İnceleme GTA IV inceleme

Ömer Ercan

Picopat
Daha fazla  
Herkese selam bugün çıkışının üstünden 16 yıl geçmiş olan ve bir çok GTA severin en çok sevdiği GTA oyunu olan GTA IV için inceleme yapmak istedim.
Benim bu oyun hakkında ki düşüncem biraz fazla abartıldığı yönünde dönemine göre mükemmel bir iş hala GTA V'i kaldırmayan bilgisayarlar için mükemmel bir alternatif. Farklı bir oynanışa sahip güzel olan bir oyun.

HİKAYE
Bu oyunun sevilmesinin en büyük odağı hikaye. Fakat ben o kadar çok sevemedim nedense. Bana biraz sıkıcı ve kopuk hissettirdi. Hikayenin çok büyümemesi veya saçma sapan işler yapmamamız aslında sevmediğim bir olayda değil hoşuma gitti ama bir yerden sonra çok sıkan bir hikayesi var. Hikayesini oynamadığım zaman oyunu oynayanlar GTA serisinin en iyi hikayesi olduğuna aşırı dramatik ve müthiş bir hikaye anlattığından falan bahsetti fakat ben öyle bir şey göremedim. Karakterimiz yabancı uyruklu bir asker ve ABD'ye kuzeni Roman için ve intikam için geliyor. Oyunun hikaye tonu bana biraz vasat geldi. Renklilik yok gibi hissettiriyor. Şehir ve karakterlere de bağlı bu durum biraz. Fakat GTA gibi eğlenceli bir seriden böyle bir iş açıkçası farklı ve sıkıcı geldi. Karakterler desen o kadar renkli değiller ama Niko'nun düz bir adam olmasını sevdim. Farklı bir tarzı olmuş. Hikaye fikri iyi olabilir ama işleyişi o kadarda iyi değil. 6/10

GÖREVLER
Bu oyun birbirini sürekli tekrar eden görevlere sahip. Bir yerden sonra görevler araba sür ve adam öldür ile devam ediyor. Oyunda ki şehrin ciddi oluşu ve arazilerin olmadığı için görev tasarımları baya bir vasat kalmış. Tabii GTA IV Rockstar Games oyunlarına boyut atlattığı için çok özenmediğini düşünüyorum tıpkı GTA III gibi oda farklı boyuttu asıl yapmak istedikleri oyun Vice City oldu. GTA IV boyut atlattı asıl yapmak istedikleri oyun GTA V oldu. Görevler aşırı sıkıcı ve yapmak için yapmış gibiler gereksiz uzatılmış. Şehrin o sıkıcı havası ile daha da kötü olmuş. Fakat abuk sabuk saçma sapan görevlere ev sahipliği yapmaması da ayrıca hoşuma gitti. 5/10

TEKNİK
Yine GTA IV severlerin en çok sevdiği kısım. Teknik kısmında fizik kısmı. Bu oyunun fiziklerinin aşırı abartıldığını düşünüyorum. Neymiş araba yatıyormuş, yaylanıyormuş. Hiç bir araba gerçek hayatta öyle yatmaz. Bide karakterimizin motor veya araba ile bir yere çarptığında metrelerce yerde top gibi sekerek uçması falan gerçekçilik ile ne alaka onu da anlamış değilim. Her zaman yaşanmasa da garip uçmalar var oyunda. GTA serisinin gerçekçi olmadığını biliyoruz. Ama hala şu seriden aşırı gerçekçilik bekleyen insanlar o kadar var ki. Birde işin şu kısmında GTA V ile karşılaştıranlar var. Fizik konusunun abartıldığını ve fizik için BeamNG.drive oynamalarını tavsiye ediyorum. Fizik arıyorsanız yanlış yerdesiniz. Grafikler dönemi için yeterli gayet güzel fakat oyunun havası o kadar sıkıcı ki karanlık, gri acayip bir tonu var. Hikayenin ağırlığından dolayı herhalde ama benim hiç hoşuma gitmedi. Bu havayı sevenlerde var fakat GTA tarzı eğlenceli bir seriden beklediğim havayı tam olarak vermedi. Ama işte farklı bir alternatif oldu benim içinde. Oyun içi mekanikler biraz daha ağır ve oyunu oynamayı biraz daha zorlayan kısımlar. Yine gerçekçilik seven olacaktır. Fakat gerçekçilik sevenlere başka bir oyunu tavsiye ediyorum. Zaten bu oyununun fizikleri baştan abartılı yapılmış. Yıllarda forumlarda incelemelerde o kadar çok şişirildi ki bu fizikler. Evet araba sürmek falan ağır hissettiriyor ama bayıyor bir yerden sonra çünkü abartı seviyesine geliyor bazen. Grafik ve mekanik olarak evet güzel ama abartılı fizikler ve karakter kontrollerinden dolayı günümüz için kanser etmiyor değil. Yapay zeka konusunda geliştirmeler var fakat günümüz için hele ki RDR2 ve GTA V'den sonra normal olarak zayıf. Şehirdeki insanların hal ve hareketleri iyi yapılmaya çalışılmış. Günümüz için oynayınca oyunda ki akıcılık yerlere iniyor. GTA gibi eğlenceli veya akıcı olmasını beklediğim oyun abartılı fiziklerle oyunun heyecanını sıfıra düşürüyor. Neyse ki 5 yıl sonra hala eskimeyen bir oyun çıkarttıklarında diğer oyuncular için iyi bir alternatif oldu GTA IV. Dönemine göre yine çok iyi şimdi bile yine oynanabilir fakat bir yere kadar. 6/10

HARİTA
Oyunun haritası küçük. Şehir olarak yeterli ama biraz daha arazi olsaymış daha iyi olurmuş. Görev konusunda da kıtlık yaşamazmış. Her yerin şehir olması yine sıkmıyor değil. Şehir modellemesi güzel oyunun yaşayışı var. Fakat havası çok soluk be. 6/10

SERBESTLİK
Oyun işte burada tıkanıyor. Evet yeni oyun ve fizik motoruyla yapıldı. Bu kısımlara çok özen göstermediler ama. Günümüz için zayıf kalıyor. Benim için oraya buraya girme, karakteri özelleştirmeden ziyade, oyunun teknik kısmı çok daha önemli. Mesela San Andreas'mı IV'mü deseler IV derim günümüz için oynanabilirlik anlamında fakat parayı harcayabileceğin yerler çok kısıtlı. Mekanların çoğuna giriliyor ama bana kalırsa sırf girmek için girilmiş. Giysi dükkanları, silahçı, restoran ve kulüpler dışında ki mekanların bir anlamı yok. Oyunun teknik kısmı yenilendiği için açık dünyada gezinmek bile sarıyor. 7/10

DETAY
Oyun açık dünyası ve mekanikleri ile iyi seviyede detaylara sahip. Oyun hikaye ve ciddilik hakim olduğu için bazı kısımlarda iyi detaylar verebilmişler. Fakat diğer kısımlardan ötürü bazen üstünü örtebiliyor bu detaylar. Çok göze batmasa da benim için önemli şeyler bunlar. Açık dünyada ki insanların, arabayla giderken hasar modellemeleri veya vurduğunuz adamın aldığı tepkiler güzel olmuş. Silaha sıkınca silah düşmesi falan güzel detaylar. 9/10

OPTİMİZASYON
Evet geldik oyunun patladığı noktaya. Ama gayet normal karşılıyorum olabilir. Zaten Rockstar 2012 öncesi PC'ye oyun port etmek konusunda rezil bir firma. Ama konu neden sonradan düzeltmedikleri yönünde. Evet abartıldığı kadar büyük optimizasyon sorunlarına sahip değil fakat yine var ve oyunda hatalar yine çok sayıda. 5/10

GENEL DEĞERLENDİRME 6.2/10
Evet GTA IV bana kalırsa teknik anlamda boyut seriye anlam katan tamamen alternatif bir oyun. Mekanikleri ağır hissettirmesiyle ve abartılan fizikleriyle oyunun keyfini bir yerden sonra kaçıran bir oyun. Görevleri ve hikayesi sıkıcı, iyi bir hikaye fikri olsa da iyi işlenmemiş bir hikayesi var. Evet tamamen yeni fizik ve oyun motorunun geliştirilmesiyle bu tarz şeyler es geçilmiş olabilir. Ama bu oyunun şehrinin havasını ve ana karakterimizi beğendim. Sade bir GTA oyunu. Bu oyunun bence yenilenmeye ihtiyacı var. Optimizasyon iyi yapılmalı, fiziklerin üstünden geçilmeli ve yenilenmiş grafikler yapılmalı. Rockstar bence Definitive Edition işini trilogy için değil de bu oyundan yana iyi şekilde kullansaymış şu an daha farklı bir inceleme yapardım. Yine de kendini 16 yıl sonra açıp oynatıyorsa Rockstar Games'i tebrik etmek lazım. Yeni fizik motoru ve oyun motoruyla hazırlanan 2 GTA oyunu olduğu için 5'den sonra en iyi alternatif bu oyun oldu. Aslında bu oyunun benim gözümde bariz bir kusuru yok. Olan şeyler döneminden ötürü olan şeyler fakat Rockstar'ın bunu hala düzeltmemesi yenilemeyi geçtim oyunun PC portunu düzeltmemesi can sıkıcı.

gta_4_cops-wallpaper-2560x1440.jpg

Son düzenleme:
Herkese selam bugün çıkışının üstünden 16 yıl geçmiş olan ve birçok GTA severin en çok sevdiği GTA oyunu olan GTA IV için inceleme yapmak istedim.
Benim bu oyun hakkındaki düşüncem biraz fazla abartıldığı yönünde. Dönemine göre mükemmel bir iş hala GTA VI kaldırmayan bilgisayarlar için mükemmel bir alternatif. Farklı bir oynanışa sahip güzel olan bir oyun.

hikaye
Bu oyunun sevilmesinin en büyük odağı hikaye. Fakat ben o kadar çok sevemedim nedense. Bana biraz sıkıcı ve kopuk hissettirdi. Hikayenin çok büyümemesi, veya saçma sapan işler yapmamamız aslında sevmediğim bir olay da değil hoşuma gitti. Ama bir yerden sonra çok sıkan bir hikayesi var. Hikayesini oynamadığım zaman oyunu oynayanlar GTA serisinin en iyi hikayesi olduğunan, aşırı dramatik ve müthiş bir hikaye anlattığından falan bahsetti fakat ben öyle bir şey göremedim. Karakterimiz yabancı uyruklu bir asker ve ABD'ye kuzeni roman için ve intikam için geliyor. Oyunun hikaye tonu bana biraz vasat geldi. Renklilik yok gibi hissettiriyor. Şehir ve karakterlere de bağlı bu durum biraz. Fakat GTA gibi eğlenceli bir seriden böyle bir iş açıkçası farklı ve sıkıcı geldi. Hikaye fikri iyi olabilir ama işleyişi o kadar da iyi değil. 6/10

Elinize sağlık hocam ama DLC'leri de oynamanızı tavsiye ederim özellikle Lost and damned ben GTA 4'ü bitirmedim onları oynuyorum.

Hocam bence GTA IV kaldırmayan PC'ler için GTA V güzel bir alternatif, açık ara en sevdiğim GTA oyunu olsa da 16 yıldır çözülmeyen optimizasyon sorunları ile orantısız bir GPU ve CPU kullanımı yapabiliyor, bu da oyunun genel olarak güncel bir sistemde dahi GTA V'den daha düşük ve stabil olmayan bir FPS ile çalışmasını sağlıyor. Bazı modların olduğu söyleniyor denemekte fayda var.

Herkese selam bugün çıkışının üstünden 16 yıl geçmiş olan ve birçok GTA severin en çok sevdiği GTA oyunu olan GTA IV için inceleme yapmak istedim.
Benim bu oyun hakkındaki düşüncem biraz fazla abartıldığı yönünde. Dönemine göre mükemmel bir iş hala GTA V'i kaldırmayan bilgisayarlar için mükemmel bir alternatif. Farklı bir oynanışa sahip güzel olan bir oyun.

HİKAYE
Bu oyunun sevilmesinin en büyük odağı hikaye. Fakat ben o kadar çok sevemedim nedense. Bana biraz sıkıcı ve kopuk hissettirdi. Hikayenin çok büyümemesi, veya saçma sapan işler yapmamamız aslında sevmediğim bir olay da değil hoşuma gitti. Ama bir yerden sonra çok sıkan bir hikayesi var. Hikayesini oynamadığım zaman oyunu oynayanlar GTA serisinin en iyi hikayesi olduğunan, aşırı dramatik ve müthiş bir hikaye anlattığından falan bahsetti fakat ben öyle bir şey göremedim. Karakterimiz yabancı uyruklu bir asker ve ABD'ye kuzeni Roman için ve intikam için geliyor. Oyunun hikaye tonu bana biraz vasat geldi. Renklilik yok gibi hissettiriyor. Şehir ve karakterlere de bağlı bu durum biraz. Fakat GTA gibi eğlenceli bir seriden böyle bir iş açıkçası farklı ve sıkıcı geldi. Hikaye fikri iyi olabilir ama işleyişi o kadar da iyi değil. 6/10
Oyunu bitirdiniz mi?

Hocam bence GTA IV kaldırmayan PC'ler için GTA V güzel bir alternatif, açık ara en sevdiğim GTA oyunu olsa da 16 yıldır çözülmeyen optimizasyon sorunları ile orantısız bir GPU ve CPU kullanımı yapabiliyor, bu da oyunun genel olarak güncel bir sistemde dahi GTA V'den daha düşük ve stabil olmayan bir FPS ile çalışmasını sağlıyor. Bazı modların olduğu söyleniyor denemekte fayda var.

Hocam
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
şuna bir göz atınız optimizasyon için.

Elinize sağlık, güzel bir inceleme olmuş. GTA 4 benim için seride bir geriye gidiş. Neredeyse her açıdan sevmiyorum. Özellikle fizik diye kasmış olmaları acayip rahatsız etmişti oynarken. Bir GTA oyununda araba sürmek bile eziyetti benim için yani. O renk paleti de aynı şekilde. Oyun tamamen gri ve kahverengi üzerine kuruluydu.

Yeni konular

Geri
Yukarı