i7-4790 ve R9 280X Sistemde Oyunlarda Düşük FPS

Farklı ekran kartı ile denediniz mi? Bir de kendi kartınızı farklı sistemde deneyip sonuçları paylaşırsanız bu iki değişiklikte kesin bir sonuca varılabilir bence.

Donanım özelliklerin gayet iyi bilgisayardaki gerekli uygulamaları alıp bir format atmanı tavsiye ederim
+Ultra seçeneğini en düşüğe çekip kaç fps aldığınızı söyleyebilir misiniz?

Donanım özelliklerin gayet iyi bilgisayardaki gerekli uygulamaları alıp bir format atmanı tavsiye ederim
Çok kez format attım. GTA V'de en düşüğe alsam da kasıyor o durumdayken. LoL oynadığımda bilgisayar sorunluyken de pek farkettirmiyor gibi ama sanki bana kareler düşükmüş gibi geliyor. Takım savaşlarında fps düşüyor ama.

Hocam düzelteyim. Dediğinizi yaptım şuan. Ult
Hocam düzelteyim dediğinizi yaptım şuan her şeyi en düşüğe ayarladım. Oyunu yeniden başlattım tüm ayarlar aktif oldu. FPS 53-52 civarında oynuyor. Normal oynadığım yüksek grafiklere çekince 20-30 FPS arası. Şimdi yeniden başlata başlata sorunu düzeltip oyun oynayacağım. :cry:

Maalesef. Üst mesajdaki MSI AfterBurner değerlerine göz attınız mı? Sürücülerim otomatik Windows tarafından kuruldu. Hepsi güncel. Kontrol ettim. Windows'umda güncel.

PCI-E x16 1. slotum bozuk. Görüntü vermiyor. 2. slot PCI-E x16 ile çalıştırıyorum.

Windows tarafından kurulan otomatik sürücüler bazı durumlarda hatalı olabiliyor veya en son sürüm olmayabiliyor. Üreticinin kendi sitesinden kurmakta fayda var.

Sorununuz hakkında araştırma yaparken ilgili olabilecek iki yazıya denk geldim . Birinci ekran kartı ile ilgili, diğeri de anakart ile ilgili, belki işinize yarar bu bilgiler;

1) Ekran kartı
R9 280X aslında 7970 kartların yeniden isimlendirilmiş versiyonları. Bu kartların çoğunda dizayn hatası varmış ve ekran kartı bellekleri aslında 1.5 Volt gerilim altında çalışmaya uygun olarak üretilmiş iken, fabrika çıkışı olarak 1.6 Volt olarak çalışıyormuş. Dolayısıyla da aşırı ısınma dolayısıyla saçma sapan lag ve hatalara neden oluyormuş. MSI Afterburner gibi bir programla GPU saat hızını biraz düşürerek ya da bir şekilde VRAM gerilimini 1,5V' a çekerek stabil hale getirebilmiş bazı kişiler.

2) Anakart
Aynı ekran kartını kullanan başka bir kullanıcı ise yine elinizdeki aynı anakartın BIOS ayarlarında "Gaming/Media Mode" u açtığında PC' nin açılmadığını yazmış. Çözüm olarak ise sırasıyla BIOS' ta;
-BIOS' u varsayılan ayarlara almış
-Memory XMP kısmını aktif hale getirmiş
- AHCI modunu aktif etmiş
Yeniden başlattıktan sonra sorun kalmadığını belirtmiş.

Sorununuz hakkında araştırma yaparken ilgili olabilecek iki yazıya denk geldim . Birinci ekran kartı ile ilgili, diğeri de anakart ile ilgili, belki işinize yarar bu bilgiler;

1) Ekran kartı
R9 280X aslında 7970 kartların yeniden isimlendirilmiş versiyonları. Bu kartların çoğunda dizayn hatası varmış ve ekran kartı bellekleri aslında 1.5 Volt gerilim altında çalışmaya uygun olarak üretilmiş iken, fabrika çıkışı olarak 1.6 Volt olarak çalışıyormuş. Dolayısıyla da aşırı ısınma dolayısıyla saçma sapan lag ve hatalara neden oluyormuş. MSI Afterburner gibi bir programla GPU saat hızını biraz düşürerek ya da bir şekilde VRAM gerilimini 1,5V' a çekerek stabil hale getirebilmiş bazı kişiler.

2) Anakart
Aynı ekran kartını kullanan başka bir kullanıcı ise yine elinizdeki aynı anakartın BIOS ayarlarında "Gaming/Media Mode" u açtığında PC' nin açılmadığını yazmış. Çözüm olarak ise sırasıyla BIOS' ta;

Hocam çok teşekkür ederim yazın için. 2. seçeneği hemen deneyeceğim. 1. seçeneği de deneyeceğim fakat belirtmek istiyorum. Bilgisayar daha yeni açıldığı halde oluyor bu. Isınmayla uzaktan yakından alakası olmayacağını düşünüyorum. Zaten düzgün çalışırken bilgisayar bir dahaki açılışına kadar hiç bir problemi FPS düşüşü vs. yaşamıyor. Tekrardan sana çok teşekkür ediyorum. Deniyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

1) Ekran kartı

2) Anakart

Hocam 2. seçeneği denedim. 60 FPS problemsiz. 3 kere yeniden başlattım yine 60 FPS. Birkaç gün hala bir problem olmazsa sorun çözülmüş demektir. Çok teşekkür ederim. Eğer gerçekten tamamen çözüldüyse sana çok şey borçluyum. ☺️
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam sorunum çözüldü. Senelerdir yaşadığım kabusa derman buldun. Merak ediyorum da anakartın bir arızası mı bu? Neden o özelliği açmam gerekti?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı