İstatistik nasıl çalışılır?

Blacksidemre

Kilopat
Süper Moderatör
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Merhaba arkadaşlar. Bu dersten yakın zamanda vizem olacak ve ben bu derste bayağı bir zorlanıyorum. Çok formülü var ve bazı kavramları anlamakta zorlanıyorum.

Bu dersi nasıl daha verimli öğrenebilirim sizce? Hocamızın kendi hazırladığı videolar ve XDERS YouTube kanalındaki konu anlatımlarını da dinledim ama quizden tatmin etmeyen bir not aldım. %20 etkiye sahip olsa da eksiklerimi görmemi sağladı.

Daha çok sayısal işlemlerde sıkıntı çekiyorum. Mesela faiz hesabı formülünden örnek vereyim.

B= (1+A)^n'di diye hatırlıyorum. Mesela burada A ne B ne diye takılırım sınavda. Çözümlü sorulara da bakıyorum ama formül kullanmak bana çok ters kaçıyor. Formülleri ezberlesem de nerede kullanacağımı şaşıracağım.

Bu sorunu nasıl çözebilirim? Çoğu arkadaşım da kendi notuma yakın aldı. Ben 60 almıştım, en yüksek 80 vardı sınıfta. Zaten herkes bu derste zorlanıyor, psikoloji okuyan arkadaşım da bu dersi alıyor ve o da zorluğundan şikayetçi.

İleri istatistik alıyorum tek bir önerim var. Formülleri ezberlesem de nerede kullanacağımı şaşıracağım diyorsun bu konuyu bilmemenden kaynaklanmıyor aslında. Soruda verilenler o formüle uygun oluyor, varyans vermediyse ki-kare testi yaparsın, varyansı X bulundu diyorsa t testi gibi vesaire. Soruları biraz irdelemeye çalışmanı öneririm.

İleri istatistik alıyorum tek bir önerim var. Formülleri ezberlesem de nerede kullanacağımı şaşıracağım diyorsun bu konuyu bilmemenden kaynaklanmıyor aslında. Soruda verilenler o formüle uygun oluyor, varyans vermediyse ki-kare testi yaparsın, varyansı X bulundu diyorsa t testi gibi vesaire. Soruları biraz irdelemeye çalışmanı öneririm.

Konuyu bilmemekten kasıt daha çok günlük hayatta ne işe yaradıklarını bilmiyorum. Mesela kartilleri çeyreklikler deyip geçiştirmişti hocamızı.

Bir de bu varyans, frekans, moment gibi terimlerin anlamını bile açıklanmıyor. Kendi çalışmam ile de pek yeterli olmuyor.

Mesela duyarlı ortalamaları çok iyi anladım ama duyarlı olmayan mod medyan gibi ortalamaların formülleri çok saçma geliyor.

Ben daha çok soruları kendi mantığımla çözerim ama bu vizede de sıkıntı yapar. Çünkü hocalar formülü kağıda dökmemizi istiyorlar.

Geri
Yukarı