Linux Mint 20.1 "ulyssa" çıktı

292941

Hectopat
Makaleler
6
Linux Mint Debian ve Ubuntu tabanlı distrowatch sitesinde 3. sıraya yerleşmiş son kullanıcı için uygun bir Linux dağıtı mıdır?
Cinnamon, Mate ve Xfce sürümlerini sunar.
Peki yeni özellikler neler? (Not: Beta sürümünde olduğu için bug bulunduracaktır.)
-Sayfa uygulamaları:
İstediğiniz bir web sitesini programa dönüştürebilirsiniz, yani şöyle.
Mesela ben YouTube'u program olarak oluşturmak istediğimde böyle yapıyorum ve sonra bu program oluyor.

thumb_webapp.png

Sonra kaydedip açtığınızda seçtiğiniz tarayıcıyı açıp sizi web sitesine yönlendirir.
-Hynoptix:
IPTV uygulaması, içinde 4000'den fazla kanal ve 3000'den fazla da film bulunduruyor.

thumb_hypnotix.png

-Favorilerim kategorisi:
Mesela üzerinde çalıştığınız bir proje var ve siz bunu doküman(lar)a geçirdiniz fakat daha hızlı ulaşmak istiyorsunuz.
Burada da favorilerim kategorisi devreye giriyor, dosyaya sağ tıklayıp "favorilerime ekle" diyerek başlangıç menüsünden kolayca ulaşabiliyorsunuz.

thumb_favmenu.png

Başlangıç menüsüne ekleniyor bundan sonra da.

thumb_favappmenu.png

-Cinnamon 4.8.
Fırından yeni çıkmış cinnamon 4.8 bu sürüme eklenmiş.

• Daha iyi flatpak desteği.
  • Osd'de ses seviyesinin yüzdeliği artık gözükür.
  • Menü açıkken her zaman paneli göster seçeneği.
  • Hızlı uygulama listesi programında kaydırma.
  • Workspace-switcher-applet uygulamasında ayarlanabilir kaydırma.
  • Microfonu sessize almak için tuş atama seçeneği.
  • Nemo-fileroller içinde ztsd desteği.
  • Nemo-media-columns uygulamasında PDF sayfa numarası göstergesi ve tiff uzantısı desteği.
  • Nemo'da 64 Gb'a kadar dosyalar için küçük resimler.

-Bazı yeni duvar kağıtları desteği:
Birçok güzel manzara arşivi eklenmiş.

thumb_backgrounds.png

Ve çok dağa fazlası. Daha fazla ayrıntı için şu sayfayı ziyaret edin.

Güzel bir ön tanıtım olmuş. Elinize sağlık. Mint son zamanlarda Windows'dan geçenler arasında çok tercih ediliyor ve Windows kullanıcı tarafından biliniyor ve duyuluyor. Sizden son kullanıcıya yönelik çok daha ayrıntılı, uzun bir Mint Cinnamon incelemesi görmek isteriz
Linux Mint'in tasarımı gereksiz şekilde güzel geliyor gözüme. :)
Ekran Görüntüsü - 2020-11-26 23-11-20.png

Bu konuda size çok katılıyorum. Özelleştirme yapmadan kullandığım nadir distrolardandır kendisi. 🙂

Geri
Yukarı