Mezun senesinde dershaneye gidilmeli mi?

Khalens

Picopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Maalesef YKS 23 sınavı sonuçları istediğim gibi gelmedi ve mezuna kaldım. Dil öğrencisiyim YDT'de 65k TYT'de ise 800k gibi kötü bir sıralama yaptım. Ailem şu an dershaneye gitmem için baskılıyor fakat ben bunun hem zaman kaybı hem de maddi masraf olacağını düşünüyorum. Sebebi ise Türkçede 32 Sosyal'de 14 gibi bana göre dilcilere yetecek bir net yapmış olmam(daha iyisini de yapabileceğimi düşünüyorum).ne alaka derseniz hemen bağlayacağım konuyu. Türkçe, coğrafya, tarih, matematik ve İngilizce dersleri bulunuyor(fen dersleri yok).Türkçe, coğrafya ve tarih 3'lüsünü kendim evde halledebileceğimi düşünüyorum yani bu yüzden dershane için zaman kaybı ibaresini kullandım. Matematik netim ise 6 net geldi ve iyi olduğum bir ders değil gerçekten. Sadece İngilizce ve matematik derslerini ikili şekilde alma olayı olsa kesinlikle yapardım ama bunun mümkün olmadığını söylediler bu yüzden ya tüm dersler ya da sadece İngilizce dersi seçeneği var önümde. Mecbur matematiğe kendim çalışacağım. Bir de deneme sınavları var tabii. Dershanedeki İngilizce hocası da eski hocam zaten anlatımını seviyorum. Uzun lafın kısası haftada iki gün toplam 4 saat olacak olan İngilizce derslerine girip her hafta cuma günü sabahki deneme sınavlarına girmeyi planlıyorum. Diğer derslere de evde kendim çalışmayı düşünüyorum. Ailemi de bunun doğru olan olduğuna ikna etmem lazım tabii. Her türlü öneri ve tavsiyeye açığım. Eksik söylediğim şeyler olabilir eğer bir öneri veya tavsiye sunacak olup hakkımda öğrenmek istediğiniz bir şey olursa sorabilirsiniz. Şimdiden vakit ayıran herkese teşekkür ederim.

Eğer iyi bir okulda okumak istiyorsan kaç kat daha iyi bir sıralama yapman gerektiğinin farkındasındır sanırım. Senin yaptığın YDT sıralamasından daha iyilerini o sınava "pratik" olarak giren MF öğrencileri yapıyor. Mevcut sıralamalarına bakınca kendi başına çalışma disiplinin olmadığını veya yanlış çalıştığını, öğrenmek metotlarını uygulayamadığın gibi bir sürü varsayıma varabiliriz. Ailen bunu karşılayabileceğini düşünüyorsa dershaneye gitmeni öneririm. Çünkü çok çok daha iyi bir sıralama yapman lazım. Kendini 10 kat ileri atsan dahi dil için yeterli bir sıralama değil günümüzde. Senin tuvalette şampuanın arkasında yazanları bile okuyup bir şeyler öğrenmen lazım iken dershane gibi bir nimetten faydalanmaman saçmalık olur.

Senin için önemli olan şey şu anda mat ve geometri. TYT mat nankördür ama senin AYT gibi bir sıkıntın yok o yüzden rahat ol. Konularını 1 1 buçuk ay tekrar edip deneme çözebilecek sürede bitirmeye bak ki dediğim gibi hallolur. Bunun için de gerçekten sıkı bir program yapman lazım. Dediğin gibi sözel dersleri şu an için boşla. İngilizce konusunda sana bir şey diyemem bir bilgim yok. Sosyal medyada vs üniverste öğrencileri koçluk veriyor. Yanlış bilmiyorsan 4.000 TL gibi aylık Instagram bogaziçiyks) ama sen yine de araştır. Dershaneye para vermekten daha kârlı olacaktır. Korkma, senin ihtiyacın olan tek şey çalışmak. Muhtaç olduğun kudret senin damarlarında. Ne zaman bunalırsan bunu hatırla. (not: Tm sıralanmasını 130 binden 20 bine çekmeye çalışan bir mezun)

Yeni konular

Geri
Yukarı