MediaKraft Türkiye Network'üne Atılan Soyut İddialar Doğru Mudur?

MGdrew

Hectopat
Daha fazla  
Bir çok kişi karşılaşmıştır büyük ihtimalle. Mediakraft Türkiye'ye bot diyorlar. Tüm Oha Diyorum, Yap Yap Oyun Delisi vs. vs. bu kanallara bot diyorlar sizce doğru mudur? Aslında mantıklı düşününce Mediakraftın bot olmadığı ortaya çıkıyor "bana göre", çünkü Mediakraft Avrupa'nın en büyük Network şirketlerinden birisi. Şirketin sitesine bakınca aylık izlenmeleri ve de abone sayıları gözüküyor (Şuan saat 12:50 ve Alman sitesi istatistiklerinde izlenme sayısı +450 milyon olduğunu belirtmekte). Haliyle Almanya'dan çapraz promosyon yapıp Türkiye'de ki kanallara abone oldurtabilir ve de izlenme sayısını daha da arttırabilir. Peki Alman birisi nasıl Türkçe içerik izleyecek derseniz. Youtube'da bildiğiniz üzere alt yazı seçeneği var isteyen dilerse yabancı bir dili kendi diline çevirebilir. Bu şekilde uluslararası bir izleyici kitlesine de ulaşılabilir.

Sonuç olarak bakarsanız bu durum bana göre MediaKraft Türkiye bot değildir. Zaten bu Network koskoca bir şirkettir soyut iddialara cesaret edilip nasıl atılıyor bilmiyorum. Az önce tekrar belirttiğim gibi MediaKraft Avrupanın en büyük Networklerin den birisi, çapraz promosyon yapıp Türkiye'yede izlenme sağlıyabilir.

Lütfen kendi düşüncenizi de aşağıya yorum olarak yazınız.

Son düzenleme:
Ya bide sanki Youtube sektörünün babası gibi konuşup laf ediyorlar, sanki ellerinde partnerlik şirketi barındırıyorlar. Hani nerede delil nerede ? somut bir delil yok ortada laf atıyorlar.

Araştırabilirsiniz hakkınız var ancak bu konunun açılmasının yanlış olduğunu düşünüyorum. Biri bot diyecek biri değil diyecek herkes tartışırken onlar parayı götürecek. Bu yüzden ne desek boş.

Bot mudur yat mıdır bilemem fakat takip etmekteyim. Özellikle "OHA diyorum!" kanalındaki değişik, pek bilinmedik ya da yabancı ülkelerin gıdalarını tattıkları videolar hoşuma gitmişti. Bir de kanalın ekibinin birbirlerine yaptıkları şakalar inandırıcı olsa güzel olacak. Şakanın, şakayı yapacak ve şakaya maruz kalan kişi arasında daha önceden planlanmış olduğu bariz belli oluyor. Fakat bu şaka videolarının beğenme ve izlenme sayıları oldukça fazla olduğundan, kanalı takip eden kitlenin yaş ortalaması hakkında da fikir sahibi olabiliyoruz. Öyle ki YouTube'un arama kısmına "oha diyorum" yazdığımız zaman ilk olarak "oha diyorum" ardından da "oha diyorum eşşek şakaları" sonuçlarının çıkmasına şaşırmamak gerek. Bu şaka olayına neden bu kadar taktığımı bilmiyorum. Sanırsam realist roman okumaya ara vermem gerekli (!). Bu yüzden olsa gerek realite arayışım, kurguları dışlayışım. :p Takip edilecek bir kanal değil ama takip edilmeyecek bir kanal da değil.

İlk paragrafın son cümlesini kanalın sıkı takipçileri analiz etti bile! :D

"Bot" olayını ayrıntılı bir şekilde bilmesem de az çok tahmin edebiliyorum. Sanırsam abone sayısı, izlenme sayıları gibi verilerin gerçeği tam anlamıyla yansıtmamasına neden olan olay. Olduğundan daha fazla gösterme gibi. Her ne olursa olsun hileyle hurdayla bir işin yapılması iş ahlakı açısından doğru değil. Fakat bu iddiaların doğruluğu ya da yanlışlığı kanıtlanmadan yorum yapmak gereksiz olacaktır. Bu konudan çıkacak olan yegâne atasözünün "Zenginin malı züğürdün çenesini yorar." olduğunu hepimiz biliyoruz.

Şahsen izlenmeye vs. bakınca gerçekmiş gibi geliyor ama bu kadar kısa sürede bu kadar çok abone bana aşırı saçma ve abartı geliyor. Ayrıca yaptıkları çoğu şey yabancı kanalların yaptığı şeylerin neredeyse 1'e 1 aynısı. Ancak Türkçe... Ayrıca Türkiye'nin en çok abone sahibi kanalı Burak Oyunda'nın bile 1.290.893 abonesi var. Burak Oyunda 2009'dan beri içerik üretiyor. Oha Diyorum kanalının 1 yılda aynı seviyeye gelmesi beni şüphelendiriyor. Ama elimizde kanıt olmadan yorum yapmak doğru olmaz.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı