Meslek Lisesi vs Anadolu Lisesi

Eve geliyorum yemek yiyorum derken saat 7- 7.30 oluyor. Adam akıllı ders çalışmama vakit kalmıyor. Saat 9.30 gibi de yatıyorum. Geç yattığımda ise ertesi gün verimsiz bir gün geçiriyorum.

Su anda meslek lisesi 12. Sinif ogrencisiyim daha dogrusu teknik meslek lisesi arasindaki fark ne dersen teknikler 10. 11. 12. Siniflarda mat. geo fizik kimya biyoloji gibi dersleri goruyorlar ve staj surelerini 3 senede toplam 320 saat olmak uzere yaz tatillerinde yapiyorlar eger meslek lisesinde okiyacaksan ve okulunda teknik bölüm varsa oraya got derim üniversite için daha iyi olur. Eğer baktin olmadi mtok diye bir sistem var seni normal üniversite puanina gore degil cok daha dusuk bir puanla universite ye aliyolar. Bu sekilde sadece meslek lisesi cikislilar giris yapabiliyor ister Türkiye birincisi ol yine mtokdan yararlanamassin. (Mtok yi daha detayli olarak internetden araştırabilirsin) Ama eger anadolu veya duz llise (gerci onlarda kalkti simdi dershanelerin donusum lisesi dedikleri seyler cikicak parali dershane formatinda kolej gibi yerler meb e bagli olacak ama fiyatlari dershane fiyatlarının iki katı) ye gecis yaparsan son senende uniye hazirlanacak cok vaktin olacaktır. Mesala ben teknik liseliyim ve her gun sabah 06.00 da kalkip 06.30-06.45 gibi evden çıkıyorum ve aksam 17.30 da evde oluyorum. Ve 10.30 a kadar da yemek yeme dilenme derscalisma odev yapma vb. Gibi seylere vakit ayirabiliyorum hele okuldan bolum hocaları proje verdiyse hepten gidiyor vaktim. Ama meslek lisesi okuyorum diyede pisman degilim bir meslek ogreniyorsun sonucta okulda n mezun oldugunda uniye gitmek istemesen bile staj yaptigin yerde eger kendini sevdirirsen orda calisabilir veya onlari referans gostererek iyi bir yerde erken yasta ise baslar ve kendini geliştirerek cok iyi yerlere gelebilirsin su anda o konumda olan tanidiklarimda var. ( cok uzun yazdım ve telden yazdigim icin bazi konulari tam anlatamamis olabilirim telde bir sıkıntı var yazdigim birseyi silerken ayni seyi 4 5 defa tekrar yaziyo sıkıntı yaratiyo benim icinde)

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı