i5 3230m Bellek Artırma

Emre YAZICI

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, HP marka Pavilion 15-e056st model laptopum var. ( HP Pavilion 15-e056st Dizüstü Bilgisayar Ürün Özellikleri | HP® Destek )

İşlemcisi i5 3230m ve 8 gb . Ben belleğini arttırmayı düşünüyorum.
İntelin web sitesinde bu işlemcinin desteklediği maximum bellek 32 GB olarak görünüyor. Fakat parantez içine " bellek türüne bağlıdır " yazılmış. Acaba burada bahsedilen bellek türü, bellek frekansı ile mi alakalı ?

Ram tavsiyelerinizi de bekliyorum.

İşlemcinin özellikleri ; ARK | Intel® Core™ i5-3230M Processor (3M Cache, up to 3.20 GHz) rPGA

Şuan takılı belleklerin özellikleri ( 2 tane var ikiside aynı zaten ) ;

88oEG8o.png

Evet dual channel. Sadece 2 slot var. Mesela 2 tane 8 gb tamaz mıyım ? Yada bir 8 bir de 4.
8 GB'dan fazlasını taksan bile işine yaramayacak zaten. Oyunlar için diyorsan hele hiç yaramayacak.
Oyunlar için kullanmıyorum bu bilgisayarı zaten, oyun için kullanacak olsaydım bunu almazdım zaten. :) Yazılım mühendisliği öğrencisiyim. Android programlama ile uğraşıyorum ve android emülatörünün açılması uzun sürüyor bu da çok can sıkıcı bir durum bana göre. İşte bundan dolayı.

Haklısın. Ama SSD takmak bellek takmaktan daha maliyetli geliyor. Bugün 500 GB bir SSD nin fiyatı yaklaşık 700 - 900 TL arası hatta daha iyi okuma/yazma oranı istenirse daha da uçuk rakamlar. Bilemiyorum bana uygun fiyatla iyi bir çözüm gibi gelmişti. :/

HDD yi aparatla bağladığım zaman aynı performansı alabilecek miyim acaba ? Yada SSD yi alıp optik sürücü yerine takabilir miyim ?

SSD'yi HDD'nin yerine takman lazım. Asıl SATA portu orda çünkü. İşletim sistemini ve emülatörü SSD'ye kuracaksın. HDD'yi depo amaçlı kullanacaksın sadece. Film, müzik vs. olur içinde.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu rehberi daha önce izledim bu işlemi yapabilirim fakat. " HDD yi optik sürücünün yerine tak " dedin ve benim şimşekler işte o zaman çaktı :vıy: Bana asıl lazım olan HDD yi optik sürücü kısmına nasıl yerleştireceğim Recep onun içinde bir hazırlasa 10 numara 5 yıldız olur işte.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı