GTX 1060 6GB hız aşırtma

JollyJoker

Hectopat
Herkese iyi günler, ekran kartım için hız aşırtma yapmaya karar verdim lakin hız aşırtmada tecrübem hiç yok. Bunun için desteğiniz lazım.

PC konfigürasyonum aşağıdaki gibidir.
Anakartım: ASUS A320M-K
İşlemcim: AMD Ryzen 5 1500X
Ekran Kartım: MSI GeForce GTX 1060 6 GB
RAM: T-FORCE VulcanZ DD4 8 GB 2400MHz
PSU: Gamepower 650W

Gerekli başka bir bilgi varsa lütfen belirtin. Değerli vaktinizi ayırdığınız için teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Screenshot En stabil ayarlarım, bunu kullanmalısın.

Screenshot Bu da stabil, hiçbir zaman oyun içinde çökme yaşatmaz ancak renk bozulması, yıldız gibi anlık parıltılara neden oluyor. Bunu kullanmanı tavsiye etmiyorum. Ben 1060 için overclock araştırması fazlasıyla yaptım, en stabil ayar üstteki. Bu arada bir adet daha 8GB ram takmanı öneririm bu sisteme. 8GB az günümüz oyunlarına göre.

Screenshot En stabil ayarlarım, bunu kullanmalısın.

Screenshot Bu da stabil, hiçbir zaman oyun içinde çökme yaşatmaz ancak renk bozulması, yıldız gibi anlık parıltılara neden oluyor. Bunu kullanmanı tavsiye etmiyorum. Ben 1060 için overclock araştırması fazlasıyla yaptım, en stabil ayar üstteki. Bu arada bir adet daha 8GB ram takmanı öneririm bu sisteme. 8GB az günümüz oyunlarına göre.
Kaç FPS artışı aldınız üstteki fotoğraf ayarlarında?

Kaç FPS artışı aldınız üstteki fotoğraf ayarlarında?
En az 15FPS diye hatırlıyorum, pek dikkat etmedim. Gerçi oyundan oyuna değişiyor. Benchmarkta normalde 26-27 alırken bunun sayesinde 30'a çıkıyordu. Normalde 65FPS alıyorsam overclock sonrası 77'den fazlasını rahatça görüyordum. ALT+ F1 normal, overclocksuz, ALT + F2 ise en stabil overclock ayarlarım olarak ayarladım, oyuna girerken direkt basıp overclock yaparak oynuyorum.

Her GPU ve CPU'nun OC yeteneği ve kapasitesi birbirinden farklıdır. Her hazır profil diğer CPU yada GPU uyacak diye bir şey yok.
Yapmanız gereken şey çok basit. MSİ Afterburner programını yüklemek. Sonrasın da Core Clock yavaş yavaş arttırmak 100 lere gelene kadar 15-20 şeklinde arttırabilirsiniz. Bunun yanında aynı şekilde Memory Clock da arttıracaksınız. Her arttırmada en az 15-20 dakika veya yarım saat oyunlar da test yapın. Ne zaman ki oyundan atmaya donmalara veya renk bozulmaları başlar o vakit yukarıdan voltaj vermeye başlayın. CPU dan çok ta farklı değil çünkü. Voltajsız en fazla 80-100 arası artacaktır. İstisna daha fazla artanlarda oluyor ama o şans. Kartı en stabil şekilde çalıştırana dek bu şekilde artışları yapacaksınız. Bu arada Power limiti de en sona alın. Testleride dediğim gibi yapmayı unutmayın. EN stabil ayarları yakaladığınızda Profilinizi kaydedersiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı