Başarılı Kurulum HP Omen 17-W205NT Laptop | macOS Mojave 10.14.6

Laptopım: HP Omen 17-W205NT

Özellikleri
  • CPU : Intel i7-7700HQ (2,8 GHz, 6 MB önbellek, 4 çekirdekli)
  • Chipset: Intel HM175
  • GPU : Intel HD630 dahili Grafik işlemci
  • Harici Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 1050 (macOS üzerinde kullanılamıyor)
  • Ekran: 17.3 inch FHD IPS WLED ekran (1920x1080)
  • Bellek : 16 GB DDR4-2400 SDRAM (2x8 GB)
  • SSD: ADATA 128 GB M.2 SATA 2280 (Windows 10 yüklü)
  • HDD: Seagate 1 TB 7200 rpm HDD (120 GB kısmı Apple HFS formatında macOS için bölündü, 810 GB'ı ExFAT formatında depolama olarak kullanılıyor)
  • BIOS: InsydeH20, Sürüm F.53 (en güncel versiyon)
  • Ağ Kartı: Realtek Tümleşik Ethernet LAN
Kurulum öncesi hazırlıklar:
1) Mojave 10.14.6 RAW dosyasını sorunsuz olarak indirdim.
2) İmajı Win32 Disk Imager programı ile Sandisk 16GB USB belleğe yazdırdım.
3) BIOS ayarlarına girdim. (F10 tuşu ile)
a) Kurulum varsayılanlarını yükledim. (Load Setup Defaults)
b) System Configurations kısmında Virtualization Technology bölümünü "Disabled" yaptım.
c) Security bölümünde Intel Software Guard Extensions (SGX) kısmını "Disabled" yaptım.
d) Boot Options kısmında Secure Boot otomatik olarak "Disabled"olarak geldi.
4) Boot kısmına girdim (F9 tuşu ile), UEFI ayarı ile USB'den başlattım.

Kurulum:
1) Clover sayfası açıldıktan sonra Options > Configs yolu üzerinden "config_kealos_intel_laptop1_config" seçtim.
2) Boot args kısmına "slide=0" ve "-wegnoegpu" komutlarını ekledim.
3) Clover sayfasında boşluk tuşuna basarak gelen ayarlarda "Set NVIDIA to VESA (nv_disable=1)", "Disable KASLR (slide=0)" ve "Verbose (-v)" kutucuklarını işaretledim.
4) PC’ye macOS Kurulum Rehberi takip edildi. Tek sıkıntı olarak Disk İzlencesi kısmında macOS kurulacak disk geldiğinde Düzen: GUID Bölüntü Haritası kısmı çıkmadı. Yine de Biçim: macOS Genişletilmiş (Günlüklü) seçilerek disk silme işlemi gerçekleştirildi. macOS kurulumuna rehber takip edilerek devam edildi.
5) Kurulum sırasında yeniden başlama yapıldıktan sonra her aşamada 1, 2 ve 3. maddeler uygulandı.

Kurulum Sonrası Ayarlar:
1) Rehberdeki sıra aynen takip edildi.
2) Intel GPU etkinleştirilirken, Clover Configurator’da IntelGFX kısmına i7-7700HQ 2,8 GHz, 6 MB önbellek için "0x591B8086" değeri yazıldı.
3) Graphics sekmesinde ig-platform-id kısmında Kaby Lake Mobile i7 kısmından Intel HD630 için uygun olan "0x591b0006" ** seçildi.
**DİKKAT: Bu noktada MacBook için olan platformu seçmemelisiniz. Laptopınızda TouchID varmış gibi davranarak, oturum açılırken şifre girişinden sonra donmaya sebep oluyor.

Kurulumun devamı rehberden takip edilerek bitirildi.

Yaşanan Sorunlar:
Wifi çalışmıyor. Sorun ancak Wifi Adaptör tedarik edilerek çözülebilir. Ethernet ile internet bağlantısını sağlamak mümkün.

Kurulum başarıyla tamamlandı. Güncellemeler alınıyor.
unnamed.jpg

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı