Gigabyte X470 Aorus Ultra Gaming Windows 10 güncelleme sonrası Valorant'ta Secure Boot hatası

caTwonX

Hectopat
Daha fazla  
Windows 10 kullanıyorum ve dün Update kısmında ufak bir güncelleme vardı, güncelledim. Herhangi bir sorun yoktu ancak Valorant'a girene kadar. Valorant'a girince "Secure Boot enabled" hatası alıyorum ve oyundan atıyor. BIOS'a girdim Secure Boot'u aktifleştirdim. Bunun için CSM Support'u "disabled" yapmam gerekti. Yoksa Secure Boot seçenegi açılmıyordu. Daha sonra reset attım ve Windows başlamadan beni direkt BIOS'a attı. Ne kadar ugrassamda Windows açılmadı direkt BIOS'a attıyor. Secure Boot seçenegini kapatınca normal Windows açılıyor.

Anakart X470 Aorus Ultra Gaming (rev 1.0). Ekran kartımın UEFI özelligi var. BIOS'u güncelledim. Bilgisayarımda 2 SSD 1 hard disk var. Bunlar da MBR. Hata buradan olabilir deyip GPT'ye çevireyim dedim orada da hata veriyor CMD'de başaramadım. Sorun farklı yerde mi onu da anlamadım.
Çok bilgim yok bu işlerde o yüzden araştırdım hep ama ne yaptıysam olmadı en son çare olarak sizlere sormak istedim. Yardımcı olabilecek varsa çok memnun olurum.

Screenshot_1.jpg

Screenshot_2.jpg

Windows'u legacy kurmuşsun. UEFI kurarsan sorunun çözülür.
Ayrıca Valorant'a Windows 10 için de mi Secure Boot zorunluluğu gelmiş?
Zaten en çok anlamadığım olayda o. Herkes windows 11 de bu sorunu yaşarken herhalde bir tek ben windows 10 da yaşadım. Cevabınız için teşekkürler. Uefi kurmak için peki format mı atmak gerekecek?

Evet Media Creation Tool veya Rufus ile hazırlayabilirsin USB'yi. MCT kullandığın bilgisayara uygun diye yine legacy hazırlayabilir, emin değilim. En iyisi Rufus'la ayarları kontrol ederek hazırlamak.

Diskleri GPT'ye çevirdim ve formatladım bilgisayarı Rufusla. Şimdi Secure bootu açınca bilgisayarı başlatabiliyorum. Windowsta artık Uefi. Valorantta hata vermiyor. Teşekkürler. :)

Geri
Yukarı