İnternet Radyo Yayını Yapma

Fleptix

Hectopat
Yer
Gaziantep
Merhabalar.

Uzun bir süreden sonra internette insanların da kullanabileceği bir yayın yapmak istiyorum. Özellikle kendi sektörümde dahil olmak üzere mağazalarda sürekli müzik çalmakta ve genellikle YouTube üzerinden şarkılar açılmaktadır. Hem çok fazla internet kullanmakta ve çok fazla reklam çıkmaktadır. Ben klasik radyo yerine mağazalar için tamamen ücretsiz bir radyo yayını yapmayı düşünüyorum.

Fikirleriniz nedir, belirtir iseniz çok memnun olurum.

Telif haklarını çiğnemeden ve lisans ihlali yapmadan, üstelik tamamen ücretsiz olarak bu işi yapamazsınız ne yazık ki. Derseniz ki "Ben tüm lisanslarımı alacağım ve tümüyle yasal bir girişim olacak" o başka tabii... Halihazırda kullanılan ve sizin de bahsettiğiniz uyulama ise tamamen yasa dışı ve dikkat ettiyseniz sürekli yabancı şarkılar çalınır bu tür yerlerde. Bunun sebebi ise Türkiye'nin uluslararası telif anlaşmalarına/kurallarına dahil olmaması idi; Şu an ki durumu tam olarak bilmiyorum açıkçası ama YouTube, Spotify vb yayıncıların izni olmaksızın (Burada asıl hak sahibi müzik şirketi) hiç bir şekilde hiç bir içeriği yayınlayamazsınız. Evet, burası Türkiye ama unutmayın ki şu sıralar sineğin yağını sıkıyorlar! :)

Telif haklarını çiğnemeden ve lisans ihlali yapmadan, üstelik tamamen ücretsiz olarak bu işi yapamazsınız ne yazık ki. Derseniz ki "Ben tüm lisanslarımı alacağım ve tümüyle yasal bir girişim olacak" o başka tabii... Halihazırda kullanılan ve sizin de bahsettiğiniz uyulama ise tamamen yasa dışı ve dikkat ettiyseniz sürekli yabancı şarkılar çalınır bu tür yerlerde. Bunun sebebi ise Türkiye'nin uluslararası telif anlaşmalarına/kurallarına dahil olmaması idi; Şu an ki durumu tam olarak bilmiyorum açıkçası ama YouTube, Spotify vb yayıncıların izni olmaksızın (Burada asıl hak sahibi müzik şirketi) hiç bir şekilde hiç bir içeriği yayınlayamazsınız. Evet, burası Türkiye ama unutmayın ki şu sıralar sineğin yağını sıkıyorlar! :)
Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim fakat bende yabancı şarkılarda yayın yapmayı planlıyorum. Radyopop vardı rtük yabancı olduğu halde onu da kapattı detaylarını araştırmak üzere burada paylaştım.

Güzel bir fikir olduğunu düşünüyorum fakat @196444 ın bahsettiği durumlar sebebiyle yöntem değişikliğine gitmek gerekir. Broadcast değil de podcast şeklinde yayın yapılabilir diye düşünüyorum. Bu durumda da yapılan işin reklamının iyi yapılması gerekmekte. Telif haklarına takılmamak için konunun uzmanlarından destek alınmalı.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı