Masaüstü sistem toplarken nelere dikkat edilmeli?

meydan12

Picopat
Daha fazla  
Sistemim:
i3-12100F
H610M-K Anakart
Ram 16GB
AMD Radeon RX6600
512GB m2
Zoko Star kasa
PCI-Express 4.0

Merhaba,
Bir buçuk ay kadar önce ikinci el bir sistem aldım. Şimdiye kadar hep laptop kullandığım için yeni öğreniyorum masaüstü ile iletişimi :) Bu yüzden birkaç kafama takılan sorun var. Bunlarda yardımcı olursanız çok sevinirim...

1)Zoko Star kasada önde üç arkada bir olmak üzere toplam dört adet fan var. Bu fanlar sürekli aynı hızda ve sabit şekilde hiç durmadan çalışıyor. Bu böyle mi olmalı? Örneğin şu an sadece Chrome açık ama hepsi birden aynı hızda çalışıyor. Sadece bilgisayar uyku moduna geçince dördü birden kapanıyor. Bu normal değilse ayarlamasını nasıl yaparım?

2) Şu an Windows 10 Enterprise kullanıyorum. Windows 11'i merak ediyorum. Sizce Win 11 mi kurmalıyım? Kurmalıysam hangi sürümü? RDR2, Valorant gibi oyunlar oynuyorum. Onun dışında gündelik kullanım için kullanıyorum bilgisayarı.

3) Geçenlerde AMD Software Adrenalin Edition'a güncelleme geldi. Güncellemeden sonra oyunlarda bazen anlık droplar yiyorum. Güncellemeden önce olmadığı için güncellemeden olduğunu düşünüyorum, ne yapabilirim?

4) Samsung Odysess G3 24'' monitörüm var. Cihaz HDMI ile bağlı ekran kartına. Uyku modundan çıktığımda sol üstte bazen HDMI, bazen DP olarak uyarı gösteriyor. HDMI yeterli mi yoksa DP kabloya mı geçmeliyim?

5) AMD'nin Nvidia gibi RTX kartlarda FPS artıran bir özelliği var sanırım DLSS diye geçiyor. Bunu ne durumlarda nasıl aktif edebilirim?

6) CPU-Z'de PCI-Express 4.0 diyor sistemin 4.0'da mı 3.0'da mı çalıştığını nasıl anlarım? Yapmam gereken bir şey var mı?

Bu sorunlar dışında tavsiye ettiğiniz bir şey olursa da okumaktan keyif alırım. Yardımcı olursanız çok sevinirim, iyi sosyaller :)

Son düzenleyen: Moderatör:
1. Masaüstü pc de fanlar kapanmaz.(en azından ben kapanan bir sistem hiç görmedim) Ekran kartının fanları boştayken kapanabilir o da her kartta yoktur. Fan sesi çok geliyorsa biostan fan curve ayarlayabilirsiniz o da çözmezse fanlarınızı değiştirmek daha sessiz fanlar almaktan başka şansınız yok.

2. Windows 11 güzel ben çıktığı günden beri kullanıyorum. Kur, kullan, dene beğenmezsen tekrardan w10 kurarsın.

3. Ben hiçbir zaman AMD ekran kartı önermem, bu da sebeplerinden birisi. Driveri ddu ile silip eski stabil sürümü yükleyin.

4. HDMI ile yüksek yenileme hızını kullanabiliyorsanız kablo değiştirmeye gerek yok.

5. DLSS AMD nin değil, Nvidia'nın teknolojisi. AMD de FSR var, fps düşük geliyorsa açabilirsin ama bence görüntüyü çamura dönüştürüyor kullanmayı tercih etmiyorum.

6. CPU-Z de 4.0 yazıyorsa öyle çalışıyordur.

Son düzenleme:
1. Masaüstü pc de fanlar kapanmaz.(en azından ben böyle bir sistem hiç görmedim) Ekran kartının fanları boştayken kapanabilir o da her kartta yoktur. Fan sesi çok geliyorsa biostan fan curve ayarlayabilirsiniz o da çözmezse farkalrınızı değiştirmek daha sessiz fanlar almaktan başka şansınız yok.

2. Windows 11 güzel ben çıktığı günden beri kullanıyorum. Kur, kullan, dene beğenmezsen tekrardan w10 kurarsın.

3. Ben hiçbir zaman AMD ekran kartı önermem, bu da sebeplerinden birisi. Driveri ddu ile silip eski stabil sürümü yükleyin.

4. HDMI ile yüksek yenileme hızını kullanabiliyorsanız kablo değiştirmeye gerek yok.

5. DLSS AMD nin değil, Nvidia'nın teknolojisi. AMD de FSR var, fps düşük geliyorsa açabilirsin ama bence görüntüyü çamura dönüştürüyor kullanmayı tercih etmiyorum.

6. CPU-Z de 4.0 yazıyorsa öyle çalışıyordur.
Cevaplarınız için çok teşekkür ederim hocam :) Biraz daha sorun çıkarırsa DDU ile silip öncekine geçeyim madem, iki gündür problem yok gibi. 144Hz veriyor HDMI ile demek ki gerek yok ona da. FPS ile ilgili problemim yok şu an RDR'de 90, Valorant'ta 250 ortalama FPS alıyorum, yeterli geliyor. Farklı yüksek bir oyunda ihtiyaç olursa o zaman deneyeyim madem onu. Fan sesleri yüksk değil aslında, sadece sürekli çalıştığını bilmiyordum normal bir şey olduğunu öğrenmem kafi geldi bana

Geri
Yukarı