i5 4690 ve GTX 970 sistemin oyuna girince kapanma sorunu

AbdurrahmanK

Hectopat
Daha fazla  
Herkese merhaba arkadaşlar. 2 gündür bilgisayarımda oyuna girer girmez kapanma sorunu başladı. Ne kadar uğraştıysam çözüm bulamadım. 3 kez format dahi attım. Google'da yaptığım arama sonuçlarında genelde herkes sıcaklık değerlerinin yüksek olması bu sorunun ortaya çıkardığını söylüyor. Fakat bendeki sıcaklık değerleri çok normal. Ekran kartı sıcaklığı 46-47 bile olsa bilgisayar reset yapıyor. Aynı şekilde işlemci de 50 bile olmuyor sıcaklığı. Fanlara bakıyorum gayet normal şekilde çalışıyorlar. İşlemcinin macununu değiştirdim yinde fayda etmedi. Aklıma gelen şuan tek şey güç kaynağının yetersiz olabileceği, fakat bundan önce hiç bir sıkıntı olmadan saatlerce bilgisayarımda oyun oynadığımı biliyorum. Şimdi mi yetersiz gelecek ? Diye düşünüyorum. Driver sıkıntısı olduğunu da düşünmüyorum internetten son sürümlerini indiriyorum. Lütfen deneyimli ve tecrübeli arkadaşlardan yardım ve öneri bekliyorum.

Anakart : Asus H81M-Plus
İşlemci : İntel Core İ5 4690
Ekran Kartı : Asus Gtx 970
Ram : Kingston 8 gb 1333 mhz DDR 3
Güç Kaynağı : Everest 460W

Not: Sorun sadece oyuna girdiğim zaman oluyor. Normal kullanımda hiç bir sıkıntı yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistem oyun oynamaya başladığın zaman boşta ki halinden daha fazla güç harcar. Everest PSU çok kalitesiz olur. Çok büyük ihtimal PSU kaynaklı bir sorun. Başka bir PSU ile deneme yapın derim.

Sistem oyun oynamaya başladığın zaman boşta ki halinden daha fazla güç harcar. Everest PSU çok kalitesiz olur. Çok büyük ihtimal PSU kaynaklı bir sorun. Başka bir PSU ile deneme yapın derim.

Artık aklıma başka bir sorun gelmiyor zaten. Bende Psu dan şüphelenmeye başladım. 2 gündür neredeyse bilgisayarın başından hiç kalkmadım gibi bir şey, bayram tatilim zehir oldu. Yok yani çözüm bulamadım. Fakat aklıma takılan bu zamana kadar psu hiç sorun çıkarmamıştı. Saatlerce oyun oynadığımı biliyorum bilgisayarda. Acaba sonradan oluşan bir sorun mu?

Benim de arkadaşımda r9 280x ve yanlış hatırlamıyorsam thermalthake 750w 80 plus bronze sertifikalı güç kaynağıyla kullanıyor. Mesela cs go'ya girince bilgisayar kapanıyordu garantiye gönderdi ama sonuç çıkmadı. Şu aralar saat hızlarını en düşüğe çekerek kullanıyor istersen bir de böyle kullan.

Benim de arkadaşımda r9 280x ve yanlış hatırlamıyorsam thermalthake 750w 80 plus bronze sertifikalı güç kaynağıyla kullanıyor. Mesela cs go'ya girince bilgisayar kapanıyordu garantiye gönderdi ama sonuç çıkmadı. Şu aralar saat hızlarını en düşüğe çekerek kullanıyor istersen bir de böyle kullan.

Yani ekran kartı ile ilgili bir sorun mu olabilir diyorsunuz?

Yok hayır benim demek istediğim güç kaynağı ekran kartını besliyemiyor. Bir de saat hızlarını düşürerek deneseniz belki olumlu bir sonuç alabilirsiniz.

Masaüstünde muhtemelen 60 ile 100W arası güç harcayacaktır oyuna girince bu değer arttığından PSU yetmeyebilir.
460W PSU ama ne kadar gerçek güç veriyor, malum Everest marka 250W bile vermeyebilir.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı