Hangi Ücretsiz Resim İşleme Yazılımı?

Hamdi A. Sevbeni

Hectopat
Merhaba arkadaşlar,
Resim işleme işiyle ilgilenmeye başladım şu sıralar ve iyi bi' program arıyorum.

Öncelikle ücretli bir yazılım kullanmayı düşünmüyorum çünkü verecek param yok.

Korsan'a da kesinlikle karşıyım. Deneme sürümleri de genelde 30 gün sürüyor yani çok kısa. Öğreneceğim programın sürekli kullanabileceğim bi' şey olmasını istiyorum.

Bu yüzden özellikleri daha az da olsa ücretsiz programlarla işimi göremeyi istiyorum.

Ararken birçok program buldum. Ama hangisini kullansam bilemedim.
Aslında hepsini öğrenmeyi planlıyorum.Çünkü birinde olan özellik diğerinde olmayabiliyor ya da tam tersi.

Bu yüzden sizlere sormak istedim. İlk öğrendiğimin en kullanışlı ve geniş kapsamlı olan program olması işime gelir.

Bulduklarım:
1.GIMP
2.Paint.NET
3.Inkscape
4.PhotoScape

Başka programlar da buldum fakat sanırım en iyi 4'ü bunlar.
Tabi siz başka programlar da önerebilirsiniz.

Hangisini kullanmam en avantajlı olur?

Gimp kullanıyorum iyi kötü işe yarıyor onunla Gif yapman da mümkün henüz yapmadım ama yapanlar gördüm Linux Mint'te yarı Türkçe yarı İngilizce olmasına ramen kullanıyorum.

Arkadaşım,
Grafik programı ile ne yapacağına göre seçenekler şekillenir.

Arayüz tasarlama, fotoğraf düzenleme, karakter çizim gibi.
Her birinden bir kepçe misali istiyorsan, Paint.net ve Picasa 2'lisi yeterli gelecektir diye düşünüyorum.

Tekrar merhaba,
Paint.net ve Picasa 2'lisi demek istemiştim.
Anladığım kadarı ile illustrator yani çizim ile ilgileniyorsun.
Yani er geç Adobe illustrator yazılımı ile tanışacaksın.

Haddim olmayarak sana bir iki tavsiyede bulunmak isterim.
Çizimde en önemli olay pen tool aracıdır, sana tavsiyem mouse kullanımını geliştir ve hatta Google'da karakter çizimleri diye aratırsan çok yararlı videolar bulabilirsin. Bende Azeri bir grafikerin çok eğitici anlattığı bir video izlemiştim yıllar önce. Sanırım aöf gibi bir eğitim için çekmişler. Hatırlar veya bulursam muhakkak paylaşırım.

Bunun yanı sıra hocam paint.net adlı programda bir karakter aç örneğin arı maya.
Kenarlarından pen tool veya fırça ile geç mouse ile hakimiyetin gelişsin.
Adı fırça ya da kalem de olsa işin özü pen tool'dur.

Umarım bir faydası olur yazdıklarımın.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı