Laptop donuyor ve ekran bir anda çizgilerle kaplanıyor

nebukadnezar67

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. Son birkaç aydır yaşadığım bir problemden bahsedeceğim. Casper Nirvana nb15.6 dizüstü bilgisayara sahibim. 2020 Ocak ayında ikinci el olarak satın aldım. Şu haliyle yaklaşık 9 senelik bilgisayar. Normalde masaüstü bilgisayar kullandığımdan dolayı dizüstü bilgisayarımı pek kullanmıyorum. Kullandığım zamanlarda ise altına dizüstü bilgisayar soğutucu standı koyarak kullanıyorum. Bundan 3-4 ay önce bilgisayarı kullanırken altına soğutucuyu koymayı unutup o şekilde işlemciyi zorlayacak tarzda 3-4 tane Nox App Player'ı aynı anda açarak birkaç saat kullanmıştım ve o sırada bir anda ekran hareket eden çizgilerle doldu ve bilgisayar kitlendi/dondu. Sonrasında bu durum sıklıkla devam etti. Bilgisayarı kapatıp açtığımda herhangi bir uygulama başlatmasam dahi aynı durum olmaya başladı. Ben de format attım fakat düzelmedi. Ayrıca acaba sorun ekranda mı diye düşünerek dizüstü bilgisayara harici monitör bağladım ve sorunun oluşmasını bekledim. Sorun oluştuğunda gördüm ki aynı çizgiler harici monitörde de çıktı. Bundan dolayı da sorunun ekranda olabileceğine dair şüphelerim haksız çıktı. Sonrasında bilgisayar kullanmayı bıraktım.

Birkaç gün önce tekrar bilgisayarı kullanmak istedim en baştan format attım 3-4 gün boyunca internette gezindim video izledim herhangi bir sorun yokken dün akşam film izlerken tekrar aynı sorun oluştu. Ekrana çizgiler geldi o sırada filmde olan ses takıldı o şekilde kaldı ekran ve bilgisayar. Bu durum oluştuğunda birkaç kez bilgisayarı kapatıp açtıktan sonra ekrana hiç görüntü gelmemeye başlıyor. Dün akşam bu sorun oluştukça ben bilgisayarı kapatıp tekrar başlattım ve 3 ya da 4. kez başlattığımda görüntü tamamen gitti açılışta görüntü gelmemeye başladı ben de bilgisayarı çantasına koyup kaldırdım.

Bu sabah bilgisayarı açtım görüntü geldi ben de hemen akşamdan baktığım internetteki birkaç yöntemi denedim belki çözüm olabilir diye. DDU indirip NVIDIA GT635m ekran kartı sürücüsünü kaldırdım. Sonrasında Aygıt Yöneticisi'neden o ekran kartını devre dışı bırakıp kaldırdım. Yani sadece Intel HD Graphics kaldı geriye. Sonra bilgisayarı yeniden başlattım fakat aynı sorun tekrar oluştu. Sonrasında sorun belki hard disktedir diyerek bilgisayarı kapattım kardeşimin dizüstü laptopundaki hard diski söküp kendi bilgisayarıma taktım ve aynı sorun tekrar oluştu. Bu arada sıcaklık kaynaklı mı diye düşünüp çizgiler geldikten sonra bekledim bilgisayar kendisini sıcaklıktan dolayı kapatacak mı diye, yaklaşık 15 dakika bekledim bilgisayar kapanmadı sonra ben kendim kapattım bilgisayarı.

Soruna ait videoları ekliyorum. Sizce bu sorun neden kaynaklanabilir? İkinci videoda görüleceği gibi bilgisayar açıldığında bile bu sorun oluşabiliyor daha Windows gelmeden. Daha önceki harici monitör bağlama deneyimimden yola çıkarak ekrandan da olmayacağını düşündüğüm için sorunun sanki anakarttan kaynaklandığını düşünmeye başladım. Siz ne dersiniz? Anakart ya da RAM olabilir mi? Birkaç güne Casper servisine götüreceğim fakat sizlerden de görüş almak istedim.

Normalde video olarak aldım fakat buraya resim veya fotoğraf yüklendiği için videolardan ekran görüntüsü aldım onları ekliyorum. Bu arada bu çizgiler sabit değil hareket ediyorlar. Yani donup öyle sabit kalmıyor çizgiler.

Şimdiden görüşlerini sunanlara teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• s0.png
    s0.png
    1,7 MB · Görüntüleme: 80
  • s01.png
    s01.png
    2 MB · Görüntüleme: 123
  • s1.png
    s1.png
    2,5 MB · Görüntüleme: 31
Acaba ekran kartı veya işlemcide sıkıntı olabilir mi çünkü emulatörler işlemcide sanallaştırma istiyor eğer açmamışsan zorlama falan olabilir veya ekran kartından dolayı sisteminizin yetmediği herhangi bir şey varsa oda sıkıntı çıkarmış olabilir.

Daha sistem açılırken de aynı hatanın olması yine de ekran kartı ile alakalı olabilir mi? Ama harici ekran kartını kaldırdım ben şu anda sadece anakarta dahil olan Intel Graphics grafik işlemcisi var.

Yeni konular

Geri
Yukarı