i7 11700KF için soğutucu önerisi

Savage33

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. i5-11600'den i7-11700KF'e geçiş yaptım. Halihazırda kullandığım soğutucum ASUS TUF lc 120mm sıvı soğutucu. i5'te 65 dereceyi zor görüyordum ama i7'ye geçtikten sonra yük altında (benchmark testi ve oyun) 77-90 derece arası gidiyor. 85 dereceden sonra da önlem için işlemci performansını kıstığı için oyunlarda ister istemez performans kaybı yaşıyorum. Kasa olarak GT301 kullanmaktayım ve kasada pek bir sıvı soğutma desteği bulunmuyor. 120mm arka dışında tek ön tarafa takabilirim o da çok önerilmiyor ve ekran kartından dolayı kurtaracağını sanmıyorum kurtarırsa da sıfıra sıfır dururlar gibi. Şu anki soğutucum için denediğim çözümler;
● Termal macun yeniledim ve soğutucunun CPU'ya tamamen oturduğuna emin oldum.
●Pompa kablosu dahil olmak üsere kablolara baktım(pompa çalışıyor çünkü sistem boştayken 30-35 derece arası)

Tahminimce 120mm soğutucu bu CPU'ya yetmiyor yüksek GHz'lerde çalışıyor zaten. Arkadaşlar şimdi birkaç seçenek var,

○Kasanın ön tarafına taktığımda hava akışında bir problem olmayacaksa 360M soğutucu alıp takabilirim ve bu şekilde de ileri dönüşlü olur parça, kasayı da sonra upgrade ederim.

○Ya da şimdilik idareten CPU için hava bazlı bir soğutucu kullanabilirim ve sonra hem kasa hem de soğutucuyu yükseltirim çünkü şu ana kadar gördüğüm hava bazlı soğutucular gerçekten çok kötü duruyor kasada hem de iyileri sıvı soğutmalarla aynı fiyat. Performans farkı ne kadardır bilemiyorum ama eğer eşitse sıvı soğutmayı kozmetik açıdan tercih ederim.

Gerekli olursa diye sistemim;
  • Intel i7-11700KF
  • ASUS TUF Gaming B560-Plus anakart.
  • ASUS TUF lc 120mm sıvı soğutma~
  • ASUS TUF RTX 3080 Ti.
  • Kingston HyperX Fury 3200MHz 2X8.
  • Corsair RM850X.
  • ASUS TUF GT301 kasa.

Fikirlerinizi belirtip yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Bütçe 2 maksimum 3bin

Son düzenleme:

Geri
Yukarı