Kioxia Exceria NVMe SSD'nin sağlık durumu nasıl?

Hybrid Theory

Megapat
Makaleler
5
Yer
İzmir
SSD veya HDD modeli
Kioxia Exceria NVMe 500 GB
Anakart
Yerli ve milli anakartımız B450M S2H
Selamlar, iyi Sosyaller. Ana disk olarak kullandığım SSD'nin sağlığı 5 ayda %98'e düştü. Ne olur ne olmaz diye bir test attım ve diğer değerlerle beraber aşağıda paylaştım. Beni şüpheye sokan yazma hızı oldu çünkü malum 1700 MB/s okuma ve 1600 MB/s yazma gibi bir değer vaat etmesi gerekirken yazma hızı yarısından biraz fazla. Ayrıca SSD yük altındayken 60 dereceye yaklaştığını hiç gözlemlemedim. Ne düşünüyorsunuz?

mark.png

info.png

utility.png

Hocam diskinizi çok yoğun kullandınız mı? Bu sağlık olayı bir şeyi göstermez, belli bir toplam okuma yazma sayısına vb. ye endeksli yüzde oranı diye biliyorum. Çok dosya transferi yaptıysanız ondan olabilir, diskiniz sağlam gibi gözüküyor

Hocam diskinizi çok yoğun kullandınız mı? Bu sağlık olayı bir şeyi göstermez, belli bir toplam okuma yazma sayısına vb. ye endeksli yüzde oranı diye biliyorum. Çok dosya transferi yaptıysanız ondan olabilir, diskiniz sağlam gibi gözüküyor
Normalde ana disk içerisinde kullanmış olduğum birkaç program haricinde oyun yüklü değil, D ve E diskleri içerisinde yüklü. Çok fazla program veya oyun kur-sil yapan birisi de değilim ama uzun süre yüzüne bakmadığım oyunları silerim. Oyundan öte istemcilerin ana diskte bulunmasından kaynaklı olabilir mi? Mesela Steam direkt olarak C diskinde. Bunun yanında Ubisoft Connect, Battle.net, EA App, Epic Games ve Rockstar Games Launcher da burada kurulu.

Gayet iyi %98 performans ile çalışıyor temiz durumda. Problemsiz.
İyi, güzel de yazma hızı yarısından biraz fazla. Sebebi nedir sizce? Birazdan tekrar test edeceğim, anlık olarak o sıra 900 görmüş olabilir mi?

Normalde ana disk içerisinde kullanmış olduğum birkaç program haricinde oyun yüklü değil, D ve E diskleri içerisinde yüklü. Çok fazla program veya oyun kur-sil yapan birisi de değilim ama uzun süre yüzüne bakmadığım oyunları silerim. Oyundan öte istemcilerin ana diskte bulunmasından kaynaklı olabilir mi? Mesela Steam direkt olarak C diskinde. Bunun yanında Ubisoft Connect, Battle.net, EA App, Epic Games ve Rockstar Games Launcher da burada kurulu.

İyi, güzel de yazma hızı yarısından biraz fazla. Sebebi nedir sizce?
1688471701772.png

Hocam değerleriniz normal, sıcaklığı da normal. Bence endişelenecek bir şey yok. Garantisi varsa her m2 ssd gibi sorun yaşadığınızda garantiye verirsiniz, bir problem göremedim ben diskte

Yukarıdaki arkadaşın dediği gibi her diskte bellir bir yazma silme oranı var ne kadar sıklıkla kullandın o önemli veya sistemin diğer parçaları da hızlara etken eder bunları göze alarak test etmen laazım ayrıca arkadaşın paylaştığı gibi değerler normal.

Geri
Yukarı