Harici HDD alırken nelere dikkat edilmeli?

Deadz

Hectopat
Daha fazla  
Herkese merhabalar. Harici hard disk almayı düşünüyorum. Forumda yakın tarihli birkaç başlık okudum ama güncel olarak bilgi almak istedim. Sorularım şunlar:

- Intenso marka hard diskin içinden WD marka hard disk çıkabiliyor sanırım? Ya da başka markalar da çıkabiliyor mu? Intenso bir hard disk markası değil mi?
- 1 TB veya 2 TB almak hard diskin ömrü açısından bir fark yaratır mı? Bazı yorumlarda o markanın 1 TB modeli iyi ama 2 TB modeli kötü gibi yorumlar gördüm çünkü.
- Sürekli kullanım (USB girişinde aktif olarak sürekli takılı kalması), sık kullanım veya nadiren kullanım ömrünü nasıl etkiliyor?
- Aldığım hard diski ortalama olarak kaç sene kullanabilirim?
- Harici hard disk alırken nelere dikkat etmeliyim ve marka önerisi alabilir miyim?

Bu arada planım fotoğraf, video vb. dosya yedekleme dışında müzik programında kullandığım ses kitaplıklarını harici hard diske depolayıp, çalışırken programın onun üzerinden açmasını sağlamak. Bu noktada sanırım hard diskin hızı da önemli olacaktır. Özellikle nasıl kullanmayı planladığım hakkında da bilgi vermek istedim ki yorumları da onun üzerinden alabileyim. Tavsiyelerinizi ve paylaşacağınız bilgileri sabırsızlıkla bekliyorum, şimdiden çok teşekkürler. :)

Herkese merhabalar. Harici hard disk almayı düşünüyorum. Forumda yakın tarihli birkaç başlık okudum ama güncel olarak bilgi almak istedim. Sorularım şunlar:

- Intenso marka hard diskin içinden WD marka hard disk çıkabiliyor sanırım? Ya da başka markalar da çıkabiliyor mu? Intenso bir hard disk markası değil mi?
- 1 TB veya 2 TB almak hard diskin ömrü açısından bir fark yaratır mı? Bazı yorumlarda o markanın 1 TB modeli iyi ama 2 TB modeli kötü gibi yorumlar gördüm çünkü.
- Sürekli kullanım (USB girişinde aktif olarak sürekli takılı kalması), sık kullanım veya nadiren kullanım ömrünü nasıl etkiliyor?
- Harici hard disk alırken nelere dikkat etmeliyim ve marka önerisi alabilir miyim?

Bu arada planım fotoğraf, video vb. dosya yedekleme dışında müzik programında kullandığım ses kitaplıklarını harici hard diske depolayıp, çalışırken programın onun üzerinden açmasını sağlamak. Bu noktada sanırım hard diskin hızı da önemli olacaktır. Özellikle nasıl kullanmayı planladığım hakkında da bilgi vermek istedim ki yorumları da onun üzerinden alabileyim. Tavsiyelerinizi ve paylaşacağınız bilgileri sabırsızlıkla bekliyorum, şimdiden çok teşekkürler. :)

-Okuma ve yazma hızına dikkat etmelisiniz(genel olarak 3200 ile 7200 RPM'lik hard diskler kullanılmaktadır. Ortalama bir okuma-yazma hızı belirtmek gerekirse okuma 110 mb/s yazma 85 MB/s civarındadır.)
-Sıfır almak her zaman iyidir.
-Güvenli bir siteden almak her zaman iyidir.
-SSD almanız tercih edilir.

2.el mi alacaksınız?

Hayır sıfır almayı düşünüyorum.

-Okuma ve yazma hızına dikkat etmelisiniz(genel olarak 3200 ile 7200 RPM'lik hard diskler kullanılmaktadır. Ortalama bir okuma-yazma hızı belirtmek gerekirse okuma 110 mb/s yazma 85 MB/s civarındadır.)
-Güvenli bir siteden almak her zaman iyidir.

SSD fiyatları şu an için bütçemi aşıyor ne yazık ki. 2 TB'lık ya da sorunluysa 1 TB'lık bir harici HDD almayı düşünüyorum. Muhtemelen bilinen mağazalardan birinden elden alırım. Bahsettiğim programda çalışma amaçlı kullanmak için ortalama kaç RPM yeterli olur bir fikriniz var mı acaba? Aynı zamanda diğer sorulara da cevap verebilirseniz gerçekten çok mutlu olurum. :)

Hayır sıfır almayı düşünüyorum.

SSD fiyatları şu an için bütçemi aşıyor ne yazık ki. 2 TB'lık ya da sorunluysa 1 TB'lık bir harici HDD almayı düşünüyorum. Muhtemelen bilinen mağazalardan birinden elden alırım. Bahsettiğim programda çalışma amaçlı kullanmak için ortalama kaç RPM yeterli olur bir fikriniz var mı acaba? Aynı zamanda diğer sorulara da cevap verebilirseniz gerçekten çok mutlu olurum. :)

-1TB ve 2TB arası HDD markaları aynı ise ömürleride aynıdır.
-Sık kullanırsanız ömrü hızlı tükenir nadir kullanırsanız ömrü nadir biter ama sürekli takıp kullanılmaması ömrüne biraz daha yer katar.
-Hangi hard diski alacaksınız? HDD'ler e güven olmaz bazen 1 senede bozuluyor bazen 5-10 senede.
-WD elements 1TB 2.5 USB 3.0 taşınabilir disk benim önerim bu.

-İnteso WD disklerini kullanır, diğer markalar için ise diskin adı "teardown" yazarak hangi marka HDD kullandığına bakabilirsiniz.

-Hayır

-Birçok etken var ancak önemli etkenler ısınma ve elektrik kesintisine dayanıklılık, ısınma için denilecek çok bir şey yok çoğu disk buna dayanıklı ancak günlük kullanımın haricinde diski haftalarca açık tutup üstüne veri yazacaksanız nas hard disk almanız iyi olacaktır ancak günlük kullanım için hele ki harici bir diskte problem yaşamazsınız, elektrik kesintisine dayanıklılık için ise FAT32 dosya sistemi seçebilirsiniz (performansta düşüş olabilir) ancak NTFS seçmenizde de problem oluşmaz, dosya yazarken diskinizi çıkartmazsanız elektrik kesintisine dayanıklılık önemli bir şey değildir.

-Ömrü hakkında çok bir şey söylenemez kullanım stilinize bağlı olarak değişir eğer diskinizi çok sık düşüren biri iseniz ömrü pek uzun olmaz ancak dikkatli bir şekilde kullanırsanız garanti süresinden 3-4 yıl belki daha fazla süre boyunca kullanabilirsiniz.

-WD ve Seagate önerebilirim bu firmalar kalıplaşmış firmalardır. Ancak illa bu marka olacak değil başka markaların ürünlerine de bakabilirsiniz.

Bu arada planım fotoğraf, video vb. dosya yedekleme dışında müzik programında kullandığım ses kitaplıklarını harici hard diske depolayıp, çalışırken programın onun üzerinden açmasını sağlamak. Bu noktada sanırım hard diskin hızı da önemli olacaktır. Özellikle nasıl kullanmayı planladığım hakkında da bilgi vermek istedim ki yorumları da onun üzerinden alabileyim.

WD elemnts kullanıyorum Minecraft'ta mod yapmak için ayrıca bazı C++ ve construct 2/3 projelerim içinde gayet memnunum okulda ise Seagate marka bir disk kullanıyorduk bu işler için disk ben 5. sınıfken oradaydı liseye geçtim hala çalışıyor.

-Ancak zorunlu değildir.

-SSD'ler taşınabilir durumlarda pek performanslı değiller, sadece 3-4 kat iyi bir hard disk alınca standart harddisklere nazaran 2 kat daha fazla performans aldığımızı düşünürsek tek amacı oyun oynamak için var taşınabilir SSD'ler müzik dinlerken ya da dosya yedekleme için çok önemli bir şey değil bu durum standart harddisker de bu işin üstesinden gelebilir ancak önceden yedekleme ve edit için SSD kullandıysanız taşınabilir SSD alabilirsiniz.

Öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim.

-Rica ederim, yardımcı olduysam çözüm olarak işaretlemeyi unutmayın.

-Hard diske gelirsek iyi bir disk kendim de 1TB modelini kullanıyorum içinden 2010'larda çıkan oyunları da oynamaya elverişli gibi duruyor eğer daha ucuzunu isterseniz İntenso'nun bu modelini de alabilirsiniz.

-Rica ederim, yardımcı olduysam çözüm olarak işaretlemeyi unutmayın.

-Hard diske gelirsek iyi bir disk kendim de 1TB modelini kullanıyorum içinden 2010'larda çıkan oyunları da oynamaya elverişli gibi duruyor eğer daha ucuzunu isterseniz İntenso'nun bu modelini de alabilirsiniz.

Dizüstü bilgisayarımda kullanacağım için öyle bir elektrik kesintisi sorunu yaşamam diye düşünüyorum ama performans belki ara ara gerekli olabilir. NTFS tercih etmek benim için daha doğru olacak gibi. Okuma ve yazma hızı ile ilgili tam bilgisini bulamasam da sanırım WD'nin modeli biraz daha iyi. Bazen tek seferde 380 GB veri aktarımı yapmam gerekebiliyor. Muhtemelen aldığımda da 1 TB hemen dolacak. :D çoğunlukla masada çekmecede sağlamda durur çok taşımam diye düşünüyorum. Bu da ömrünü olabildiğince uzun süre korur umarım. 2 sene önce fiyatı yarı yarıyaymış tabii ona da biraz üzüldüm. Hayırlısı olsun hiç bilmediğim bir alandı çok yardımcı oldunuz teşekkürler tekrar. Rapor olarak çözüm gönderdim direk olmuyordu, not da düştüm, gerisi artık incelemede. :D

Yeni konular

Geri
Yukarı