İnternet Paylaşımı Yasal mı?

c0rbius

Hectopat
Arkadaşlar biz internet bağlatmaya karar verdik. Araştırırken aklımıza komşumuz geldi. Komşumuz da internet bağlatmak istiyordu. Biz sorduk ve anlaştık 24 Mbps alacaktık. Ben bilgi almak için müşteri hizmetlerini aradım. Kadın konuştu konuştu en son alma kısmına geldi. Normal fiyattan 5 TL daha fazla söyledi. Ben de 5 TL 5 TL'dir diye konuyu yokuşa sürüp telefonu kapatmayı düşündüm. Kadına diyorum "sonra arasam olur mu?" diyor "niye şimdi değil", diyorum kullanacağım kişilere soracağım diyor ben hatta beklerim. Ben de ilk kez karşılaştığım için böyle bir tiple en son ağzımdan kaçırdım "komşularla kullanacağız" evde yoklar diye, demez olaydım. Kadın hemen:

-"Beyefendi bu yasal değil. " Derken ben ne hata yaptığımı anlayıp telefonu suratına kapattım. Kadın daha aramadı. Bir de üstüne gittim hemen internetten başvuru yaptım. Sizce interneti bağlasan sıkıntı olur mu?
Edit: Bu arada kadın işlem yapmak için babamın adını, ve bizim dairemize kadar adresmizi aldı. Buna göre bir değerlendirme yaparsanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Komşuya interneti kullandırmak çok sakat bir durum, yapılan herhangi bir yasa dışı olayda olay size patlayabilir. Allah göstermesin sabah 5'te FETÖ'cü diye evinizden alırlar sonra (çok ekstrem bir örnek ama mümkün) 😬

O şekilde kullanan çok var daha hiç suç olduğunu görmedim. Sana telefonda müşteri temsilcisi "Yasak" der elbette çünkü onların zihniyeti hizmet satmak. Senin bu konuyu müşteri temsilcisine sorman başlı başına 1 hata. Emin olmak istiyorsan, 1 avukata sormalısın. Sitede avukat vardır. Biz, evdeki odalarımızdan birisini kiraya veriyoruz. Günlük, haftalık veya aylık. Modemin şifresini de paylaşıyoruz. Ayrıca MAC adres denilen bir şey var. Cihazın anakartı görünür karşı tarafta. Mesela sen bu siteye giriş yaptığın zaman yönetici yetkisi olan kişiler senin hangi cihazla bağlandığını görebiliyor ve güvenmiyorsan zaten şifreni paylaşmazsın.

Hep kötü amaçlar ve sonucunda sorumlu olmakla ilgili bilgilerden bahsetmişsiniz. Arkadaşlar, bende komşumdan alıyorum. Bugün gelmişler şikayet üzerine ve kabloyu toplayın demişler. Yoksa 10 bin liraya kadar cezası var demişler. Kime göre neye göre bu cezadan bahsediliyor ve bunun hukuk tarafında karşılığı nedir?
Kimse bunlardan bahsetmemiş.

Servis sağlayıcılar elbette istemez bu durumu ticari kaygılardan dolayı ama bunun sözleşme tarafı nedir bilen varsa yazsın lütfen.

Geri
Yukarı