Klasik gitarın telleri cızırdıyor

Selhatan

Decapat
Herkese merhaba, gitar öğrenmeye başladım elimde 2 adet klasik gitar var birinde gayet temiz bir ses çıkıyor, öbüründe ise ara sıra daha doğrusu sıklıkla cızlama sesleri duyuyorum (temiz ses gelen gitar benim değil bir yakınımın. Cızırtılı ses gelen gitar benim) ve bu tüm hevesimi yerle bir ediyor. Tellerin perdelere değmesi sebebiyle bu sorunun olabileceğini öğrendim. Tel yükseliğimi 12. perdeden kontrol ettim 3.5 mm civarı çıktı ve birkaç yerde bu yüksekliğin normal olduğunu hatta bazı kişilerin yüksek bulduğunu fark ettim. Sorun bende de olabilir güçlü basamıyorum belki de ama diğer gitarda bu sorunları nadiren yaşıyorum bu cızırdama sorununu nasıl çözebilirim bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim şimdiden herkese teşekkürler.🙂

Gitardan gitara tabi ki fark gösterir. Tellerdeki cızırdama sesi sap ayarından, eşik yüksekliğinden, perde boyutuna ve şekline kadar bir çok sebebi olabilir.
Bu durumda ilk kontrol etmeniz gereken tel yüksekliği ve sap ayarıdır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı