İnternet erişimi yok hatası

baph0m3t

Hectopat
Yer
Baku, Azerbaycan
Daha fazla  
Arkadaşlar Azerbaycan'da savaş olduğu için Facebook, WhatsApp, Twitter gibi siteler ve uygulamalar yasaklandı. Bu yüzden telefon da VPN kullanarak bu sitelere bir şekilde erişim sağlayabiliyorum. Fakat bilgisayarda "internet yok" hatası veriyor ve engellenmiş siteler dahil hiçbir siteye giremiyorum.

Çözüm olarak (resim 1) modem ayarlarından DNS adresini değiştirdim ve "engellenmiş siteler hariç" sitelere gire biliyorum. Hatta Steam, Epic Games, Origin vb, uygulamalara ve Online oyunlara gire biliyorum. Ancak sadece Uplay sitesi ve uygulaması açılmıyor. Belki Uplay'de engellenmiştir diye düşünebilirsiniz ama telefonda hem uygulaması hem de sitesi normal çalışıyor. Yani devletin Ubisoft'u engellemediğine eminim🙂 şimdi yardım etmenizi istediğim şeyler şu şekilde 1. DNS adresini elle yazmadan (telefonda olduğu gibi) internete erişim sağlamak. 2.internet yok hatasına çözüm. Uplya ve R6 için başka konu açacağım.

Bu arada modem de DNS adresini otomatiğe alsam bile telefonda sorunsuz bağlantı var. Yani DNS adresini bilgisayarda internete erişim sağlamak için değiştirdim. Önce ağ ayarlarından değiştirmiştim "internet yok" hatası gitmediği için modem ayarlarından değiştirdim ama çözüm olmadı. Kısaca bilgisayarda internet yok hatası DNS adresi ile bağlantılı değil. Bir şekilde DNS değiştirerek internete erişim sağladım ama nasıl olduğunu anlamadım. 2. Uplay açılmama nedeni bence internet yok hatası yüzünden. Umarım doğru düzgün anlata bilmişimdir. Şimdiden yardımcı olacak arkadaşlara teşekkürler.

Dosya Ekleri

• int1.jpg
    int1.jpg
    7,8 KB · Görüntüleme: 48
  • int2.jpg
    int2.jpg
    92,1 KB · Görüntüleme: 37
  • int3.jpg
    int3.jpg
    37,5 KB · Görüntüleme: 37
  • int4.jpg
    int4.jpg
    68,1 KB · Görüntüleme: 34
Bir de Proxy ile deneyin.
Telefon da hiçbir şeyi kurcalamadan internete erişimim var. Yani sorunun Win10 kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Zaten istediğim de hiçbir şey yazmadan normal çalışması. Çünkü yasaklanmış sitelere telenfondan girdiğim için bilgisayara VPN gibi şeyler kurmak istemiyorum. Normal sitelere girmek için bile DNS adresi değiştirmem gerekiyor. Eğer ki genel olarak internet ve ya modem de bir sorun olsaydı o zaman telefonda da aynı sorunu yaşardım. kısaca Proxy, DNS gibi şeylerle uğraşmak istemiyorum. Win10'da yapa bileceğim birşey var mı? Örneğin internet sağlayıcımın DNS adresi Win10 tarafından engellenmiş olabilir mi?

Telefon da hiçbir şeyi kurcalamadan internete erişimim var. Yani sorunun Windows 10 kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Zaten istediğim de hiçbir şey yazmadan normal çalışması. Çünkü yasaklanmış sitelere telenfondan girdiğim için bilgisayara VPN gibi şeyler kurmak istemiyorum. Normal sitelere girmek için bile DNS adresi değiştirmem gerekiyor. Eğer ki genel olarak internet veya modem de bir sorun olsaydı o zaman telefonda da aynı sorunu yaşardım. Kısaca Proxy, DNS gibi şeylerle uğraşmak istemiyorum. Windows 10'da yapabileceğim bir şey var mı? Örneğin internet sağlayıcımın DNS adresi Windows 10 tarafından engellenmiş olabilir mi?

Hayır öyle bir şey olmaz modemden de değiştirin DNS’i bu arada zaten çatışmalarda Azerbaycan daha avantajlı değil mi şu an? Neden kısıtlama getirdiker ki bir şey saklıyorlar mı?

Hayır öyle bir şey olmaz modemden de değiştirin DNS’i bu arada zaten çatışmalarda Azerbaycan daha avantajlı değil mi şu an? Neden kısıtlama getirdiker ki bir şey saklıyorlar mı?
Yazıda da belittiğim gibi önce bilgisayardan değiştirdim sonra Modemden değiştirdim yine çözüm olmadı. Çözüm şöyle olmadı. Yani İnternet Yok hatası öylece duruyor orda ama DNS değiştirdiğim için (yasaklanmamış) sitelere gire biliyorum.
Biz de bilmiyoruz neden yaptıklarını. Saat 21:00'dan sonra dışarı çıkma yasağı ve internete erişim kısıtlaması getirdiler.

Yeni konular

Geri
Yukarı