HP Victus 16 laptop ekranı donuyor

RaidenDry

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar, yaklaşık 10 gün önce HP victus 16-E00228NT marka bir laptop aldım. Dün itibari ile ekran donmaya ve hemen ardından kendini yeniden başlatmaya başladı. Açıldığında ise harici ekran kartını okumuyor, ben kapatıp açana kadar dahili kartı kullanıyor. BIOS menüsünden PCI-Express'i aktif ederek çözmeye çalıştım ama HP'nin güncel modellerinde BIOS menüsündeki gelişmiş ayarları kilitli olarak gönderdiğini öğrendim. Haliyle 3. parti bir yazılım kullanmadan bu ayarlara erişmek pek mümkün değil, bu durum garantisini iptal edeceğinden yapmak istemedim.
İlk başta aşırı ısınma kaynaklı olabileceğini düşündüm zira bu olay yük altında iken yaşanmıştı. Bunun üzerine MSI Afterburner kurup yük altında değerleri gözlemledim. CPU sıcaklığı 77 °c'yi, GPU sıcaklığı ise 62 °c'yi geçmiyordu. Bugün aynı olay devam ettiğinden sabah HP'nin destek hattını aramaya karar verdim. BIOS'un daha güncel bir sürümünün mevcut olduğunu, güncellemeden sonra sorun hala devam ederse arıza kaydı oluşturup, servise alabileceklerini söylediler. Ne yazık ki Online derslerim olduğundan servise gönderebileceğimi sanmıyorum. Hiç mavi ekran görmediğim halde minidump dosyasının dolu olduğunu fark ettim. Kendim okumayı bilmediğimden birilerinin yardımcı olabilmesi adına dosya ekini aşağıda paylaşıyorum. Bildiğim kadarıyla tüm driverlar güncel durumda.

Windows 10 Home 64 Bit.
AMD Ryzen 5 5600h 3.3 GHz.
NVIDIA RTX 3050 Ti 4 GB.
2x4 DDR4 3200 MHz RAM.
512 GB m.2 NVMe SSD.

Minidump dosyaları.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. En son mavi ekranınızı minidump dosyalarınıza göre dün almışsınız.
VIDEO_DXGKRNL_FATAL_ERROR (113)
nvlddmkm.sys
Image_name: dxgkrnl.sys
Sorun NVIDIA ekran kartından ya da sürücüsünden kaynaklı gibi duruyor. DDU ile güvenli moda alıp hem APU sürücüsünü hem de NVIDIA sürücüsünü kaldırın. Daha sonra yine güvenli modda iken Win+r kombinasyonu ile çalıştırı açıp "services.msc" yazın. Windows Update'yi bulup sağ tıklayın. Özellikler kısmında "başlangıç türü: " kısmını "devre dışı" yapıp uygulayın. Cihazı normal modda yeniden başlatıp önce APU sürücüsünü daha sonra NVIDIA sürücüsünü baştan kurun. Servislerden tekrar Windows Update'yi elle moduna alın.

Merhaba. En son mavi ekranınızı minidump dosyalarınıza göre dün almışsınız.
VIDEO_DXGKRNL_FATAL_ERROR (113)
nvlddmkm.sys
Image_name: dxgkrnl.sys
Sorun NVIDIA ekran kartından ya da sürücüsünden kaynaklı gibi duruyor. DDU ile güvenli moda alıp hem APU sürücüsünü hem de NVIDIA sürücüsünü kaldırın. Daha sonra yine güvenli modda iken Win+r kombinasyonu ile çalıştırı açıp "services.msc" yazın. Windows Update'yi bulup sağ tıklayın. Özellikler kısmında "başlangıç türü: " kısmını "devre dışı" yapıp uygulayın. Cihazı normal modda yeniden başlatıp önce APU sürücüsünü daha sonra NVIDIA sürücüsünü baştan kurun. Servislerden tekrar Windows Update'yi elle moduna alın.
Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Söylediklerinizi hemen uygulayacaktım fakat aklıma bir şey takıldı. Bildiğim kadarıyla laptoplarda harici bir grafik kartı olsa da nihai görüntü dahili kart üzerinden geliyor. Bu koşullarda iki kartın sürücüsünü de aynı anda kaldırmak güvenli midir? Her ne kadar güvenli modda da olsak yeni sürücüleri kurana kadar kartların sürücüsüz kalması, görüntünün gelmemesi benzeri bir problem yaratır mı? Lütfen yanlış anlamayın, daha önce başıma hiç gelmedi gerçekten bilmediğimden soruyorum.

Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Söylediklerinizi hemen uygulayacaktım fakat aklıma bir şey takıldı. Bildiğim kadarıyla laptoplarda harici bir grafik kartı olsa da nihai görüntü dahili kart üzerinden geliyor. Bu koşullarda iki kartın sürücüsünü de aynı anda kaldırmak güvenli midir? Her ne kadar güvenli modda da olsak yeni sürücüleri kurana kadar kartların sürücüsüz kalması, görüntünün gelmemesi benzeri bir problem yaratır mı? Lütfen yanlış anlamayın, daha önce başıma hiç gelmedi gerçekten bilmediğimden soruyorum.
Hayır merak etmeyin. Birbirlerine entegre şekilde çalıştıkları doğru. (Optimus haricinde.) Herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız. Dediklerimi harfiyen uygulayın muhtemelen sorununuz çözülecektir.

Merhabalar aynı bilgisayarı kullanıyorum Rtx3060 olan modeli.Oyun oynarken dediğiniz durumlarda ekran donuyor. Sıcaklıklar bende de benzeri seviyede. Bazen mikrofona bir takılma sesi vuruyor ve hard reset harici bir şey yapamıyorum. Herhangi bir çözüm bulabildiniz mi ?

Merhabalar aynı bilgisayarı kullanıyorum Rtx3060 olan modeli.Oyun oynarken dediğiniz durumlarda ekran donuyor. Sıcaklıklar bende de benzeri seviyede. Bazen mikrofona bir takılma sesi vuruyor ve hard reset harici bir şey yapamıyorum. Herhangi bir çözüm bulabildiniz mi ?
Ne yazık ki sorun bende de devam etmekte, sorunun neyden kaynaklandığı veya çözümü ile ilgili bir şey hala bulamadım.

Ne yazık ki sorun bende de devam etmekte, sorunun neyden kaynaklandığı veya çözümü ile ilgili bir şey hala bulamadım.
Hocam ben bilgisayarı Vatan bilgisayar üzerinden servise gönderdim iade talebiyle ve paramı geri aldım. Arena Bilgisayardaki (sanırım distribütörü oluyor Hp'nin) teknik incelemede fan arızası demişler fakat öyle bir durum olduğunu düşünmüyorum. Sanırım bir arıza belirtmiş olmak ve iade talebini işlemek için böyle yaptılar.

Geri
Yukarı