Motor tavsiyesi

Motoru aldıktan sonra bir parça vardı vites otomatik oluyorsu onu takabilirsiniz rahatlık açısından.

Quick shifterdan bahsediyorsunuz muhtemelen ama onu yapınca vites otomatik olmuyor debriyaj kullanmadan vites değiştirebiliyorsunuz sadece. Kalkarken debriyaj kullanıyorsun yine belirli devirlerde yapman gerekiyor ayrıca bazısı sadece vitesi yükseltiyor bazısı hem yükseltip hem düşürüyor ona bakmanız lazım ki bu da ekstra para demek. Quick shifterin görevi vitesi yükselttiğinizde motora giden gazı saniyenin bilmem kaçı oranında kesip vitesin geçmesini sağlamaktır. Bunu shifter olmadan da gazı ani şekilde kapatıp vitesi artırıp tekrar gazı açarak yapabilirsiniz ama işte yine diyorum tecrübe yoksa motora zarar verebilirsiniz.

Evet ilk önce yapacağım iş onlar zaten.

Bir de hocam son tavsiyem YouTube'daki bütün kaza videolarını izleyip analiz yapmanız. Yani kaza neden oldu ne yapsaydı düşmeyebilirdi neden öyle bir pozisyona soktu kendini gibi gibi. Bunu Zafer Akçay kanalını izleyerek yapabilirsin arşiv gibi çoğu kazayı inceliyor her pazar kanala yüklüyor. Onun videolarını baştan sona izleyin derim hem eğlenceli hem bilgi verici.

Başlangıç motoru olarak R25 kesinlikle önermem. Acemi olan ve daha önce hiç vitesli motosiklet kullanmamış birisi için fazlasıyla güçlü. Her ne kadar 250 CC diye geçse de rakibi olan bir çok motosikletten daha hızlı ve +180 km/s hızlara rahatlıkla çıkabilmekte. Acemi birisi için fazlasıyla yüksek hızlar. Motosiklete ilk başladığınız zaman illa ki düşüp kalkacaksınız bu yüzden R25 gibi cebinizi yakabilecek motorlarla başlamayı uygun bulmuyorum. Ufak tefek düşmeler de bile size yüksek maliyetli grenaj masrafları çıkarabilir. İlk motor olarak tek silindir, 125-250 CC, parçası ucuz bir motosikletle başlayın ki öğrenme aşamasında motorda oluşabilecek hasarlar. İlk başta parçası ucuz, bir şey olsa üzülmeyeceğiniz bir motosiklet alın ve bununla alışın daha sonrasın elbette daha güçlü motosikletlere geçiş yaparsınız.

Layık görmeme sebebinizi anlayamadım bence R25 ideal bir tercih olur. Öğrenmesi kolay, hafif, satarken zorlanmazsın bir de yakışıklı alet. Aşırı racing oturuşu da yok uzun yola da gidiyor yani.

Ben motora başladığımda bende R25 hevesi vardı, sonra kaza yapma, çizme riski vs. olduğunu fark ettim. Parçası ucuz ve çok bulunan bir motor al.

Merhaba. 18 yaşıma girdim motor almayı düşünüyorum fakat hayatımda hiç motor kullanmadım abim R25 almamı söylüyor fakat ben şu an kendime ona layık görmüyorum. Çünkü dediğim gibi motor hakkında çoğu şeyi biliyorum ama kullanmayı yeni yeni öğreneceğim. Çok fazla hız tutkusu olan birisi değilim ama şehirler arası yolculukta yapacağım o yüzden almışken iyi bir motor almak istiyorum. Konu hakkında bilgi sahibi olanlar yazıp yardımcı olursa çok sevinirim.

İlk defa motora bineceksen R25 gibi bir motor yerine 125CC'lik veya 150CC'lik daha düşük bir motor almalısın. Ve motor alırken önce ekipmanlarını al. Ekipmanlarını olabildiğince iyi ve sağlam seç. Geriye kalan bütçeyle de motor alırsın. Önerebileceğim motorlar Honda CBR125 veya Yamaha MT125 olacaktır.

Düz oturuşu olan 125cc ile başlayın. CBF125 olabilir mesela. Super sportlar başta dengenizi sağlamanızı zorlaştırır. Başlarken en önemli olan şey de denge olduğu için super sports deneyimlendikten sonra geçmeniz daha iyi olur. Hem R25 falan dünyanın parası. İlla ki düşeceksiniz veya motor bir şekilde devrilecektir, uzmanlaşana kadar çok masrafı çıkar.

Çoğu kişi benim gibi düşünmüş bence ekipmanlardan sonra KTM markasının Duke motorlarına bakabilirsin. Ama supersport istiyorsan CBR125 tercih edebilirsin diğerkilere göre parçaları ucuz motordur.

R25 gibi modelleri kesinlikle başlangıçta almayın. Sonuçta yeni öğrenmeye başlayacaksınız ve o motor öğrenme sürecinde çok kez düşecek. vereceğiniz servis parasına yazık olur öncelikle. Benim size önerim Yamaha ybr 125 ile başlamanız. Çünkü hakimiyeti diğerlerine göre çok daha bisiklete benzeyen bir motosiklet kendisi. Hem diğer modellere göre sürüşü daha kolay, hem çok arıza vermez, hem de orjinaline yakın imitasyon parçalarını her yerde ucuza bulabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı