İşlemciyi manuel olarak turboya geçirme zararlı mıdır?

hmzdrsn64

Kilopat
İşlemcim normal kullanımda 3.9 GHz'e kadar çıkıyor ancak oyun açtığımda 1.60 GHz'e sabitleniyor ve Turbo moda geçmiyor. Kendim program ile Turbo modunu aktif etsem bilgisayara bir zararı dokunur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemciniz sıcaklık değerleri uygun olmadığı için Turbo Boost moduna geçmiyor olabilir sıcaklıkları kontrol ettiniz mi?
Turbo aktif değilken oyun içi en fazla 75 oluyor, turbo açınca max 97 gördü laptop kullanıcısıyım.(Temizliğini yapıyorum da termal macun değiştireceğim yakında 1 senedir değişmedi)Bende, sıcaklık değeri arttığı için otomatik, turbo aktif etmiyor diye düşünmüştüm.
Bir zararı olmaz ancak oyunda iken o kadar düşük frekansta çalışması garip.
normal 1.60 ghz turbo ile 3.9 ghz e çıkıyor. 1.60 ta takılı kalıyor yani turboya geçmiyor.

Son düzenleme:
Turbo aktif değilken oyun içi en fazla 75 oluyor, Turbo açınca Max 97 gördü laptop kullanıcısıyım.(Temizliğini yapıyorum da termal macun değiştireceğim yakında 1 senedir değişmedi)Bende, sıcaklık değeri arttığı için otomatik, Turbo aktif etmiyor diye düşünmüştüm.

Normal 1.60 GHz Turbo ile 3.9 GHz'e çıkıyor. 1.60'ta takılı kalıyor yani turboya geçmiyor.

97 derece çok yüksek bir sıcaklık termal macun değişimi yapacağınızı söylemişsiniz ne kadar çabuk yaparsanız o kadar iyi ama termal macun değişiminden sonra da oyunlarda işlemciniz sabit 3.9GHz'de çalışmayacaktır. Turbo Boost işlemcinin yük durumu ve sıcaklığıyla orantılı olarak işlemcinin GHz'ni ayarlıyor oyunlarda işlemciye çok fazla yük bineceği için işlemci ısınacak ısındıkça Turbo Boost düşmeye başlayacak tabii cihazınızın soğutmasına bağlı ne kadar iyi soğutma varsa Turbo frekansı o kadar yüksekte kalır ama genel olarak sıcaklığı dengelemek için sabit 3.9GHz değil de 2.8 GHz civarlarında çalışacaktır(bu rakamları tahmini söylüyorum fikir olması için).

97 derece çok yüksek bir sıcaklık termal macun değişimi yapacağınızı söylemişsiniz ne kadar çabuk yaparsanız o kadar iyi ama termal macun değişiminden sonra da oyunlarda işlemciniz sabit 3.9GHz'de çalışmayacaktır. Turbo Boost işlemcinin yük durumu ve sıcaklığıyla orantılı olarak işlemcinin GHz'ni ayarlıyor oyunlarda işlemciye çok fazla yük bineceği için işlemci ısınacak ısındıkça Turbo Boost düşmeye başlayacak tabii cihazınızın soğutmasına bağlı ne kadar iyi soğutma varsa Turbo frekansı o kadar yüksekte kalır ama genel olarak sıcaklığı dengelemek için sabit 3.9GHz değil de 2.8 GHz civarlarında çalışacaktır(bu rakamları tahmini söylüyorum fikir olması için).
Anladım teşekkürler

Yeni konular

Geri
Yukarı