Kasa ve Sıvı Soğutma Önerisi

ismeat

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Doktor
Aağıdaki sistemi kullanıyorum fakat yazın gelmesi ile birlikte soğutma yetersiz gelmeye başladı. Şu anki kasama sıvı soğutma takılamaması nedeniyle kasayı değiştirmek istiyorum.
Aklımda Phanteks P400S vardı fakat sonra Phanteks'in yeni çıkardığı P350X'i gördüm ve arada kaldım.
P400S sessizlik, kablolama ve özellik olarak daha önde gibi, P350X ise havalandırma konusunda daha iyi gibi sanki. Fiyat olarak ise P400S 500TL, P350X ise 400TL civarına gelecek sanırım. Aynı fiyat aralığında PSU covera sahip, TG, hava akışı iyi olan, toz ve ses konusunda elektrik süpürgesi gibi olmayan bir kasa tavsiyeniz varsa açığım. Phanteks kasaların gözümdeki tek sorunu üst tarafa radyatör takamamak, Pull-Push şeklinde öne radyatör taksam hava akışına çok engel olur mu?
P350X videosu:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Corsair Spec-Alpha TG olmaması dolayısıyla vazgeçip, Spec-Omega'ya baktım o da hem pahalı hem de hava akışı kötü demişler onu da eledim. Sonra Carbide 400C'ye baktım onu da sanırım hava akışından dolayı elemiştim şimdi tam hatırlamıyorum.
Sistemim;
  • Ryzen 5 2600X (Stock Fan)
  • MSI B350M Mortar Arctic
  • Kingston 2x8 GB 2133MHz RAM
  • MSI Gaming X RX 480 8G
  • 250+480GB SSD + 1TB HDD
  • Zalman Z3 Plus Kasa
  • Xigmatek Tauro 600W 80+ Bronze PSU
Sıvı soğutma meselesine gelirsek;
Bütçeme uygun şu ikisini buldum. 120mm soğutucuların aynı fiyattaki hava soğutmalarla aynı hatta daha kötü olabildiğini biliyorum fakat hem görüntü hem de anakarta yük olmaması açısından sıvı soğutma tercih etmek istiyorum. Kasayı bu ay sonu soğutmayı ise temmuz gibi alacağım maddi durumum uygun olursa 240mm de alabilirim.

Bu arada anakartımda 3 tane SYS fan, 1 adet CPU fan portu var maalesef. Sıvı soğutmayı takma konusunda sıkıntı yaşar mıyım? Her türlü çoklayıcı kullanmam gerekecek gibi geliyor.

Anladığınız üzere beyaz takıntım var, tavsiye edeceğiniz şeylerin beyaz rengi olursa gerçekten çok mutlu olurum. :D
Carbide 400C'yi ucuz bulunca tekrar baktım, onu yan panelinin TG olmamasından dolayı elemiştim sonradan hatırladım. NZXT S340 Elite için hava akışı kötü demişlerdi.

@Nazım Paşa Hocam anladığım kadarıyla siz hali hazırda P400S kullanıyorsunuz. Sizin yorumunuz nedir? İleride sıvı soğutma takmayı düşünüyorum 120 ve 240mm. Baktığım çoğu kasanın üst radyatör desteği yok. Öne takarsam içeri sirkülasyonda veya sıcak hava konusunda sıkıntı olur mu?
@Pantheon hocam sizin de görüşlerinizi almak isterim.

Kasa için son seçenekler şöyle:
- Phanteks P400S White
- Phanteks P350X Black-White
- In-Win 303 White
- Phanteks Enthoo Evolv mATX (Silver olabilir)
- NZXT S340 Elite
- NZXT H400 White (fiyatı ne olur bilmiyorum H400i 700TL civarında şuan)
- Belirttiğim kriterlere uygun ek öneri varsa açığım
Aşırı RGB takıntım yok sonradan alınan Fan ve LEDler ile de sağlanabilir diye düşünüyorum.
@Pantheon

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı