İkinci El HP Z820 Workstation Alınır mı?

taflan

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, aşağıdaki bilgisayarı vray render için almayı düşünüyorum, bilgisayar ikinci eldir sizce bu sistem kaç para eder?

PC özellikleri;
HP Z820 Workstation (2cpu, 12cores, 24threads)

• - Power Supply - HP 1125W 90% Efficient Chassis
  • - İşlemci - HP Intel Xeon E5-2620 2.00GHz 7.2GT/s 15MB Cache 1333MHz 6C (2 Adet)
  • - Chipset - Intel C602 Chipset
  • - Bellek - HP 32GB (4x8GB) DDR3 1600MHz ECC RAM (16 ram yuvası, max.512GB)
  • - Ekran Kartı - HP nVIDIA Quadro K5000 4GB
  • - Harddisk - HP 2TB SATA 6Gb/s 7200rpm (18TB depolama opsiyonu)
  • - Optik Sürücü - HP 16X DVD+/-RW SuperMulti SATA
  • - İşletim Sistemi - Microsoft Windows 10 Professional 64Bit OS
  • - Garanti - HP 1 yıl(daha) yerinde garanti
  • - Soğutma - HP Hava Soğutma Sistemi
  • - Tasarım - HP aletsiz sökülüp takılabilir kasa tasarımı
  • - HP kasaya entegre ÇİFT taşıma kulbu tasarımı
  • - HP azaltılmış kablo miktarı ile hava akımının maksimizasyonu
  • - I/O çıkışlar - HP 3PCIe x16 Gen3, 3PCIe, PCI, 11USB2, 4USB3, 2 gLAN, 2 1394a

Merhaba arkadaşlar, aşağıdaki bilgisayarı vray render için almayı düşünüyorum, bilgisayar ikinci eldir sizce bu sistem kaç para eder?

PC özellikleri;
HP Z820 Workstation (2cpu, 12cores, 24threads)

• - Power Supply - HP 1125W 90% Efficient Chassis
  • - İşlemci - HP Intel Xeon E5-2620 2.00GHz 7.2GT/s 15MB Cache 1333MHz 6C (2 Adet)
  • - Chipset - Intel C602 Chipset
  • - Bellek - HP 32GB (4x8GB) DDR3 1600MHz ECC RAM (16 ram yuvası, max.512GB)
  • - Ekran Kartı - HP nVIDIA Quadro K5000 4GB
  • - Harddisk - HP 2TB SATA 6Gb/s 7200rpm (18TB depolama opsiyonu)
  • - Optik Sürücü - HP 16X DVD+/-RW SuperMulti SATA
  • - İşletim Sistemi - Microsoft Windows 10 Professional 64Bit OS
  • - Garanti - HP 1 yıl(daha) yerinde garanti
  • - Soğutma - HP Hava Soğutma Sistemi
  • - Tasarım - HP aletsiz sökülüp takılabilir kasa tasarımı
  • - HP kasaya entegre ÇİFT taşıma kulbu tasarımı
  • - HP azaltılmış kablo miktarı ile hava akımının maksimizasyonu
  • - I/O çıkışlar - HP 3PCIe x16 Gen3, 3PCIe, PCI, 11USB2, 4USB3, 2 gLAN, 2 1394a

Bu tarz sistemler zaten render için tasarlanmış pro sistemler. ideal olanı bu tarz sistemler kullanmanız. Eğer ev kullanıcısı veya öğrenci iseniz amacınız bişeyler öğrenmek ve test ortamı yaratmak ise bu makineler size çok pahalı gelir. Şuan bu sistemin sıfırı yok 2. el 7000 TL civarı sağlam oksitlenmemiş metal ve lehim yorgunluğu çok fazla olmayan bir z 820 bulabilirseniz kaçırmayın derim.
Yok param var derseniz z840 şuan 30.000 TL civarı.

Bu sistemlerin en büyük özelliği ECC ram kullanmasıdır yani Ram üzerinde hataya yer yoktur. Bu ne demek oluyor derseniz ECC ram'e sahip bir makinede bir video işlerken program şuan yanıt vermiyor uyarısı ile karşılaşıp tüm çalışmanız kapanmayacak yada daha az başınıza böyle olaylar gelecek demektir. Sistem 7/24 çalışabilir. aylık elektrik faturan 7/24'te 20-30TL artabilir.

ECC ram olan bir sistem kullanmak isterseniz anakart ve işlemciniz bu ram sistemini desteklemeli bu da genelde sunucu sistemlerinde kullanılan çok pahalı bir yapı olduğundan ev kullanıcıları, küçük grafik ofisleri, over clock meraklıları, oyuncular bu tarz makineleri bilmezler bile hatta fiyatını duyunca ohaaa çüşşş gibi ani tepkiler verip ben bu fiyata 2 tane su soğutmalı en son sistem toplarım be gibi cahil cühela kapışmalarda bulunabilirler. dolar kurunun ülkemizde 4 katı olması yani elin avrupalısı aylık 3000$ maaşla 5000$'a bir z840 alabilirken (bu makineyi sorunsuz 10 yıl kullanırsın bu arada) bizde 3000TL kazanıp 30.000TL ye z840 almak aptallık olarak gözükmektedir. Bu sebepten biz fakirler sağdan soldan toplama parçalar ve janjanlı ışıklı kasalar ile kendimizi avutmaktayız. Çin malı Çakma Iphone alıp masaya koymak gibi.

Neyse sözün özü makine alırken NonECC ram alma. ECC ram'i olan sistemler kullan (eğer profosyonel isen yada durumun iyi ise ve bu makine üzerinden para kazanıyorsan.)

Yok ben öğrenciyim, ev kullanıcısıyım veya oyuncuyum dersen onlar ayrı bir dünya o bölgeye hiç girmiyelim.

Saygılarımla,

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı