Hoca final tarihini açıklamadan sınav yapmış

Makaleler
1
Bilgisayar mühendisliği okuyorum. İşletim sistemleri diye bir dersimiz var, dönem 14 Aralık itibarıyla bitti ve 19-30 Aralık final haftasıydı. Normalde final tarihlerinin ders materyallerinin, ödevlerin yüklendiği bir sistemde duyurusu yapılıyor. Bizim hoca son ders sınıftan çıkarken ayaküstü söylemiş ve finali 20 Aralık tarihinde yapmış. Bu durumda rektörlüğe, veya başka bir yere şikayette bulunabilir miyim?

Okulun yönetmeliğine bak. Her okulda farklı olabiliyor. Ona göre neler yapabileceğin ortada olur.

Bizim okulda akademik takvimde belirtilen tarih aralığında ve sınavdan en az X gün önce duyurmak şartıyla yapılabiliyor. Duyurunun tam tanımı yapılmamış. Sizin gibi bir durum aslında benim de başıma gelebilir. Ama X gün önce bana duyurulmadığında aksiyon alacağım için gelmez.
Bölüm sınav programı yeterli bir tarihte yayınlanıyor ama yönetmelikte bu geçmiyor.

Bilgisayar mühendisliği okuyorum. İşletim sistemleri diye bir dersimiz var, dönem 14 Aralık itibarıyla bitti ve 19-30 Aralık final haftasıydı. Normalde final tarihlerinin ders materyallerinin, ödevlerin yüklendiği bir sistemde duyurusu yapılıyor. Bizim hoca son ders sınıftan çıkarken ayaküstü söylemiş ve finali 20 Aralık tarihinde yapmış. Bu durumda rektörlüğe, veya başka bir yere şikayette bulunabilir miyim?

Yazılı bir duyuru ile sınav tarihi ilan edilmediyse sınavın tekrarlanması için dilekçe verebilir; şikayette bulunabilirsiniz.

Ayrıca bu durum hocanızın hoşuna gitmeyeceği için sınav sorularını tabiri caizse kazık sorabilir, sınavınızın kötü geçmesi için elinden geleni yapacağına ihtimal verebilirsiniz. Bu sebepten ötürü iyi yönünü düşünürken kötü yönünü gözden geçirmenizi öneririm.

Öğrenciye kazık atmak için mi yapıyorlar anlamadım. Üniversitenin sitesinde yayınlanmıştı dediler. Şu an 3. sınıfım ve bu dönemle birlikte 5. dönemdeyim hiçbir vize-final döneminde bu şekilde bakmadım, hep mail ile duyurusu geliyordu ben de onları bekledim. Şimdi ise bana giremeyeceğimi, üniversitenin sitesine bakmış olmam gerektiğini söylüyorlar.

Öğrenciye kazık atmak için mi yapıyorlar anlamadım. Üniversitenin sitesinde yayınlanmıştı dediler. Şu an 3. sınıfım ve bu dönemle birlikte 5. dönemdeyim hiçbir vize-final döneminde bu şekilde bakmadım, hep mail ile duyurusu geliyordu ben de onları bekledim. Şimdi ise bana giremeyeceğimi, üniversitenin sitesine bakmış olmam gerektiğini söylüyorlar.
Eğer sınavdan önce tarihi orada yayınladılar ve sen bakmadiysan, sınava girmemiş olmanın suçu sende kalıyor. Mail atmak zorunda değiller. Ek olarak mail atmış olsalar bile bazen hata sonucu mailler gitmeyebiliyor. Bu tarz durumlarda ne yapmayı planlıyorsunuz? Herkese gitse mail, otomasyon sistemindeki bir hata yüzünden size gelmese yine haberiniz olmayacak. Dolayısıyla bakmak zorundasınız web sayfasına.

Hmm evet 2 yıldır hep mail atıp şimdi atmamaları talihsiz olmuş ama eğer sitede tarihler yazıyorsa yani duyuru sadece sözlü yapılmadıysa şikayetiniz ciddiye alınmayabilir.

Eğer sınavdan önce tarihi orada yayınladılar ve sen bakmadiysan, sınava girmemiş olmanın suçu sende kalıyor. Mail atmak zorunda değiller. Ek olarak mail atmış olsalar bile bazen hata sonucu mailler gitmeyebiliyor. Bu tarz durumlarda ne yapmayı planlıyorsunuz? Herkese gitse mail, otomasyon sistemindeki bir hata yüzünden size gelmese yine haberiniz olmayacak. Dolayısıyla bakmak zorundasınız web sayfasına.
Zorunda olup olmadıgımı bile bilmiyordum. Mail gelmedi diye degil, ilgili sınav ilgili dersin duyurular kısmında gönderi olarak paylaşılıyordu onu bekledim. Suç bana kaldı.

Bununla birlikte 5 adet alttan dersim oldu (zaten benim bölümümde bir dönemde 5 ders veriliyor) yaz okulu + 1 dönem uzatma ile bu işi kurtarabilirim sanırım. Teşekkürler herkese.

Geri
Yukarı