Laptop Temizliğinden Sonra Sıcaklık ve Kapanma Sorunu

ersincam

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaslar merhaba. 5-6 yillik olan laptobumu aldigim gunden beri hic temizlememistim ancak 2 hafta once termal macunda yenilenmek suretiyle temizledim. İlk baslarda isinma sorunum neredeyse tamamen ortadan kalkmisti. (Temizlemeden once bilegimi kizartiyordu 5 dk durunca) ancak gun gectikce 2 saat 1 saat derken simdilerde cok az bi yuklenmede kapaniyor. Sicaklik degerleri bostayken 45-50 derece ancak 30 saniyede bir fan devreye giriyor ve o anda 90 dereceye cikiyor ve kasiyor ve sicaklik surekli 50 90 arasinda gidip geliyor ve kapaniyor sebebi ne olabilir? Sonucta yeni temizlendi ve temizlemeden once 95 derecede dahi kapanmiyordu. Yardimlarinizi ve goruslerinizi paylasirsaniz sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Termal pad'lerinide yenileseydiniz, termal macun abartmadan sıktınızmı?

Evet abartmadan ince bi katman olarak surdum. Temizlendikten sonra fan cok guzel calismaya basladi eskiden hic hava uflemezdi ama simdi her 30 40 saniyede bir tam devir calisiyor ve buds kasmalara ve isinmis gibi gozukmesini sagliyor internette gezerken bile kapaniyor laptop

Laptobu soktugumde termal pad i yoktu CPU ve GPU nun uzerinde o yuzden yapmadim onu ama deneyeyim ancak hangi kalinlikta termal pad uygulamam gerek? Bakir borularida tekrar sokup takip deneyeyim.

Genel olarak termal pad'lerin kalınlıkarı aynı zaten. Bir parça kesip bakır borunun üstüne (cpu ve gpu'ya denk gelicek şekilde) yapıştır.

Temizlik kaynaklı bir sorun ise montajında, termal macun tatbik ve seçiminde sıkıntı olabilir. Herşeyi doğru yapıp en son vidaları çok sıkarsan macunun çoğu işlemci ve ekran kartı üzerinden sağa sola geçer,
az bir macun ısı iletimi sağladığı için de yük binince sıkıntı olur. Benzer şekilde vidaları az sıkarsan da temas az olabileceğinden aynı sonuçlarla karşılaşabilirsin.

Sıcaklıklar yükselirken işlemci kullanım değerine görev yöneticisinde bak, işlemciyi kullanan birşey yokken sıcaklık yükseliyorsa ilk paragrafa geri dön. Sistemi kulanan birşeyler varsa ki bu bir program, yazılım, virüs gibi herhangi birşey olabilir önce onu çöz.

Ek olarak orijinal halinde termal pad yokken pad kullanman iyi yönde etki etmez, boşuna uğraşma. Kalınlıkları ve ısı iletim katsayıları da farklı birçok ürün var.

Son olarak T serisi bir işlemcin var ise yazılımla voltaj düşürerek performanstan kısmadan ısınmayı da düşürebilirsin.

Konuyu tekrar horlatmis gibi olacagim ama benim sorunum hala gecmedi ve artik laptopta 5 dk bile bisey yapamaz oldum video bile izleyemiyorum tekrar tekrar temizlik islemi yapildi temiz formatta atildi ancak kapanma sorunum hala gecmedi sorunun kaynagi ne olabilir isinma problemim yok gibi eskisi gibi elimi kizartmiyor ilik seviyede kaliyor sogutucuylada kullaniyorum ama sonuc ayni

Kardeş cpu, gpu üzerine macunu yeniden uygula ama kapatırken bakırında cpu, gpu üzerine gelecek yere de birer damla macun sık ve gpu ve cpu yanlarında bakırın geldiği parçalar vardır oralara da bulabildiğin kadar ince pad koy. Bir de öyle dene.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı