu gösteren en ufak bir delil yok nokta bile koymamışsın.

Güç kaynağında aşırı (bir hayli) toz birikmiş olabilir. Güç kaynağını içindeki lehimleri sökmeden açıp temizlemelisin. Ben her hafta bunu yaparım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çok kısa bir süre içinde geliştiyse toz veya yağ olayı olmayabilir.
PSU'nun içerisindeki tek hareketli parça 12cm boyutlarındaki fanıdır.

Fanın, bu denli gürültü yapması için de kablo ile falan çakışması lazım. Güç kaynağının fanını, dışarıdan bir tornavida yardımı ile durdurabilirsin.
Bilgisayar kapalıyken tornavidayı sokar, ve daha sonra çalıştırırsın. O zaman anlarsın.

Ekran kartı veya işlemci, HDD veya kasa fanlarından kaynaklanmadığına eminsen büyük ihtimalle PSU fanıdır.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı