Ghosting olmaması için hangi panel tercih edilmeli?

Öncelikle hocam VA panellerden kesinlikle uzak durun ghosting var Black smearing denen illet var, VA panel almayın IPS tavsiye ederim. TN paneller ile ilgili bilgim yok VA panel kullandım hiç memnun kalmadım şu an IPS monitor kullanmaktayım. Eski bir model ama işimi çok güzel görüyor en azından renkler canlı ve ghosting vb şeyler yok artık. IPS alın.

Şansa Black Smearing hiç yaşamadım ama Ghosting çok can sıktı. TN Panel sanırım renkler soluk o yüzden hiç düşünmem o tarafı. 144 Hz+ IPS bir panel sanırım en mantıklısı.

Ne boş bir yorum. Ben farklı panellere sahip değişik monitörler kullandım.
Rtings sitesini inceleyin, cehaletiniz geçsin.

Dostum öncelikle hakeret etmeden konuş. VA panel tecrübem olduğunu belirttim ve maalesef piyasadaki çoğu VA panellerde ghosting ve black smearing mevcut. İyi özellikleri yok mu var ama ben tercih edeceksiniz IPS'e yönelin diyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Şansa Black smearing hiç yaşamadım ama ghosting çok can sıktı. TN panel sanırım renkler soluk o yüzden hiç düşünmem o tarafı. 144 Hz+ IPS bir panel sanırım en mantıklısı.

Hocam kesinlikle IPS alın düşük tepki süresi ise bazen yanıltıcı olabiliyor misal daha evvel Acer QG241YBIi modelini kullandım 75Hz FreeSync VA panel idi, sadece siyahı siyah gösteriyordu geri kalan renkler de fena değildi ama gelin görün ki 1ms olduğunu iddia ediyor ama mod ile açıyorsunuz, ve açtığınız modda parlaklık ayarını o kadar çok düşürüyor ki göz bozacak bir cinsten. 3ms 5 ms olsun ama kaliteli panel olsun diyorum. Cehalet içerisinde de konuşuyorsam affola.

Ön yargılı olmadan lütfen videoyu izleyin biraz fikir verecektir, ingilizce durumunuzu bilmiyorum ama az çok anlayabileceğinizi tahmin ediyorum. Şimdiden alacağınız monitör hayırlı olsun.

Son düzenleme:
Dostum öncelikle hakeret etmeden konuş. VA panel tecrübem olduğunu belirttim ve maalesef piyasadaki çoğu VA panellerde ghosting ve black smearing mevcut. İyi özellikleri yok mu var ama ben tercih edeceksiniz IPS'e yönelin diyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam kesinlikle IPS alın düşük tepki süresi ise bazen yanıltıcı olabiliyor misal daha evvel Acer QG241YBIi modelini kullandım 75Hz FreeSync VA panel idi, sadece siyahı siyah gösteriyordu geri kalan renkler de fena değildi ama gelin görün ki 1ms olduğunu iddia ediyor ama mod ile açıyorsunuz, ve açtığınız modda parlaklık ayarını o kadar çok düşürüyor ki göz bozacak bir cinsten. 3ms 5 ms olsun ama kaliteli panel olsun diyorum. Cehalet içerisinde de konuşuyorsam affola.

Ön yargılı olmadan lütfen videoyu izleyin biraz fikir verecektir, ingilizce durumunuzu bilmiyorum ama az çok anlayabileceğinizi tahmin ediyorum. Şimdiden alacağınız monitör hayırlı olsun.
Videoyu izleyeceğim hocam teşekkürler. AMD videolarından dolayı takip edip abone olduğum bir kanal.

Bence panel tipinden gitmek yanlış. En az TN panellerde olmasına rağmen. TN panellerde de ghosting olabiliyor bildiğim kadarıyla.
Ek olarak sırf ghosting problemi yaşamamak için TN almak bence biraz mantıksız.

Bence panel tipinden gitmek yanlış. En az TN panellerde olmasına rağmen. TN panellerde de ghosting olabiliyor bildiğim kadarıyla.
Ek olarak sırf ghosting problemi yaşamamak için TN almak bence biraz mantıksız.

TN değil de IPS tercih edeceğim bir dahaki sefere. Bütçeyi ayarlayabilirsem 165Hz bir model iyi olur.

Geri
Yukarı