Kan tahlilinde lösemi çıkar mı?

henz

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba bende son 1 haftadır birkaç tane lösemi belirtileri var 2 ay önce tam kan tahlili yaptırmıştım doktorum sadece vitamin eksikliğimin olduğunu söylemişti lösemi olsam o kan tahlilinde çıkar mıydı acaba?

Kan tahlilinde kandaki bazı maddelerin fazlalaşmasından kanser vb. tespit edilebilir fakat önemli olan pet denilen şeye girdiğinde vücudunda kanserli hücrelere rastlanmasıdır. Rastlanmadığı sürece sıkıntı yok. Geçmiş olsun.

Kan tahlilinde kandaki bazı maddelerin fazlalaşmasından kanser vb. tespit edilebilir fakat önemli olan pet denilen şeye girdiğinde vücudunda kanserli hücrelere rastlanmasıdır. Rastlanmadığı sürece sıkıntı yok. Geçmiş olsun.

Kanser tanısı pet ile konmuyor. Kanser, patoloji ile konur. Lösemi için, hemogram denilen test tarama testidir. Konu sahibi 2 ay önce kan testi yaptırmış. Muhtemelen hemogram bakılmıştır.
Orada anlamsız hücre artışı olursa mikroskopta bakılır, şüphe giderilemezse, kemik iliğinde biyopsisi ( patolojisi) bakılır. Tanı konur.

Pet ise metastaz için bakılır. Pet tarama testi değildir. Saygılarımla

Kanser tanısı pet ile konmuyor. Kanser, patoloji ile konur. Lösemi için, hemogram denilen test tarama testidir. Konu sahibi 2 ay önce kan testi yaptırmış. Muhtemelen hemogram bakılmıştır.
Orada anlamsız hücre artışı olursa mikroskopta bakılır, şüphe giderilemezse, kemik iliğinde biyopsisi ( patolojisi) bakılır. Tanı konur.

Pet ise metastaz için bakılır. Pet tarama testi değildir. Saygılarımla
Pet ile de kanser tanısı konabilir sonuçta. Ben konu sahibi arkadaşa asıl saptamanın hücrelerin incelenmesiyle yapılacağını söylemeye çalıştım. Bu gerek bazı laboratuvar testleriyle olur gerekse başka bir yöntemle olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı