Çözüldü i7 13650HX sistemde ekranda yırtılma ve titreme oluyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

MeltOwer

Femtopat
Daha fazla  
Herkese merhaba, arkadaşlar. İki gün önce aldığım bilgisayarımda film veya video izlerken video gözüktüğü üzere titremeler oluyor. Bir kerede Steam'de bir oyuna yorum yazarken ekrana siyah kare kare pixellerin gelmesiyle karşılaştım aynı videodaki gibi saniyelik olaylardı. Bir arkadaşım Windows 11'den kaynaklı böyle şeyler oluyor dedi ama internette buna dair bir bilgi bulamadım benim bilgisayarımda mı arazı var yoksa ayarlarımı yanlış yaptım ya da gerçekten genel bir sıkıntı mı bilmiyorum. Bilgisayarda yeni olduğu için kurcalamaya korktum açıkçası. Bilgisayarın özelliklerini bildiğim kadarıyla aşağıya bırakıyorum, yardımcı olursanız sevinirim, iyi günler.

Sıkıntının gözüktüğü video linki: WhatsApp Video 2023-11-19 saat 23.39.59_39bd7934

ASUS ROG STRIX G614ju.

NVIDIA RTX 4050.
Intel Core i7-13650hx 2.60 GHz.
16 GB RAM.

Çözüm
Evet sadece Windows 11 sürücüleri var ASUS'un sitesinde. Ayrıca çok rahatsız ediyorum kusura bakmayın ama. Şöyle bir şey fark ettim formattan sonra. Format attıktan hemen sonra tekrar denediğimde sorunla karşılaşmadım. Ama sürücüleri güncellemedim için ses vs yoktu. Güncelledikten sonra hata devam etti. Bu yüzden yazılımsal olduğunu düşünüyorum. Driverları doğru yüklediğimi nasıl anlayabilirim?

Estagfurullah, yardimci olmak icin buradayim.

Suruculeri guncelledikten sonra oldugundan eminseniz arama kismina Aygıt Yöneticisi yazip acin. Ardindan goruntu bagdastiricilarini genisletip Intel surucusune sag tiklayin ve ozelliklere basin. Ust menuden surucuyu secin ve surucuye geri don secenegine tiklayin. Boylelikle ekran kartinin onceki surucuye yani formattan sonraki sikintisiz surucuye donmesi gerek.
Rica ederim. Normalde Windows'un yukledigi surucude sorun olmaz ancak ne olur ne olmaz bir sureligine şu anki surucunun surumunu not alin, hata sorun tekrarlanirsa bahsettigim yerden surucuye bakin. Farkli surucuyse Windows otomatik guncellemeyi kapatiriz.

Hocam sürücüyü eski sürüme alınca Intel grafik olarak değilde Microsoft temel görüntü bağdaştırıcısı olarak gözüküyor sıkıntı olur mu acaba?

Yok, isimden bir sorun olmaz.

Hocam merhaba yine ben :) hocam şimdi biz sürücüyü eski haline almıştık titremeyi çözmüştü fakat oyunlarda feci kasmaya başladı sürücüyü güncelliyorum bu sefer alt yazı titremesi geri geliyor ama oyunlarda sıkıntı çıkmıyor yanlış driver mı yüklüyorum nasıl çözebilirim?

Hocam merhaba yine ben :) hocam şimdi biz sürücüyü eski haline almıştık titremeyi çözmüştü fakat oyunlarda feci kasmaya başladı sürücüyü güncelliyorum bu sefer alt yazı titremesi geri geliyor ama oyunlarda sıkıntı çıkmıyor yanlış driver mı yüklüyorum nasıl çözebilirim?

İki surucunun de kendince sorunlari varmis. Benim anlamadigim oyunlarda RTX 4050 kullanilmasi gerekmiyor mu? Onun suruculeri guncel mi? Hangi oyunda kasma yapiyorsa [Windows 10] Bir uygulamayı harici ekran kartını kullanacak Åekilde ayarlama | Resmi DesteÄi | ASUS Türkiye suradan kullandigi GPU'yu NVIDIA olacak sekilde degistirip deneyin. Olmazsa Intel'in daha stabil bir surucusunu bulmamiz gerek.

İki surucunun de kendince sorunlari varmis. Benim anlamadigim oyunlarda RTX 4050 kullanilmasi gerekmiyor mu? Onun suruculeri guncel mi? Hangi oyunda kasma yapiyorsa [Windows 10] Bir uygulamayı harici ekran kartını kullanacak Åekilde ayarlama | Resmi DesteÄi | ASUS Türkiye suradan kullandigi GPU'yu NVIDIA olacak sekilde degistirip deneyin. Olmazsa Intel'in daha stabil bir surucusunu bulmamiz gerek.

Hocam NVIDIA'nın sitesinden grafik sürücüsünü güncelledim iki sorunuda çözmüştüm fakat bugün bir süre kullandıktan sonra tekrar titremeler başladı. PC'nin yazılımında sıkıntı olduğunu düşünmeye başladım garanti yolu gözüktü gibi.

Hocam NVIDIA'nın sitesinden grafik sürücüsünü güncelledim iki sorunu da çözmüştüm fakat bugün bir süre kullandıktan sonra tekrar titremeler başladı. PC'nin yazılımında sıkıntı olduğunu düşünmeye başladım garanti yolu gözüktü gibi.

Titremeleri yapan dahili GPU, onun en guncel surucusunde sorun var. Titremeyi eski surume donerek cozmustunuz ancak oyunda FPS dusmesi var dediniz. Bunun normalde oyunlari etkilememesi gerekiyor cunku oyunlar genelde harici GPU'dan acilir.

Titreme tekrar olduysa sürücü guncellenmis olabilir, Aygıt Yöneticisi'nden surumu karsilastirin. Kendi kendine guncellemisse tekrar surum dusurup Windows'un otomatik guncellemelerini kapatalim. Dusuk FPS sorunu icin de ustte dedigim gibi oyunlarin harici GPU'dan acilmasini saglayin. Bunlari yaptiktan sonra sorununuz kalici olarak cozulmeli, hala cozulmezse panelde veya baska bir donanimda sorun var demektir. Bu da son care olan servis yolunu gosterir.

Bu yazilimsal cozumleri servis de deneyecegi icin bosa 20 gun beklememeniz adina cozebiliyorsak cozmeyi deniyoruz. Ustte anlattigim 10 dakikalik islem icin bile bekletiyorlar, biz elimizden geleni deneyelim olmazsa yollarsiniz.

Hocam normalde oyun açtığım zamanda sağ altta NVIDIA bildirimi gelir ve 4050'nin kullanıma geçtiğini söyler oyun oynarken açıp bakarım ne kadar kullanım sağlıyor kaç derece diye. Fakat grafik kartının sürücüsünü format sonrası ilk sürücüye aldığımda 4050 kullanımını 0 gösteriyor yani kullanmıyor. 2. olarak da son sürücü güncellememde sorun geçti sanmıştım fakat biraz kullanımdan sonra tekrar titremeler gelmişti. Sürücüyü eski sürücüye alıp denediğimde yine 15-20 dk kullanımdan sonra titremeler geri geldi. Ben artık nasıl çözeceğimi bilmiyorum. Kasım'dan beridir aynı sorunla uğraşıyorum. O yüzden biraz önce ASUS'un müşteri temsilcisini aradım format atıp temiz kurulu yaptınız mı tüm driverlar güncel mi diye sordular evet şu an hepsini tekrar güncelledim zaten son 1 haftada 5 kere falan format görmüştür PC (Windows 10-Windows 11) o yüzden benden incelemek için video istediler şimdi yanıt bekliyorum. Sizede emekleriniz için çok teşekkür ederim benim sorunum çözülmedi ama inşallah başkasınınki bu tavsiyelerle çözülür iyi günler iyi forumlar.

Hocam normalde oyun açtığım zamanda sağ altta NVIDIA bildirimi gelir ve 4050'nin kullanıma geçtiğini söyler oyun oynarken açıp bakarım ne kadar kullanım sağlıyor kaç derece diye. Fakat grafik kartının sürücüsünü format sonrası ilk sürücüye aldığımda 4050 kullanımını 0 gösteriyor yani kullanmıyor. 2. olarak da son sürücü güncellememde sorun geçti sanmıştım fakat biraz kullanımdan sonra tekrar titremeler gelmişti. Sürücüyü eski sürücüye alıp denediğimde yine 15-20 dk kullanımdan sonra titremeler geri geldi. Ben artık nasıl çözeceğimi bilmiyorum. Kasım'dan beridir aynı sorunla uğraşıyorum. O yüzden biraz önce ASUS'un müşteri temsilcisini aradım format atıp temiz kurulu yaptınız mı tüm driverlar güncel mi diye sordular evet şu an hepsini tekrar güncelledim zaten son 1 haftada 5 kere falan format görmüştür PC (Windows 10-Windows 11) o yüzden benden incelemek için video istediler şimdi yanıt bekliyorum. Size de emekleriniz için çok teşekkür ederim benim sorunum çözülmedi ama inşallah başkasınınki bu tavsiyelerle çözülür iyi günler iyi Sosyaller.

Bir sorun bitiyor digeri basliyor. Ya biz beceremedik ya da ASUS'un suruculeri dandik. Umarim serviste sorununuzu cozerler. Keske elimden fazlasi gelse ama maalesef uzaktan anca bu kadar yardimci olabiliyorum.

Geri
Yukarı