Manipülasyon yoluyla dolandırdılar

Tomahawk Willer

Zeptopat
Daha fazla  
Özet:
Bundan birkaç gün önce ailem yüklü miktar para kaybetti. Durumu şöyle özetleyeceğim, annem Instagram'da insanları borsaya teşvik eden birkaç reklamla karşılaşıyor. Annem borsadan anlayan biri değil fakat bahsi geçen şahıslar bu işin profesyoneli olduklarını, gelecek kazancın %20'si karşlığında insanlara doğru yatırımlar yaptırdıklarını iddia ediyorlar. Annem de babama veya bana haber vermeksizin bu işe girişiyor. Her gün farklı kişilere yönlendiriliyor hepsi bir şekil dolandırmayı deniyor fakat başaramayınca "Vedat Mizrahi" takma adlı bölüm sonu canavarına yönlendiriyorlar. "Vedat", anneme öncesinde iletişim kurduğu kişilerin ona yasa dışı borsa yaptırdıklarını ve bunun 34.000 Euro cezası olduğunu söylüyor. Üç tane ablası olduğunu kadınların iyiliğini düşündüğünü bu yüzden annemi cezadan kurtarmaya çalıştığı gibi aşağılık manevi sömürü yolları deneyerek anneme çektirdiği krediyi e-dövizci olduğunu iddia ettiği bir IBAN'a atması için ikna ediyor. İşin sonunda dolandırıldığını öğreniyoruz.

Elimizdeki somut deliller:
Dolandırıcıların Skype hesapları, arama ve sohbet kayıtları (İnsanlarla sadece Skype üzerinden iletişime geçiyorlar)
Annemin parayı yolladığı kişinin IBAN numarası

Son durum:
Başka hiçbir şey yok, ne Instagram'larını bulabildim ne de iletişim kurabileceğimiz başka bir platform.
Savcılığa verdik fakat umurlarında değil, konunun siber şubeye bile gitmeyeceği çok bariz. Adamların Skype ID'lerini bile resmen dayatma yoluyla verdik bir umut Skype'a mail atarlar diye. Ama yok. Siber şubeye başvurmayı düşünüyorum. Bu şahıslar şu an ben bunu yazarken bile yeni avlarıyla görüşüyorlar çok ciddiyim. Paranın derdinde değiliz elbet bir gün kapanacaktır borç. Sizlerin de bir yakınının başına gelmemesi için acilen gereğinin yapılması lazım.

Burada vermek istemediğim birçok ayrıntı var, emin olun fazlasıyla aşağılık varlıklar.

Hocam neden Dolandırıcılık Vakası olan konu başlığını "Manipülasyon yoluyla parayı aldılar" olarak değiştirdiniz?
Düpedüz dolandırıcılar. Tam olarak bu şekilde tabir edilmiyor mu?

Hocam neden Dolandırıcılık Vakası olan konu başlığını "Manipülasyon yoluyla parayı aldılar" olarak değiştirdiniz?
Düpedüz dolandırıcılar. Tam olarak bu şekilde tabir edilmiyor mu?
Bencede saçma olmuş, başlık komik geldi, oyun hikayesi sandım.

Pek bir şey çıkmaz geçmiş olsun.

Dostum uğraşılsa zor değil gerçekten bulunur. Savcılık ne IBAN numarasını araştırıyor ne de Skype şirketine mail yolluyor. Adamlar önlem almadan Skype'a gerçek telefon numaralarıyla kayıt olmuş da olabilirler. Resmen göz göre göre başkalarını da dolandırmalarına izin veriyor devlet.

Dostum uğraşılsa zor değil gerçekten bulunur. Savcılık ne IBAN numarasını araştırıyor ne de Skype şirketine mail yolluyor. Adamlar önlem almadan Skype'a gerçek telefon numaralarıyla kayıt olmuş da olabilirler. Resmen göz göre göre başkalarını da dolandırmalarına izin veriyor devlet.
Bu yüzden dedim zaten, devlet uğraşmıyor.

Sağol fakat tabirlerine dikkat edersen güzel olur. Annem suçlu değil hatalı taraf. Biz de biliyoruz onun hatalı olduğunu. Sizlerin de başına gelmesin bir an önce şahıslara gereği yapılsın diye uğraşıyorum.

Bu tarz seylere inanacak kadar cahil degiliz, sag ol yine de. Ayrıca suclu derken sana hapishaneye yollayin demiyorum. Biraz mantikli dusunseydiniz zaten parayi kaptirmazdiniz, baskalarinda problem aramayin.

Geri
Yukarı