Microsoft, Mixer Servisini Kapattı

Ekonomik yüzünden olmasın. Windows kolay kolay batmaz. Neredeyse dünyada çoğu Windows kullanıyor. Ölmesi zordur.

Ölmeyeceğini biliyorum zaten. İnsanlar Microsoft ya da Intel, AMD gibi para içinde yüzen firmalara sempati duymamalı.
Amerika'da ucuz olduğunu hatırlatırım.

Amerika için yine pahalı. Fiyatlar dolar üzerinden diye Microsoft'un para hırsını görmezden gelemem. Windows 10 Pro (1900 TL) yerine R5 3600 (1300 TL) + B450 S2H (500 TL) alabilirsiniz. Bir işletim sistemi için bu fiyatlar mantık dışı, ve bu yetmiyormuş gibi donanım değiştirdiğinizde lisansınız devre dışı kalabiliyor OEM olmadığı halde. OEM lisanslara gelirsek anakartınız ile bütünleşiyorlar ve fiyatları 1300 TL.

Uzun lafın kısası Amerika'da ucuz ise neden bu zengin insanlar bile orjinal kullanmıyor?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Video'yu izlemeden link atmakta güzelmiş. Adam orada test sisteminin parçaları değiştikçe Windows'un otomatik olarak lisansı kilitlediğini anlatıyor.

Video'yu izlemeden link atmakta güzelmiş. Adam orada test sisteminin parçaları değiştikçe Windows'un otomatik olarak lisansı kilitlediğini anlatıyor.

Birincisi videoyu yıllar önce izledim. İkincisi sorunda tam olarak bu zaten. Anakartın yansa lisansında anakartla beraber yanıyor. Ya da donanım değiştiriceğin zaman düşündürüyor insanı lisans işi ne olacak diye. Bu senin için sorun oluşturmuyorsa, her donanım değiştirdiğinde gülüp oynayarak 2000 TL fırlatabilirsin Microsoft'a. Benim başka planlarım var.

Sana satılan 2000 TL'lik kod Retail bir kod. Bir yerden kaldırıp diğer bilgisayarda kullanabiliyorsun. Anakartta gömülü kalmıyor. Ama farklı bir yerde kalır ulaşamaz isen o zamanda destek yardımına yetişiyor. Onlara söylüyorsun diğer kodu iptal edip yeni kod veriyor sana.

Sana satılan 2000 TL'lik kod Retail bir kod. Bir yerden kaldırıp diğer bilgisayarda kullanabiliyorsun. Anakartta gömülü kalmıyor. Ama farklı bir yerde kalır ulaşamaz isen o zamanda destek yardımına yetişiyor. Onlara söylüyorsun diğer kodu iptal edip yeni kod veriyor sana.

Sonucun altını çizmek isterim, Microsoft tomarla para ödeyen müşteri para verdiği hizmeti alabilmek için koşturmak ya da telefonda yalvar yakar dert anlatmak zorunda. Bu hiçbir şekilde kabul edilebilir ya da akla mantığa sığan bir hizmet değil. İllegal key satın alan ya da Windows etkinleştirmeyen kullanıcı ise 10 saniyede işini hallediyor, telefon ile uğraşmıyor, müşteri temsilcisinin keyfine kalmıyor işi. İster Amerika'da olun ister Türkiye'de sonuç aynı: Bu para farklı şeylere harcanabilir.

OEM keylere gelirsek hazır sistemlerin yanında verilmese alıcısı bile yok. Kazara alanda OEM'in ne olduğunu bilmeden, normal lisans aldığını zannederek alıyor.

Ben neden Github'ın Microsoft'un olduğunu yeni öğreniyorum ve neden listede Windows yok. :D
@12345678 Windows ölecek yani.

Github'un Microsoft'un olması beni de şaşırttı, ama gerçek:
Screenshot_1.png

Windows umarım ileride ölür. Çünkü istemediğimiz şeyleri yapıyor, mesela hata oldu ayağına varsayılan tarayıcıyı Microsoft Edge yapmalar, haber vermeden Skype'ı başlangıca koymalar, daha Windows'u kurarken bizden bilgilerimizi dilenmesi, önemli bir işin tam ortasında istemediğimizi belirtsek bile Windows Update ile bölmeler, 100 dolarlık Windows 10 Pro lisansına 2000 lira istemeleri (Türk lirasına vurduğumuzda 700 lira, vergi desek 800 lira olması lazım; ki o da çok fazla), say say bitmez. İnsanlar Windows'u yıllardır kullandıkları için alışıyorlar, bu yüzden de işletim sistemini değiştirmekten kaçınıyorlar. Windows 7'yi çok ama çok özledim, bunların hiçbiri yoktu.

Ah ah Steam hesabımdaki bazı oyunlar sadece Windows'ta çalıştırmasa 40 kere Linux'a geçerdim. (Biliyorum Wine ile çalıştırabiliyoruz ama anti cheat sistemi olan oyunlarda sorun yaratabiliyormuş mesela GTA Online.)

Ölmeyeceğini biliyorum zaten. İnsanlar Microsoft ya da Intel, AMD gibi para içinde yüzen firmalara sempati duymamalı.

Amerika için yine pahalı. Fiyatlar dolar üzerinden diye Microsoft'un para hırsını görmezden gelemem. Windows 10 Pro (1900 TL) yerine R5 3600 (1300 TL) + B450 S2H (500 TL) alabilirsiniz. Bir işletim sistemi için bu fiyatlar mantık dışı, ve bu yetmiyormuş gibi donanım değiştirdiğinizde lisansınız devre dışı kalabiliyor OEM olmadığı halde. OEM lisanslara gelirsek anakartınız ile bütünleşiyorlar ve fiyatları 1300 TL.

Uzun lafın kısası Amerika'da ucuz ise neden bu zengin insanlar bile orjinal kullanmıyor?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Büyük bir medya grubunun sahibi Linus bile Windows lisansı kullanmaktan kaçınıyorsa, biz ne yapalım artık? Bizim suçumuz ne? Microsoft'un gözleri paradan başka bir şey görmüyor belli.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı