MacBook'da Windows kullanımı ne kadar zor?

Windows ARM hala çok bug ve hata barındırıyor.
ARM tabanlı Mac'e ben de geçmeyi düşünüyorum ancak kullandığım Mac hala sapa sağlam ayakta olduğu için değiştirmeye kıyamıyorum. Bu yüzden hem yazılım desteğinin artması hem de M.2 (M1X artık hangi isimle gelirse) tabanlı 14" MacBook Air'i bekliyorum. M1 geçiş SoC'si olduğu için kullananlar aslında bir tür beta ürünü test ediyor. Benzer durum 1. nesil Apple Watch'ta da yaşandı. 2. ve 3. nesiller ve sonrasında çıkanlar asıl önemli özelliklere sahip.

Aynen hocam 2 yıla M çipli ARM Mac'ler rayına oturur.

Windows ARM halen çok bug ve hata barındırıyor.
Microsoft'tan beklendiği gibi işte hocam. Apple olmasa adamlar tek çivi çakmayacaklar ARM için. NT denen berbat kerneli ARM'ye uydurmaya çalışıyor Microsoft. Uydursun bakalım ne kadar uyduracaksa? :) Kim ne derse desin bu işler Microsoft'a kalsa 2025 yılından önce ARM tabanlı bilgisayar, işlemci ve işletim sistemleri görmemiz çok zordu doğru düzgün. Apple bu konuda şu an piyasaya öncülük ediyor. Evet daha önce de ARM girişimleri vardı ama ya işlemci güçsüzdü ya da Windows kaynaklı olmadı bu girişimler.

NT kernelini artık bırakmaları lazım gibi. Sanki aşırı kompleksleşmiş. Harmanlanmış. Temiz bir yeni kernel veya ileride Linux tabanlı bir sistem yapsalar iyi olur.

M1 Intel'e göre aşırı efektif bu saatten sonra Intel alınmaz diyenleri de okumuştum. Bu ne kadar doğru? M1 zamanla Windows açısından Intel gibi rahat olur mu?

Bayağı doğru. 16" alınmayacaksa M1 MacBook Air/Pro dururken Intel işlemcili hali alınmaz. Daha ucuza daha fazla performans almak varken neden paranızı herhangi bir şey açtığınızda işlemcisi 100 derece olan Intel'e veresiniz ki? Yavaş yavaş her programa zaten M1 desteği geliyor. Sene sonuna kadar da Windows 10 ARM Bootcamp desteğiyle gelmiş olur bence. Gelmese bile Paralells ve Crossover da gayet yeterli.

Geri
Yukarı