Lenovo G500 Format Sonrası Recovery ve Driver Sorunu

dotee

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba.
Lenovo G500 marka laptop ile ilgili aklıma takılan bazı şeyler var, yardımcı olabilirseniz çok iyi olur. Ben de bu vaziyette biraz yazılım konusunda ufkumu genişletmiş olurum.

Windows 8.1 yüklüydü sanırım orijinalde. İçerisinde recovery özelliği varmış laptop'ın. Ben recovery'nin ne olduğunu bilmeden, öğrenmeden Windows 10 sıfırdan yükleme yaptım buna USB flash bellek ile. Flash diske de Microsoft'un sitesinden direkt attım Windows 10'u. Yani temizdir herhalde.
  • BIOS bölümüne geldiğimde recovery özelliği var. Oradan sıfırla dediğimde bilgisayar normal olarak açılıyor hiçbir işlem yapılmıyor. Windows 10'a geçiş yaptığımdan, artık bu özelliği kullanamayacağım sanırım, doğru mu?
  • Windows 10 kurduğumda güncelleştirmelerden otomatik olarak driverları yükledi sistem. Ben hiçbir şey yapmadan. Bu driverler güncel mi, doğru mu acaba? Kafamda soru işaretleri kaldı. Bakın sadece Chrome yükledim, diğerlerini kendi yükledi. Ayrıca ekran kartı olarak da Intel HD grafikleri diye yükledi. Ekstra bir şey yüklemem gerekli mi?
116.jpg

• Son olarak bilgisayarı dediğim gibi az önce formatladım. Formatlamadan önce de aynıydı. Bomboş hiçbir şey yüklü değil fakat %60-70 bellek kullanıyor boştayken. Bunun sebebi nedir acaba? Buraya kadar okuduysanız teşekkür ederim.
117.jpg

Recovery kısmını sildiğiniz için yapamazsınız.

BIOS güncel değilse Lenova sitesinden indirip güncelleyin. Ayrıca harici bir ekran kartı varsa Nvdia, Amd gibi onu da onların resmi sitelerinden indirip güncelleyin.

Microsoft'un bulduğu sürücüler doğrudur. Günceldir, yine de donanım kimlikleri ile aratabilir varsa daha güncelini kurabilirsiniz.

RAM kullanımınız da gayet normal gözükmekte. Anakart destekliyorsa RAM miktarını artırmanızda fayda var. Günümüzde 2 GB RAM pek yetmemektedir.

Cevap için teşekkür ederim.
Recovery yi tekrar kullanabilme şansım var mı varsa nasıl yapabilirim.
Bios güncelmi bilmiyorum ama lenovonun sitesinde windows 10 için güncel bios yok.
Fanı temizlemek için söktüğümde 1 tane boşta ram giriş yeri vardı.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı