Çözüldü GTX 1080 sistemde masaüstünde veya tarayıcıda gezerken aniden siyah ekran

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

abdi42600

Kilopat
Yer
Konya
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
RAM
32GB 3600mhz CL16
SSD veya HDD modeli
Samsung Evo 970 Pro M2
Ekran kartı
Asus TUF 4090 OC
Anakart
Asus TUF Z590 Gaming Wi-Fi
İşlemci
İntel i7 11700K
Merhaba,

Kısa süre önce GTX1080 ekran kartımdan kurtulup yeni çıkan 4090 serisini aldım. İlk aldığımda 850W güç kaynağım vardı ve yetersiz geleceğini düşündüğüm için ayrıca 1000W bir güç kaynağı aldım. Kartı ilk taktığımda aptallık bende DDU ile eski bütün sürücüleri kaldırmadım direkt takıp kullanmaya başladım ancak zaman zaman tarayıcıda gezerken aniden kullandığım iki monitörde 1-2 saniyelik donma ardından siyah ekran ile karşılaşmaya başladım (Daha sonrasında Windows'a yeni bir USB cihaz takılmış gibi uyarı sesi geliyordu ve monitörler eski halini alıyordu). Bu sorun günde başıma 1 kez geliyordu ve oyunlarda hiç başıma gelmedi. Biraz araştırma yaptığımda DDU ile eski sürücülerin tamamını kaldırıp yeniden kurmak gerektiğini söylemişlerdi ve yaptım ancak sorun bugün tekrar başıma geldi. Monitörlerimin birisi 144Hz bir diğeri ise 60Hz ve 144Hz olan monitörümde DP kablosu kullanıyorum 60Hz olanda ise HDMI kablosu kullanıyorum. Biraz daha araştırdım ve NVIDIA kontrol panelinde "Masaüstü renk ayarlarını ayarla" kısmına gidip orada ekrana bildirilen içerik türünü "Otomatik Seç" değil de başka bir ayarda kullanmam söylenmişti ben de bu ayarı "Tam ekran videolar" yaptım.

Uzun yazdığım için kusura bakmayın acaba aranızda bu sorunu yaşayan ve çözümleyen oldu mu?

Çözüm
Güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederim hocam. Bir sorum daha olacaktı eğer yanlış anlamazsanız. Ekran kartım PCI-e 3.0 olarak çalışıyor. Birkaç test yaptım ve hiçbir şekilde 4.0'ı görmedi. PCI-e 4.0 bir M.2 SSD'de takılı değil (Satın aldım ancak kargoda gelmesini bekliyorum).
Aslında geriye dönük uyumlu çalışması da lazım. istersen M.2 SSD gelene kadar idare et sonrasında temiz kurulum yap. PCIe 4.0 işlemci, anakart, ekran kartı olan sisteme PCIe 3.0 SSD takarsan yalnızca SSD 3.0 hızında çalışıyor.

Geri
Yukarı